Świecowanie uszu. Właściwe czyszczenie i pielęgnacja

» Stale aktualizowane artykuły o uszach na LeczeniePRO.pl/choroby-uszu »

Prawidłowe czyszczenie uszu to umiejętność szczególnie potrzebna osobom, u których zalegające blisko błony bębenkowej złogi woszczyny powodują częste choroby uszu.

Warto wiedzieć, że regularne czyszczenie uszu jest konieczne, ale bywa o wiele bardziej efektywne w przypadku przestrzegania kilku zasad profilaktyki.

Jak czyścić uszy? Świecowanie uszu


Nie wolno wprowadzać do uszu żadnych ciał obcych (szczególnie ostrych), gdyż mogą przebić błonę bębenkową - dotyczy to także czyszczenia uszu patyczkiem z watą lub palcem. W ten sposób tylko wciska się woskowinę głębiej, która może zatkać przewód słuchowy.

Płukanie uszu. Można zastosować specjalny płyn do czyszczenia uszu, wodę utlenioną, olej mineralny lub glicerynę. Mają one wystarczające właściwości rozmiękczające, aby rozpuścić zalegającą woskowinę. Należy wpuścić do każdego ucha po 2 krople, nadmiar może wypłynąć.

Zabieg powtarza się przez kilka dni. Po zmiękczeniu woszczyny należy ją wypłukać przy użyciu gruszki i wody o temperaturze zbliżonej do ciepłoty ciała. Strumień wody trzeba wprowadzać pod niewielkim, kontrolowanym ciśnieniem.

Suszarka do włosów zamiast wycierania uszu. Można także wpuścić do każdego ucha kroplę alkoholu, aby przyspieszyć schnięcie. Jest to zalecane nie tylko podczas czyszczenia uszu, ale również po każdym ich zamoczeniu (pływanie, prysznic, kąpiel).

Świecowanie uszu. Pierwszy raz zastosowałem ten sposób ponad roku temu (2009r), gdy dopadł mnie ból ucha wynikający z zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego tzw. ucho pływaka. Lekarz zabronił mi używania wacików i przepisał jakiś olejek do zakraplania. Pomogło, ale jak teraz wyczyścić ten bajzel?

Poszukałem i znalazłem - chińskie świece do uszu - przetestowałem i... szczerze polecam. Dodam, że sprawa działa się w Anglii. Tam były chińskie, w Polsce znalazłem to samo cudo, ale indiańskie :)

Leczenie jest przyjemne i polega na zasadzie działania komina. Nie jest to zwykła świeczka lecz nasiąknięty parafiną materiał zwinięty w rulonik z jednej strony wężej niż z drugiej. Węższą stronę wkłada się do ucha i zapala drugą stronę świecy. Palący się ogień potrzebuje tlenu, który zassysa z dołu świeczki włożonej do ucha - dzięki temu ucho zostaje ładnie wyczyszczone z nadmiaru woskowiny i resztek olejku.

Regularne czyszczenie uszu należy przeprowadzać średnio raz na miesiąc, ale nie częściej, gdyż zbyt częste płukanie czy świecowanie pozbawia ucho naturalnej ochrony jaką jest woskowina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz