Zapalenie krtani. Przyczyny, objawy i domowe sposoby leczenia

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu zapalenia krtani na LeczeniePRO.pl/zapalenie-krtani »

Zapalenie krtani często wiąże się z całkowitą lub częściową utratą głosu - dźwięk wydaje się z trudem i przypomina on skrzypienie. Dzieje się tak dlatego, gdyż przechodzące przez gardło powietrze musi wprawić we właściwe wibracje struny głosowe, natomiast ich zbliznowacenie lub obrzęk zmienia warunki wibracji, powodując zmianę głosu lub jego utratę.

W centralnej części strun głosowych znajdują się skupiska mięśni, pokryte kilkoma warstwami tkanki łącznej oraz błoną śluzową. Zmiana w obrębie którejkolwiek z tych warstw może zaburzyć optymalną wibrację całego aparatu.

Przyczyny zapalenia krtani


 • nadużywanie głosu, które prowadzi do przejściowego podrażnienia i dysfunkcji strun głosowych
 • ostra wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych
 • czynnik alergiczny
 • podłoże bakteryjne

Objawy zapalenia krtani


 • szorstki i dyszący głos
 • chrypka
 • chrapliwy wdech tzw. świst krtaniowy lub stridor
 • utrata głosu
 • ból gardła
 • kaszel

Domowe sposoby na zapalenie krtani. Leczenie i profilaktyka


Milczenie. Bez względu na przyczynę zapalenia krtani najistotniejsze jest, by nie używać przez pewien czas strun głosowych, które nawet przy szepcie pracują jak podczas krzyku.

Aspiryna nie jest wskazana jeśli utrata głosu wiąże się z nadmierną aktywnością strun głosowych poprzedniego dnia. Prawdopodobnie doszło do mikrouszkodzeń naczyń krwionośnych na powierzchni strun głosowych. Aspiryna wydłuża czas krzepnięcia krwi, co może opóźnić powrót do zdrowia.

Nawilżacz powietrza zapobiega nadmiernemu wysychaniu strun głosowych. Błona śluzowa pokrywająca struny musi być stale wilgotna, gdyż w momencie wysuszenia staje się lepem dla wszelkich substancji drażniących wdychanych z powietrzem.

Inhalacja parą to kolejny sposób nawilżania strun. Zaleca się wdychanie pary nad miską z gorącą wodą 2 razy dziennie po 5 minut. Inhalację można wzbogacić olejkami eterycznymi tj. cynamonowy, sosnowy lub tymiankowy.

Jak najwięcej płynów. Wskazane jest wypijanie od 8 do 10 szklanek najlepiej wody, soków, herbaty z miodem i cytryną lub herbaty z kory czerwonego wiązu (ulmus fulva). Oczywiście picie bezpośrednio nie zwilża strun głosowych, ponieważ w czasie połykania są one szczelnie zasłaniane nagłośnią, jednak duża podaż płynów aktywizuje gruczoły śluzowe dróg oddechowych, dzięki czemu na strunach powstaje ochronna powłoka.

Nie wolno pić zimnych płynów, które pogarszają stan górnych dróg oddechowych.

Oddychanie przez nos zapewnia optymalne nawilżenie wdychanego powietrza. Osoby ze skrzywioną przegrodą nosową w czasie snu oddychają przez usta, co naraża struny głosowe na działanie suchego i chłodnego powietrza. Rozpoznanie sposobu oddychania to ważny element diagnostyki zapalenia krtani.

Nie wolno palić papierosów, gdyż to główna przyczyna wysychania gardła.

Właściwy lek przeciwkaszlowy. Zamiast preparatów z miętą lub mentolem wskazane są pastylki miodowe, szałwiowe lub owocowe do ssania.

Unikanie suchego powietrza. Przebywanie w suchym środowisku może być szkodliwe dla śluzówki górnych dróg oddechowych. Np. sztuczne wytwarzanie nadciśnienia w samolocie sprawia, że powietrze w kabinie jest bardzo suche, dlatego podczas podróży samolotem trzeba oddychać przez nos, żuć gumę lub ssać cukierki, co wymusza zamknięcie ust i zwiększa wytwarzanie śliny.

Kontrola przyjmowanych leków. Leki na nadciśnienie, na tarczycę lub preparaty antyhistaminowe mogą silnie wysuszać błonę śluzową dróg oddechowych, dlatego w razie wątpliwości konieczna jest konsultacja lekarska.

Wzmacnianie głosu urządzeniami nagłaśniającymi. Nie można zapominać o tym udogodnieniu, szczególnie jeśli wykonywana praca wymaga głośnego mówienia. Niepotrzebne nadwyrężanie strun głosowych jest wyjątkowo nierozsądne.

Szanowanie własnego głosu. Jeśli przed prowadzeniem wykładu, wystąpiła chrypka, najlepiej go odwołać, gdyż konsekwencje mogą być na prawdę poważne.

Trening głosowy jest szczególnie wskazany osobom, które muszą dużo i głośno mówić. U ludzi z niewytrenowanym głosem mięśnie podtrzymujące krtań ocierają się o siebie, a ćwiczenie głosu skutkuje tym, że mięśnie te pracują jak zgrany zespół.

Wzmocnienie układu odpornościowego jest bardzo istotne w przypadku częstych i nawracających infekcji dróg oddechowych.


Zapalenie krtani. Porada lekarska ...


... jest niezbędna jeśli utracie głosu towarzyszą następujące objawy:

 • silny ból uniemożliwiający przełykanie śliny
 • obrzęk górnej części gardła, nagłośni lub okolicy podgłośniowej (tkanki poniżej strun głosowych) grozi całkowitym zamknięciem dróg oddechowym - zapalenie nagłośni
 • gorączka
 • krew w plwocinie
 • świszczący oddech
 • długotrwała chrypka trwająca 3-5 dni może być objawem guzka na strunach głosowych

Tematy pokrewne

Grypa
Przeziębienie

9 komentarzy:

 1. Dziekuję za tę stronę, przydatne informacje podane w przystępny sposob.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście, przydatna strona

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi sie również bardzo przydały. Konkretnie napisane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super artykuł

  OdpowiedzUsuń
 5. Super artykuł .Bardzo dobre rady.

  OdpowiedzUsuń
 6. po przeczytaniu od razu chrypka mi przeszła... cudownie napisane i jakie wspaniałe porady... prawdziwy geniusz to pisał... nagrodę NOBLA proponuje za te informacje....

  OdpowiedzUsuń
 7. rzeczywiście 3-5 dni ,to już długo utrzymująca się chrypa Bo jak dłużej to sprawa poważna, ludzie mają chrypę po infekcji miesiąc i dłużej i żyją

  OdpowiedzUsuń
 8. "długotrwała chrypka trwająca 3-5 dni MOŻE być objawem guzka na strunach głosowych" proszę o czytanie ze... zrozumieniem!

  OdpowiedzUsuń
 9. Artykuł 10/10.
  Wielkie dzięki dla autora.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń