Oczyszczanie wątroby oliwą. Jak oczyścić wątrobę olejem? KOMPENDIUM

» Stale aktualizowany, w pełnej wersji artykuł o oczyszczaniu wątroby olejem na LeczeniePRO.pl/oczyszczanie-wątroby-regeneracja/#oczyszczanie_olej »

Podczas każdej kuracji oczyszczającej wątrobę (szczególnie oliwą) należy być zrelaksowanym i spokojnym – nadmierny stres może wywoływać skurcze przewodów żółciowych w trakcie odtruwania. Osoby wyjątkowo nerwowe mogą w dni oczyszczania stosować zioła relaksujące.

UWAGA! Pierwsze w życiu oczyszczanie wątroby oliwą bywa doświadczeniem niekomfortowym – dziwne ruchy po prawej stronie brzucha – lub mogą nie wystąpić efekty w postaci kamieni – wówczas konieczne jest powtórzenie kuracji. Kolejny zabieg oczyszczający zawsze potrzebuje minimum 2-tygodniowej przerwy wymaganej do odbudowy flory jelit.

Gotowy program oczyszczania organizmu Natural Swiss z 5%-owym kodem promocyjnym »

Procedura oliwna oczyszcza wątrobę i cały układ żółciowy z toksyn mających formę kamieni i półtwardych złogów (m.in. ob­umar­łe pasoży­ty, frag­men­ty grzybów, bi­li­ru­bi­na, utwar­dzo­ny cho­le­sterol, nie­orga­nicz­ne sole mi­ne­ral­ne), co wybitnie usprawnia krążenie żółci w układzie. Duża ilość oliwy zmusza wątrobę do wydzielenia ogromnej ilości żółci, ponieważ jest ona niezbędna w procesie trawienia tłuszczy. W tym samym momencie pęcherzyk żółciowy, aby opanować nadmierny poziom żółci, kurczy się i zaczyna wyrzucać z siebie nieczystości, w tym kamienie żółciowe.

Proces może być bardzo bolesny, jeśli wydalane kamienie są duże lub jest ich sporo, dlatego bezpiecznie jest zalecany jedynie zdrowym, młodym osobom, które mają niezachwianą pewność prawidłowej pracy wątroby – mimo braku objawów zaburzeń często dochodzi do wypłukania widocznych zanieczyszczeń.

Natomiast zwolennicy tej metody twierdzą, że dzięki zastosowaniu środków rozkurczających nie odczuwa się bólu, ponieważ drogi żółciowe zostały rozszerzone. Kluczowe znaczenie ma także przeprowadzenie okresu przygotowującego, który m.in. zmiękczy złogi, dzięki czemu zostaną łatwiej wydalone.

Jak oczyścić wątrobę olejem, oliwą?


Przeciwwskazania wg niektórych lekarzy akademickich


Kamica żółciowa (kamienie w pęcherzyku żółciowym), szczególnie z zaostrzeniem bólowym. Diagnoza wymaga badania USG. Oczyszczanie wątroby oliwą przy obecności zbyt dużych kamieni w pęcherzyku może być bardzo bolesne i niebezpieczne, jeśli zablokują przewód wątrobowy – konsekwencją może być stan zapalny, żółtaczka mechaniczna i zapalenie trzustki. Wówczas konieczna jest interwencja szpitalna. W przypadku kamicy naturopaci zalecają jak najdłuższy okres przygotowujący, aby maksymalnie zmiękczyć i przepłukać kamienie.

Geneza powstania


Terapie oczyszczającą wątrobę oliwą w różnych modyfikacjach opisali m.in.:

  • dr Don Colbert w książce „Usuwanie toksyn”,
  • Andreas Moritz w książce „The liver and gallbladder miracle cleanse” (Niezwykłe płukanie wątroby i woreczka żółciowego),
  • dr William Donald Kelley „One answer to cancer”,
  • dr Hulda Regehr Clark oraz
  • uzdrowiciele rosyjscy – Michał Tombak i Giennadij Małachow.

Częstotliwość


Standardowo co rok, najkorzystniej wiosną, choć czasami zalecany jest rytm półroczny. Powtórzenie procedury wymaga 2-4-tygodniowej przerwy.

Dni w tygodniu


1-2 dni wolne od obowiązkowego wychodzenia z domu – potrzebny jest wolny wieczór i przedpołudnie następnego dnia dla odpoczynku, czyli np. piątek-sobota lub sobota-niedziela. Ze względu na częstą defekację niezbędny jest swobodny dostęp do toalety.

Wiek


Ukończone 15 lat (wg Kelley).

Poniższy poradnik uwzględnia kluczowe zalecenia różnych autorów, szczególnie wskazania zwiększające bezpieczeństwo kuracji. dr Clark w jednej ze swoich publikacji raportuje, że na ponad 500 przypadków, w tym wielu pacjentów po 70. i 80. roku życia nikt nie zgłaszał bólu, dlatego trzon (m.in. plan godzinowy i sposoby przygotowywania potrzebnych mieszanin) pochodzi z jej terapii. Dodatkowo oczyszczanie wątroby wg Clark zostało wielokrotnie potwierdzone, ponieważ wśród opinii osób stosujących różne formy odtruwań tego narządu najczęściej zbiera najlepsze opinie – wysoka efektywność (kamienie w kale), bezbolesność i łatwość stosowania w porównaniu do pozostałych propozycji oliwnych.

Potrzebne składniki


Uwaga! Świeże, surowe soki z wyciskarki wolnoobrotowej (najlepiej z owoców organicznych, ekologicznych) zawsze będą skuteczniejsze niż jakiekolwiek inne, z sokowirówki czy kupne.

Sok z jabłek
Kwas jabłkowy rozpuszcza żółć i zmniejsza adhezję wewnątrz istniejących kamieni, zmiękcza je.

Sok z grapefruitów (125-200ml)
Najlepiej łączy się z oliwą umożliwiając jej spożycie, alternatywą są cytryny lub pomarańcze. Połączenie oliwy z sokiem cytrusowym wspiera zmiękczanie złogów do konsystencji wosku.

Oliwa z oliwek ...
... jak najwyższej jakości, najlepiej organiczna, z pierwszego tłoczenia na zimno, nierafinowana (125-200ml) lub inny nieoczyszczony olej roślinny np. słonecznikowy lub z pestek winogron. Tłuszcz wywołuje silny skurcz pęcherzyka oraz przewodów żółciowych i w efekcie usunięcie złogów.

Opcja: tydzień wcześniej przygotować 0,5l oliwy z oliwek z dodatkiem po 1 łyżeczce zmielonego piołunu, gorczycy, czosnku, dziurawca i goździka, trzymać w ciemnym miejscu przez 7 dni i przecedzić.

Sól gorzka (2-4 łyżki = 25-50g)

Siarczan magnezu (sól z Epsom, epsomit, sól angielska) oczyszcza jelita, rozkurcza mięśnie gładkie dróg żółciowych i otwiera zwieracz Oddiego, czyli ujście przewodu żółciowego wspólnego do dwunastnicy, co ułatwia wyjście kamieniom i eliminuje/zmniejsza ewentualną bolesność.

Alternatywą może być cytrynian magnezu lub No-spa.
UK/Anglia/Irlandia: szukać Magnesium sulfate w Boots’ie.

Poręczne źródło ciepła ...
... czyli termofor, poduszka/koc grzejący lub butelka ciepłej wody. Poprawia przepływ krwi w układzie żółciowym, rozgrzewa go i redukuje ewentualne nocne mdłości.

Szklany pojemnik
minimum 0,5l ze szczelnym zamknięciem np. słoik.

Opcjonalnie

  • sok z połówki cytryny dla poprawy smaku
  • słomka do picia dla ułatwienia spożycia mieszanki oliwnej
  • środek nasenny dla zabezpieczenia snu, rozwiązanie szczególnie pomocne w przypadku osób cierpiących kiedyś na bezsenność lub miewających częste problemy z zaśnięciem np. po tłustej kolacji

Poniższe składniki są raczej zbędne, jeśli został przeprowadzony okres przygotowujący z oczyszczaniem jelit włącznie.

  • wlewnik i roztwór dla lewatyw; dr Kelley zaleca lewatywy retencyjne z kawy i siarczanu magnezu, czyli roztwór kawy i soli zatrzymywany w jelicie grubym na 15 minut i wydalenie
  • zioła przeczyszczające; Tombak zaleca pić napar codziennie na noc w okresie przygotowującym, 2x w dniu oczyszczania: rano i wieczorem po wypiciu oliwy oraz rano następnego dnia

W okresie przygotowującym do oczyszczania oliwą należy zaplanować dłuższą dietę lekkostrawną przedłużając ją do minimum 6 dni i ziołowo wesprzeć funkcjonowanie wątroby – ta kuracja powinna rozpocząć się przynajmniej 2 tygodnie wcześniej. 6-dniowej diecie musi towarzyszyć codziennie wypicie minimum 1 litra świeżego soku jabłkowego – najlepiej pić go jak najwięcej między posiłkami. Przez działanie przeczyszczające może wywołać biegunki. Sok jabłkowy warto wzmacniać marchewką i/lub burakiem. Mimo określonej sokoterapii podaż wody pozostaje bez zmian – minimum 2 litry. W tym tygodniu należy unikać produktów chłodzących (lody, zimne napoje), zwierzęcych, smażonych i nabiału. Można spożywać zupy, ale bez tłustych dodatków jak śmietana. Poza tym normalny jadłospis, ale bez przejadania się.

Brak kompletnego okresu przygotowującego może skutkować złym samopoczuciem przez kolejne 1-2 dni po zabiegu! Odrobaczanie, oczyszczanie nerek, rozmiękczania złogów, oczyszczania jelit, dieta lekkostrawna i zioła wspierające wątrobę wstępnie determinują końcowe powodzenie stosunkowo agresywnej kuracji oliwnej, dlatego są niezbędne! Uwolnienie kamieni z wątroby to niezwykle potężny sposób uzdrawiania i kluczowy element wysoceefektywnej profilaktyki zdrowotnej, dlatego wymaga optymalnego przygotowania!

Dzień oczyszczania


Dopuszczalne jest lekkie (beztłuszczowe i bezbiałkowe) śniadanie i/lub obiad, ale tylko do godziny 13:00-14:00! Jedzenie i picie po tej godzinie jest zakazane! Może skutkować złym samopoczuciem podczas zabiegu! Dozwolone jest picie wody.

Przykładowe lekkie kompozycje: chleb z miodem lub dżemem bez masła, płatki owsiane, gotowana kasza, gotowane warzywa, pieczone ziemniaki.

Zalecane jest wypicie 0,5-1 litra wody.

Tego dnia mocno wskazane są świeże soki z kwaśnych owoców (m.in. jabłko i cytrusy), które oprócz zmiękczenia złogów, zwiększają także ciśnienie wątrobowe, co dodatkowo ułatwia wypchnięcie kamieni na zewnątrz.

Zakazane jakiekolwiek tłuszcze, produkty białkowe, w tym nabiał i przyprawy, ewentualnie odrobina soli.

Lekki jadłospis nie obciąży wątroby i cała energia zostanie skierowana na proces jej oczyszczania.

Ważne jest ścisłe przestrzeganie rozkładu czasowego (z dokładnością do 10 minut) i trzymanie odstępów – rozpoczęcie z kilkuminutowym poślizgiem powinno tak samo opóźnić następne etapy.

Od 14 do 18 warto rozgrzewać wątrobę przykładając co jakiś czas do prawego podżebrza dostępne źródło ciepła – najprościej butelkę z ciepłą wodą.

Przed 18 4 łyżki soli gorzkiej rozpuścić w 750ml (3 szklanki) wody (niegazowanej, mineralnej) o temperaturze pokojowej i wstawić do lodówki – zimny roztwór łatwiej wypić. Z tej ilości będą 4 porcje roztworu po 190ml (3/4 szklanki) każda.

18:00 Wypić pierwszą porcję roztworu soli.

Uwaga! Smak może być wyjątkowo nieprzyjemny, ale najlepiej nie popijać wodą przez następne 20 minut, można wypłukać usta, a później zapić małą ilością świeżego soku cytrusowego. Można także dodać kilka kropli do roztworu. Sól najczęściej po 2h wywołuje biegunkę.

Dla osób wyjątkowo wrażliwych, które nie są w stanie przełknąć mieszanki zalecane jest wykorzystanie pustych kapsułek żelatynowych napełnionych solą i popijanych szklanką wody.

Trzymaną w lodówce oliwę i świeże grapefruity wyjąć, aby osiągnęły temperaturę pokojową.

20:00 Wypić drugą porcję roztworu soli.

Chodzenie po mieszkaniu lub spacer wokół domu przyspieszy działanie mieszanki.
Warto rozgrzać ciało gorącą kąpielą i przygotować łóżko.

21:30 [NO-SPA ZAMIAST SOLI] Zażyć 2 tabletki No-spy 30 minut przed wypiciem oleju.

Do tej godziny powinno nastąpić wypróżnienie. Jeśli nie było defekacji (szczególnie przez ostatnie 24h) trzeba koniecznie zastosować zwykłą lewatywę wodną.

21:45 Dokładnie umyć 1 grapefruita, obrać ze skórki, pokroić i wrzucić do wyciskarki – opcjonalnie można dodać połowę cytryny. Ewentualny miąższ usunąć np. widelcem lub sitkiem. Otrzymany sok (100-125ml – lepiej więcej) przelać do szklanego naczynia z zamknięciem. Do pojemnika wlać oliwę, zamknąć i energicznie wstrząsnąć do uzyskania jednolitej wodnistej konsystencji – sok grapefruitowy nadaje miksturze akceptowalny smak i tylko świeży dobrze miesza się z oliwą. Opcjonalnie mieszankę można wzbogacić nalewką z orzecha.

Przy pierwszym oczyszczaniu odpowiednią ilością oliwy jest 100-125ml, jeśli przebiegło łagodnie można zwiększyć jej ilość przy następnym. Osobom starszym nie zaleca się przekraczania tej dawki. Nadmiar oliwy może skutkować mdłościami.

Niektórzy zalecają podgrzanie całej mieszanki do temperatury 30-35°C, jednak wówczas wypicie ciepłej i tłustek mieszanki dla większości osób może być zupełnie niemożliwe.

Jeśli pojawiła się potrzeba skorzystania z toalety należy zrobić to teraz ostatni raz przed snem.

Warto na godzinę 6 rano ustawić budzik.
Wszystko powinno być gotowe przed 22 – maksymalne dopuszczalne spóźnienie to 15 minut!

22:00 Stojąc obok swojego łóżka szybko wypić mieszankę najlepiej na raz, bo składniki po chwili oddzielają się. Najłatwiej przez słomkę, żeby ominąć kubki smakowe. Jeśli mieszankę pije się na więcej razy, można zamknąć naczynie i wstrząsnąć ponownie, można również leżeć między łykami. Picie mikstury nie powinno trwać dłużej niż 5 minut i 15 minut w przypadku osób starszych lub osłabionych.

Zażycie opcjonalnej tabletki na sen jest zalecane z pierwszymi łykami mikstury.
Nieprzyjemny posmak mieszanki można zneutralizować przepłukując usta napojem alkoholowym, gazowanym lub wodą sodową – nie połykać!

Ewentualnych wymiotów nie trzeba uzupełniać, ale mieszankę należy wypić do końca. Aby zneutralizować nudności zalecane jest ssanie plasterka cytryny, posypanie języka szczyptą pieprzu i/lub wąchanie rozgniecionego w słoiku czosnku.

Natychmiast po wypiciu wskoczyć do łóżka i położyć gorący termofor na wątrobie – prawe podżebrze. Zalecane bywa także przyłożenie magnesu. Leżeć spokojnie w bezruchu na plecach z głową uniesioną na poduszce wyżej niż zwykle przez minimum 20 minut, w ciszy, nie mówić – powodzenie zabiegu w dużej mierze zależy od spokojnego leżenia po wypiciu mieszanki! 

Zalecane jest spokojne, głębokie, brzuszne oddychanie (4-6 wdechów na minutę), które wspomaga proces oczyszczania oraz koncentracja myśli na pracującej wątrobie. Po tym czasie i braku snu unikać wstawania i chodzenia, co może prowokować wymioty. Można czytać. Możliwe uczucie wzmożonej aktywności po prawej stronie brzucha – zmiękczone kamienie (jabłka, cytrusy) w uelastycznionych przewodach (sól gorzka) przemieszczają się razem z potokiem żółci (oliwa).

Dr Kelley i Tombak w tym momencie zalecają inne ułożenie ciała: przez 30 minut leżeć na prawym boku z przyciągniętym do brody prawym kolanem, co ma ułatwiać wypływanie oliwy z żołądka oraz przemieszczanie zawartości pęcherzyka żółciowego i wątroby do jelita cienkiego. Można czytać/oglądać tv. Przy nasilonym dyskomforcie należy zażyć rozkurczającą No-spe.

Jeśli już w nocy obudzi potrzeba defekacji trzeba bezwzględnie wstać i udać się do toalety, a po wszystkim, pierwszy raz, rzucić zaspanym okiem na/w ;) kał, ponieważ może być kamienisty!

Bywa, że w nocy występują wymioty wywołane spożyciem oliwy – zostaje uwolniona nadmierna ilość żółci, której jelito nie może przyjąć i nadwyżka dostaje się do żołądka. Żółć o charakterze zasadowym zmienia kwaśne pH żołądka, który nie jest w stanie utrzymać zawartości i następują wymioty. Są one stosunkowo częste przy pierwszych oczyszczaniach, ale później ustępują.

Jeśli męczą za każdym razem można zmniejszyć ilość stosowanej oliwy, zastosować chlorowodorek betainy przed snem lub 2 łyżki soku z aloesu po wypiciu cytrusowej oliwy, co zredukuje nocne nudności. Natomiast dr Kelley zaleca lewatywę solno-kawową w trakcie męczących mdłości, co może zapobiec wymiotom. Nocne wymioty nie zaburzają procesu oczyszczania wątroby – osoby wymiotujące, rano wydalają kamienie.

Dzień po oczyszczaniu


Jeśli po przebudzeniu czuć lekki ból brzucha lub mdłości należy jeszcze trochę poleżeć – dolegliwości powinny szybko minąć. Nie prowokować wymiotów.
Powtórzenie procedury poprawiające efekt – wg niektórych użytkowników metody solno-oliwnej nieobowiązkowe:

6-6:30 Po przebudzeniu (ale nie przed 6 rano) wypić trzecią porcję roztworu soli gorzkiej.

W tym momencie zalecane są czynności w pozycji pionowej. Możliwa oczyszczająca biegunka (z kamieniami i... wielka radość), jeśli jej brak warto wykonać lewatywę i można wrócić do łóżka.

8-8:30 Po 2 godzinach wypić czwartą, ostatnią porcję solanki.

Opcja lewatywa i łóżko.

10-10:30 Po kolejnych 2h koniec oczyszczania i można zjeść lekki posiłek – najlepiej zacząć od świeżego soku z pomarańczy, grapefruitów i/lub cytryn.

Po 30 minutach zjeść porcję owoców.
Po kolejnej godzinie można spożyć normalny posiłek, ale nadal niskotłuszczowo.

Dobre samopoczucie powinno wrócić do wieczora. Odrobina tłuszczu (najlepiej omega3 np. olej lniany) może pojawić się dopiero przy kolacji, którą należy wzbogacić także kwaśnym mlekiem (kefir/maślanka/jogurt) dla odbudowy flory bakteryjnej jelit.

Przez kolejne 2 dni utrzymać dietę lekkostrawną i codziennie pić kwaśne mleko lub włączyć do diety suplementacje probiotykami (np. Trilac). 15 minut przed każdym posiłkiem zalecane jest wypicie soku z połówki cytryny z ciepłą wodą oraz 1l soku z marchwi i 0,5l soku z selera dziennie + obficie woda mineralna, można rozcieńczać surowy sok.

Od tego dnia po każdym wypróżnieniu warto sprawdzać efekty zabiegu rzucając okiem na stolec.

Jeśli sedes nie posiada półki – tzw. dupochlap ;) – rozwiązaniem może być defekacja do plastikowego sitka/durszlaka i późniejsze przepłukanie zawartości spuszczaną wodą w klozecie. Innym rozwiązaniem jest defekacja do dużej miski z wodą i późniejsza zabawa w wyławiacza dowodów skuteczności terapii przy pomocy plastikowej łyżeczki lub małego sitka.

Nie zawsze pierwsze oczyszczanie, ale najczęściej drugie i kolejne mogą wypłukiwać nawet po kilkaset kamyków o rożnej wielkości i konsystencji plasteliny – niektóre będą unosić się na powierzchni wody, jeśli zawierają cholesterol. Mogą wychodzić nawet przez kilka dni po oczyszczaniu. Większość będzie koloru brązowo-zielonego (świadczy o powstaniu w wątrobie, ponieważ tylko żółć wątrobowa jest zielona) lub jasno-żółtego (najmłodsze). Tonące jasne i białe kamienie to toksyny. Natomiast widoczna piana to kryształki cholesterolowe (zaczątki kamieni), które zazwyczaj zatykają kanaliki żółciowe, więc ich usunięcie jest również korzystne. Woda w sedesie może być zabarwiona na brunatno.

Oczywiście ilość wydalonych kamieni zależy od wieku, trybu życia i diety, przy czym zakłada się, że większość ludzi ma kamienie (nawet kilkuletnie dzieci) w mniejszym lub większym stopniu. Luźny stolec jest możliwy przez 2 dni po kuracji.

Jeśli po zabiegu pojawi się ból lub kłucie w okolicach wątroby oznacza to, że kamienie zostały poruszone i kolejne oczyszczanie jest mocno wskazane – oczyszczanie rozdrabnia kamienie i zmienia ich kształt, co może skutkować krótkotrwałym dyskomfortem. Długoletnia niedbałość zdrowotna powoduje, że kamyki dobrze wpasowują się w przewody żółciowe i są mocno zaczopowane. Następna detoksykacja je poluzuje a płynąca żółć przepchnie i wyrzuci z wątroby.

Jeśli po kilku dniach wróci zmęczenie i niestrawność to może być objawem utknięcia kamieni w jelitach. Wówczas wskazane są sposoby oczyszczania jelit, a w ciężkich przypadkach płukanie okrężnicy – hydrokolonoterapia, czyli mocniejsza lewatywa przeprowadzana w specjalistycznych gabinetach.

Kuracje można powtarzać z odstępem najlepiej 3 tygodni (2 tygodnie przerwy + tydzień przygotowujący), choć podawany jest także odstęp czterotygodniowy. Przy czym cykl 3-tygodniowy to w okresie wiosennym 5 procedur oliwnych, natomiast minimalny cykl 2-tygodniowy to 7 procedur.

Istnieje teoria, że alergia lub inna poważna choroba chroniczna powinna skutkować wydaleniem kilku tysięcy kamieni, dlatego pełne oczyszczenie w takich przypadkach następuje po 6-10 cyklach. Średnio zanieczyszczona wątroba potrzebuje 3-5 kuracji, jednak w praktyce należy je powtarzać, aż przestaną pojawiać się złogi. Inne zalecenia określają minimum na 4 zabiegi, ponieważ wątroba jest zbudowana z 4 płatów. Później wystarczy jedno oczyszczanie wątroby wiosną.
Pełne oczyszczenie objawia się brakiem kamieni w kale, co oznacza, że wątroba całą swoją powierzchnią filtruje krew, dlatego od tej pory towarzyszy uczucie witalności młodego człowieka i silne wrażenie odmłodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz