Wysypka u dzieci. Pieluszkowe zapalenie skóry. Domowe sposoby leczenia i zapobiegania

» Stale aktualizowane artykuły o dzieciach na LeczeniePRO.pl/dzieci »

Wysypka u dzieci w postaci pieluszkowego zapalenia skóry dotyczy pierwszych 2-3 lat życia dziecka. Objawia się ono jako czerwony rumień, krostki lub pęcherzyki. Najczęściej zapalenie pieluszkowe ustępuje samo po kilku godzinach, ale może trwać nawet 2 tygodnie lub dłużej. Nieleczone może zostać zainfekowane drożdżakami tworzącymi białe ogniska.

Warto wiedzieć, że dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na pieluszkowe zapalenie skóry niż dzieci karmione butelką. Ponadto, ich odporność na tę dolegliwość utrzymuje się jeszcze długo po odstawieniu od piersi.

Domowe sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry. Leczenie i zapobieganie


Zwiększenie dostępu powietrza do pupy dziecka. Głównym zaleceniem jest przewietrzenie pupy dziecka. Należy zdjąć pieluszki, rozłożyć ręcznik i na nim ułożyć niemowlę na brzuszku z buzią zwróconą w bok. W tej pozycji dziecko może pozostawać, tak długo... aż zgłodnieje :)

Pieluszki wchłaniające są najlepszym sposobem zapobiegania pieluszkowemu zapaleniu skóry - zawierają żelową substancję, która wchłania wilgoć znacznie efektywniej niż inne pieluszki jednorazowe. Pieluszki wchłaniające skutecznie zmniejszają zawilgocenie skóry i zapewniają pH bliskie normy. Wykorzystane w nich substancje ochronne mogą przywierać do skóry dziecka w postaci drobnych, błyszczących perełek, ale są zupełnie nieszkodliwe.

Majtki z tworzyw sztucznych są niewskazane. Najlepsze są przewiewne włókna naturalne (np. bawełna)

Częsta zmiana pieluszek oraz delikatne, ale dokładne czyszczenie pupy.

Suszarka do włosów do suszenia pupy. Sucha skóra pod pieluszką ogranicza powstawanie wysypki, jednak silne wycieranie ręcznikiem może wywołać podrażnienie skóry, dlatego wskazane są nadmuchy z suszarki do włosów ustawionej na najsłabsze grzanie na plecy i pośladki dziecka, a po wysuszeniu posmarowanie skóry odpowiednią maścią.

Maści pielęgnacyjne skutecznie zapobiegają powstaniu wysypki m.in. Sudocrem i Bepanthen.

Płukanie pieluch w roztworze octu. Stosowanie pieluch wielorazowych wymaga ich płukania w roztworze octu. Należy dodać 30g. octu na 4l. wody do ostatniego płukania, co przywraca pieluszkom pH bliskie właściwemu dla skóry dziecka. Enzymy pochodzące z proszków do prania wzbudzające wysypkę pod pieluszkami, są najaktywniejsze przy wysokim pH, czyli odczyn bardziej zasadowy, a taki mają pieluszki po praniu.

Kąpiel i pranie mikrobąbelkowe bez stosowania chemii sprzyja leczeniu wszystkich schorzeń dermatologicznych. Więcej »

Sok żurawinowy podawany starszym niemowlętom w dawce 60-90g. zakwasza mocz, co doprowadza do obniżenia pH skóry. Jest to istotne, gdyż mieszanie się moczu i stolca w okolicy pośladków powoduje wzrost pH, co skutkuje podrażnieniem i sprzyja występowaniu wysypki.

Olej kokosowy charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym. Po pierwsze powinien znaleźć się w diecie matki jeśli karmi piersią, ponieważ zwiększa ilość dobroczynnych substancji w mleku. Po drugie można nim smarować skórę dziecka.

Tematy pokrewne

Alergie
Egzema

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz