Ankieta studencka

Witam wszystkich!

Przeprowadzam badania na temat postaw społeczeństwa Polskiego wobec osób z zespołem Tourette'a (choroba tików).

Brakuje mi jeszcze kilkanaście opinii, stąd moja prośba o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Pytania są zamknięte, więc wypełnienie ankiety powinno zająć nie więcej niż 5 minut.

Dla mnie Twoja pomoc na chwile obecną jest na wagę złota :) Z góry bardzo dziękuje za chęci i poświęcony czas.

Pozdrawiam serdecznie
Ania


→ Link do ankiety

Szczelina odbytu. Objawy i leczenie

Szczelina odbytu, określana także jako owrzodzenie, rozpadlina lub naddarcie to przerwanie ciągłości skóry w kanale odbytu. Nie są to wrzody odbytu, ani hemoroidy (obrzmiałe żyły, żylaki odbytu). Jedyne podobieństwo między tymi schorzeniami to miejsce ich występowania.

Objawy szczeliny odbytu to silny ból w czasie skurczu zwieracza i utrzymujący się po oddaniu stolca, obecność krwi na stolcu lub papierze toaletowym, obecność wydzieliny oraz swędzenie odbytu.
Natomiast najczęstsze przyczyny owrzodzenia to niedokrwienie błony śluzowej odbytu, zaparcia i biegunki, a także seks analny.

Szczelina odbytu wymaga leczenia, które obniży napięcie zwieracza, zmiękczy stolec i zmniejszy ból. Oto sprawdzone i wskazane sposoby leczenia oraz profilaktyki owrzodzeń:

Więcej włókien i płynów. Główną przyczyną szczelin odbytu są zaparcia. Twarde stolce to wynik źle zbilansowanej diety z ubogą porcją błonnika i wody. Prowadzą one do rozpychania kanału odbytnicy i nadmiernego napinania jego ścian, co jest przyczyną szczelin, ale także hemoroidów.
Dlatego najlepszym sposobem leczenia i zapobiegania jest wyeliminowanie przyczyny, czyli zmiana diety. Należy zwiększyć podaż owoców, warzyw i potraw z pełnego ziarna z jednoczesnym wypijaniem 6-8 szklanek wody dziennie. Alternatywą są nasiona babki płesznik i jajowatej.

Jak najmniej potraw ostro przyprawionych lub marynowanych, które podrażniają odbyt i nasilają ból.

Żel z gliceryny wprowadzony na głębokość około 2cm do odbytu ułatwia oddawanie stolca.

Puder dla dzieci lub zasypka alantoinowa stosowane po każdej kąpieli oraz po wypróżnieniu, skutecznie osuszają i łagodzą podrażnienia.

Biegunka w przypadku szczelin odbytu jest szkodliwa. Wodnisty i kwaśny stolec rozmiękcza oraz drażni już uszkodzoną błonę śluzową.

Drapanie STOP. Gdy owrzodzeniu towarzyszy swędzenie, trzeba powstrzymać się od drapania, które może pogorszyć już słaby stan chorej tkanki.

Odchudzanie. Im większy ciężar ciała, tym więcej potu spływa pomiędzy pośladkami, który spowalnia gojenie szczelin.

Dietę warto wesprzeć naturalnymi suplementami regulującymi funkcję przewodu pokarmowego np Triphala oraz odżywkami odpornościowymi, które wspierają gojenie się skóry np Colostrum.

Maść z hydrokortyzonem może bardzo pomóc w leczeniu stanów zapalnych towarzyszących owrzodzeniu odbytu. Jednak jej nadużywanie może wywołać zakażenie bakteryjne, a wówczas konieczne jest zastosowanie maści z antybiotykiem.

Krem witaminowy z witaminami A i D efektywnie zmniejsza ból oraz ułatwia gojenie szczelin odbytu.

Gorąca kąpiel zapewnia relaksację odbytu, co łagodzi dolegliwości owrzodzenia.

Kora dębu. Wacikiem nasączonym naparem kory dębu należy delikatnie dotykać bolące miejsce. Drugim rozwiązaniem jest dodanie naparu do kąpieli lub siadanie bezpośrednio w naparze (2x dziennie po 15 minut, leczenie może trwać nawet 6 miesięcy). Oprócz suszu dostępne są również gotowe kosmetyki na bazie tego ziela.

Okrągła poduszka do siedzenia z otworem na środku np. poduszka poporodowa, ewentualnie podróżna.

Papier toaletowy wyłącznie delikatny, biały i nie perfumowany. Substancje zapachowe oraz barwniki nasilają podrażnienie skóry i śluzówki.

Woda do podcierania. Przed użyciem papier toaletowy warto zwilżyć wodą co zwiększa jego delikatność. Można także stosować chusteczki nawilżone lub spłukiwać odbyt.

PORADA LEKARSKA

...jest wymagana w przypadku niegojącej się szczeliny odbytu w ciągu 6-8 tygodni. Przewlekłe owrzodzenie może prowadzić do rakowacenia komórek - bolesna rana, która nie chce się goić to jeden z 7 objawów ostrzegawczych poprzedzających rozwój nowotworu.
Niepokojąca jest także wydzielina śluzowo-ropna z okolic szczeliny, która świadczy o infekcji - zakażenie i ropień odbytu może również mieć poważne następstwa.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Wszystko powyżej się zgadza.
Namawiam wszystkich do wizyty lekarskiej, gdyż z tymi sprawami nie ma żartów. Sam mam szczelinę i do tego hemoroidy. Ponieważ zapuściłem temat musiałem mieć operację na to i na to, czego nikomu nie życzę...
Zapraszam na moje forum dla wszystkich cierpiących na te sprawy na forum wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń hemki(.)pl Do zobaczenia. Pozdrawiam - Wujot.

Prześlij komentarz

 
Syndykat Zdrowia