Ankieta studencka

Witam wszystkich!

Przeprowadzam badania na temat postaw społeczeństwa Polskiego wobec osób z zespołem Tourette'a (choroba tików).

Brakuje mi jeszcze kilkanaście opinii, stąd moja prośba o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Pytania są zamknięte, więc wypełnienie ankiety powinno zająć nie więcej niż 5 minut.

Dla mnie Twoja pomoc na chwile obecną jest na wagę złota :) Z góry bardzo dziękuje za chęci i poświęcony czas.

Pozdrawiam serdecznie
Ania


→ Link do ankiety

Zapalenie oskrzeli. Bronchit. Objawy i leczenie.

Zapalenie oskrzeli (bronchit) to choroba dolnych dróg oddechowych, stan zapalny tkanki wyściełającej oskrzela. Zapalenie oskrzeli najczęściej wywołuje wirus odpowiedzialny także za ból gardła, katar i gorączkę. Inne przyczyny to:
- podrażnienie oskrzeli przez palenie papierosów
- przebywanie w miejscach zadymionych
- wdychanie zanieczyszczonego powietrza

Objawy zapalenia oskrzeli są zbliżone do przeziębienia:
- ból w środku klatki piersiowej przy kasłaniu
- świszczący oddech
- kaszel najpierw suchy, później z obfitą flegmą o żółtym, zielonym lub brązowym kolorze, w której mogą być nitki krwi
- gorączka
- sapanie
- duszność

Ostre zapalenie oskrzeli ustępuje najczęściej po 1-2 tygodniach, jednak po przejściu schorzenia w przewlekłe zapalenie oskrzeli, choroba może trwać miesiącami.

Oto domowe sposoby leczenia i zapobiegania zapaleniu oskrzeli - najważniejsze to usprawnić oddychanie:

Rzucenie palenia zwiększa efektywność leczenia i znacznie je przyspiesza. Przyczyną 90-95% przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli jest palenie tytoniu, dlatego zakończenie tego nałogu to koniec problemów z oskrzelami. Nałogowy nikotynizm prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach, ale im krócej trwający nałóg, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie - już w ciągu 5 lat po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia nowotworu płuc maleje nawet o 50%, a po 10 latach osiąga taki sam poziom jak u osób nigdy niepalących.

Bierne palenie także może być przyczyną zapalenia oskrzeli, dlatego należy unikać dymu papierosowego.

Właściwe nawadnianie organizmu. Picie dużej ilości płynów rozrzedza śluz i ułatwia jego odkrztuszanie. Należy wypijać od 4 do 6 szklanek płynów dziennie - najlepsze z nich to ciepłe napoje lub zwykła woda. Niewskazane są napoje kofeinowe i alkohol, gdyż działają moczopędnie a wówczas organizm traci więcej płynów niż otrzymał.

Regularne picie mleka (min. szklanka dziennie) zmniejsza ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia oskrzeli. Dotyczy to wszystkich, ale jest szczególnie wskazane palaczom, którzy nie mają w planach rzucenia palenia.

Olej kokosowy w 50% zawiera proimmunologiczny kwas laurynowy o silnym działaniu antybakteryjnym. W kuchni zastępuje np. masło i olej do smażenia. Warto włączyć go do diety podczas choroby oraz w okresie jesienno-zimowym.

Nawilżanie powietrza. Oddychanie ciepłym i odpowiednio nawilżonym powietrzem pomaga w upłynnieniu śluzu, dlatego wskazane jest stosowanie nawilżacza lub zostawianie otwartych drzwi od łazienki po kąpieli.

Inhalacje parą także pomagają. Wystarczy napełnić umywalkę gorącą wodą, przykryć głowę ręcznikiem i przez 5-10 minut oddychać parą. Zabieg należy powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Działanie inhalacji można wzmocnić następującymi olejkami eterycznymi:
Olejek CynamonowyCedrowySosnowyTymiankowyPichtowyRozmarynowyBergamotowyMiętowyEukaliptusowyGoździkowyAnyżowy
Środki wykrztuśne według wielu ekspertów nie są lekiem na całe zło, a najlepszym sposobem usuwania nadmiaru wydzieliny jest zwiększona podaż płynów.

Mokrego kaszlu nie należy sztucznie hamować, aby maksymalnie oczyścić drogi oddechowe z flegmy.

Suchy, męczący kaszel to dopiero powód do interwencji. Należy zażyć lek hamujący odruch kaszlowy, zalecane są preparaty z zawartością dekstromorfanu.

PORADA LEKARSKA

Bronchit wymaga konsultacji lekarskiej, gdy:
- kaszel nie ustępuje po upływie tygodnia lub zaczyna się nasilać
- wystąpiła gorączka
- chorym jest osoba w podeszłym wieku
- wystąpiły trudności z oddychaniem

TEMATY POKREWNE

Grypa
Zapalenie krtani
Zatoki

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Skuteczny przepis prababki na zapalenie oskrzeli z czasów, kiedy nikt o antybiotykach nie słyszał: Łyżkę terpentyny zmieszać z łyżką oleju jadalnego, część z tego podgrzać nad świeczką uważając, by nie było samozapłonu (oczywiście dziś już nie świeczka, a np. kąpiel pojemnika z cieczą w gorącej wodzie). Ciepłym płynem (nie gorącym) smarujemy plecy i klatkę piersiową, na to dajemy normalny okład i ładujemy się pod pierzynkę,/kołderkę by się wypocić. Osoby o bardziej delikatnej skórze można nasmarować "przed" dodatkowo tłustym kremem, choć już olej w miksturze służy ochronie skóry przed spaleniem. Skóra może się trochę zaczerwienić. Skuteczne - miałam takie kuracje robione, kiedy byłam mała. Własnemu dziecku nie mogłam stosować, bo ma skórę uczuloną niemal na wszystko, w takich wypadkach kuracji nie można stosować.

Anonimowy pisze...

mój mąż ma bronchit był u lekarza i dał mu syrop który mu się skończył ma pić dużo napojów i w środę ma iść do kontroli czy można to jakoś leczyć

Anonimowy pisze...

paskudztwo... od 4 tyg nie wychodzimy z domu i nadal kaszlemy jak wsciekle psy

Anonimowy pisze...

"kaszlecie jak wściekle psy" polecam wykonanie badania na ksztuciec/koklusz/ który ostatnio coraz częściej sie pojawia ,tak było w mojej rodzienie i okazało sie że to koklusz.

Prześlij komentarz

 
Syndykat Zdrowia