Zmarszczki. Domowe sposoby wygładzania zmarszczek

» Stale aktualizowany artykuł o usuwaniu zmarszczek na LeczeniePRO.pl/zmarszczki »

Zmarszczki to nieodwracalny proces starzenia się skóry, na której pojawiają się zagięcia i deformacje wywołane utratą jej elastyczności. Czas powstania pierwszych zmarszczek można przyspieszyć lub opóźnić w zależności od trybu życia.

Przyczyny zmarszczek


  • starzenie się organizmu: osłabienie włókien kolagenu i elastyny (mniejsze napięcie skóry), zmniejszona aktywność gruczołów łojowych i potowych (słabsza możliwość zatrzymywania wody przez skórę), osłabienie mięśni podtrzymujących owal twarzy (zwisające policzki i opadające powieki), zmniejszona produkcja nowych komórek skóry
  • promieniowanie słoneczne, w tym sztuczne z solarium
  • palenie papierosów
  • zanieczyszczone środowisko (miejski smog)
  • spadek poziomu hormonów
  • niewłaściwa dieta
  • gwałtowne odchudzanie
  • zła pielęgnacja skóry
  • stres
  • klimatyzacja wysuszająca skórę
  • zbyt ekspresyjna mimika
  • uwarunkowania genetyczne

Pierwsze zmarszczki zwykle pojawiają się w wieku 25-30 lat i określa się je jako zmarszczki mimiczne, gdyż są rezultatem mimiki twarzy - wyraźne linie między nosem a ustami, wokół oczu i na czole.

Domowe sposoby na zmarszczki. Usuwanie, zapobieganie i opóźnianie pierwszych zmarszczek


Promieniowanie słoneczne szkodzi. Nierozważne opalanie sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jest to szczególnie istotne przy zmniejszającej się powłoce ozonowej, gdyż skóra zostaje bezpośrednio narażona na oddziaływanie szkodliwego promieniowania słonecznego.

Warto zaznaczyć, że gdyby tkanka skórna nie miała kontaktu ze słońcem pierwsze zmarszczki pojawiłyby się w wieku 60 lat, choć ten scenariusz wydaje się mało zabawny :) Oto sposoby na kompromis:

  • najlepiej nie wychodzić na słońce w godzinach popołudniowych - około 95% szkodliwego promieniowania słonecznego oddziałuje między godziną 10 a 14 (czas letni: 11-15)
  • kremy z filtrami - im wyższy SPF, tym lepiej (sun protection factor-współczynnik ochrony przeciwsłonecznej); optymalny czas smarowania kremem to min. 30 minut przed wyjściem na słońce oraz po każdej kąpieli w otwartym zbiorniku wodnym
  • unikanie promieni odbitych, które działają najsilniej, czyli powierzchni o jasnej barwie i największym odblasku tj. śnieg, piasek i beton
  • miejsce oddziaływania słońca ma duże znaczenie - najsilniejsze są promienie na dużych wysokościach (rzadsza atmosfera) i na obszarach równikowych
  • witamina D - dodatkowa suplementacja tą witaminą jest niezbędna jeśli unika się słońca, gdyż światło słoneczne wywołuje produkcję witaminy D w skórze; aby uzupełnić poziom tej witaminy należy zwiększyć podaż ryb w diecie lub rozpocząć suplementacje tranem

Mniej solarium itp. Wysyłane promienie przez urządzenia do opalania wywierają ten sam szkodliwy skutek co promienie słoneczne.

Okulary słoneczne lub czapka z daszkiem powinny być stałym elementem ubioru w słoneczne dni. Należy unikać wychodzenia na słońce bez ochrony twarzy.

Unikanie zbędnego marszczenia twarzy. Nie ma nic złego w wyrazistej mimice, jednak przesadne ściąganie brwi, wykrzywianie lub wydymanie warg z czasem prowadzi do szybszego powstania zmarszczek lub pogłębia już te istniejące.

Kontrola ruchów twarzy. Należy wypracować nawyk stałego kontrolowania mimiki. Wskazane jest patrzenie w lustro podczas rozmowy telefonicznej lub przyklejenie kawałka taśmy do czoła będąc w domu, wówczas przy każdym zmarszczeniu brwi czuć obecność taśmy.

Optymalny sen. Powstawanie zmarszczek nasila przyciskanie twarzy do poduszki podczas snu, dlatego warto spróbować spać na plecach (pomocne mogą się okazać 2 woreczki z grochem położone z obu stron głowy).

Stała masa ciała. Gwałtowne tycie lub chudnięcie to najlepszy sposób na tworzenie się zmarszczek. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku, których skóra utraciła już naturalną elastyczność. Dlatego najrozsądniej jest nie dopuścić do tycia, a jeśli już to się zdarzyło, trzeba stopniowo znormalizować wagę przed czterdziestką.

Regularna aktywność fizyczna uelastycznia, uzdrawia i pogrubia tkankę skórną.

Właściwa dieta. Wygląd skóry w znacznym stopniu zależy od podaży witamin i soli mineralnych, najważniejsze są:

  • witaminy z grupy B: mięso wołowe, kurczaki, jaja, pełne ziarna pszenicy, jęczmień, mleko
  • witaminy A i C: świeże owoce i warzywa

Szczególnie wskazane jest jedzenie zielonych warzyw liściastych, marchwi i świeżych owoców. Jadłospis można wesprzeć odpowiednimi preparatami.

Sprawdź recenzję z analizą składu suplementów diety typu PREMIUM: Witamina D3 + K2Witamina B ComplexWitamina C - 3 źródła naturalne! »

Palenie papierosów STOP. Oprócz fatalnego wpływu na ogólny stan zdrowia, papierosy są przyczyną przedwczesnego powstawania zmarszczek wokół ust. Nikotyna pogarsza ukrwienie drobnych podskórnych naczyń krwionośnych, co przyspiesza proces tworzenia się zmarszczek.

Alkohol STOP. Ranek po alkoholowej imprezie to oprócz kaca także nabrzmiała twarz, która później gwałtownie się kurczy, tymczasem opuchlizny i ich ustępowanie powodują marszczenie skóry, podobnie jak gwałtowne tycie i chudnięcie.

Kosmetyki nawilżające są mocno wskazane jeśli skóra jest wysuszona, gdyż tuszują drobne, powierzchowne zmarszczki. Przed nałożeniem kremu nawilżającego warto zwilżyć skórę wodą.

Łagodne mydło i dłuższe spłukiwanie. Do mycia twarzy należy używać jak najłagodniejszego mydła, najlepiej nawilżającego oraz bardzo dokładnie spłukiwać resztki mydlin, ponieważ ich pozostawienie na skórze wysusza ją. Trzeba dłużej spłukiwać twarz niż myć ją mydłem.

Nawilżanie powietrza w domu ma ogromne znaczenie dla stanu skóry i zapobiega powstawaniu drobnych, okresowych zmarszczek, tworzących się z powodu przesuszenia skóry. Optymalnym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza stosowany szczególnie zimą.

Aromaterapia. Przy zmarszczkach olejki eteryczne można wykorzystywać w dwojaki sposób: nawanianie pomieszczeń lub masaż i pielęgnacja skóry. Olejki na zmarszczki »

Olejek arganowy charakteryzuje się wysoce skuteczną pielęgnacją skóry, szczególnie cery dojrzałej i starzejącej się. Obecnie jest wykorzystywany jako podstawowy składnik ekskluzywnych kosmetyków przeciwstarzeniowych. Organiczny olejek arganowy regularnie stosowany wyraźnie wygładza zmarszczki i odmładza stan skóry, co wynika z jego unikalnego i naturalnego składu.

Równie korzystnie działa olej kokosowy oraz olej lniany, które oprócz stosowania na skórę mogą także służyć jako suplementy diety - wówczas wspierają stan tkanki skórnej od wewnątrz. Wszystkie oleje mogą być wykorzystywane w masażu leczniczym.

Profesjonalnie nałożony makijaż może ukryć zmarszczki i inne defekty skóry. Dlatego przed próbą samodzielnego "malowania się" warto zasięgnąć porady wizażysty lub charakteryzatora.

Źle położony makijaż może nawet uwidocznić zmarszczki. Niewskazane są kosmetyki na bazie kremu lub oleju, gdyż mają tendencje do zalegania między zmarszczkami, w przeciwieństwie do produktów na bazie pudru np. skrobi kukurydzianej.

Więcej uśmiechu i mniej stresu - wiem łatwo napisać :) Warto wypróbować wszystkie techniki relaksacyjne i stosować te najskuteczniejsze w swoim indywidualnym przypadku.

Akupresura, czyli masaż twarzy poprawiający napięcie mięśni oraz symetrię twarzy i szyi. Czubkami palców, kciukami i całymi dłońmi należy pocierać każdy fragment twarzy oraz szyi, co poprawia stymulację i krążenie krwi, pobudza mięśnie twarzy oraz przywraca ich symetryczne ułożenie.

Zastrzyki z kolagenu i botoksu nie mają nic wspólnego z domowym leczeniem naturalnym, jednak są warte opisania ze względu na rosnącą popularność i wysoką skuteczność:

  • zastrzyki z kolagenu zwierzęcego stosuje się w celu wygładzenia zmarszczek brwi oraz warg; wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym; najpierw wstrzykuje się dawkę próbną w ramię i po miesiącu sprawdza czy nie wystąpiła reakcja alergiczna; mimo stosowania bardzo cienkich igieł czasami pozostają po nich trwałe ślady ukłuć; kolagen rozkłada się w organizmie więc zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać
  • botoks, czyli toksyna botulinowa jest stosowana głównie do usuwania zmarszczek mimicznych; jej działanie polega na paraliżowaniu lub osłabianiu mięśni twarzy, co wygładza rysy; początkowo konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu co 4-5 miesięcy, aby podtrzymać porażenie mięśni; po tym czasie można go wykonywać rzadziej, ponieważ efekt utrzymuje się dłużej

Kolagen naturalny to duma najnowszych technologii kosmetycznych, gdyż jest równie skuteczny co zastrzyki kolagenowe, ale nie ma ryzyka powstania blizn po ukłuciach - jest w formie kremu.

Tematy pokrewne

Cellulitis
Cera tłusta
Menopauza
Sucha skóra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz