Zapalenie dziąseł i przyzębia. Leczenie i zapobieganie

» Stale aktualizowany artykuł o krwawiących dziąsłach na LeczeniePRO.pl/zapalenie-dziąseł »

Zapalenie dziąseł (gingivitis) to pierwszy etap choroby przyzębia, nieleczone prowadzi do zapalenie przyzębia (kości, w której osadzone są zęby, dziąsła i więzadła przyzębowe), popularnie nazywanego paradontozą - główna przyczyna wypadania zębów.

Przyczyną zapalenia dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej, która w konsekwencji objawia się nadmiarem płytki nazębnej mineralizującej do postaci kamienia nazębnego (wybielanie zębów). Następuje namnażanie się toksycznych bakterii, które wywołują lokalne zapalenie dziąsła.

Objawy zapalenia dziąsełDomowe sposoby na zapalenie dziąseł


Dłuższe mycie zębów i używanie nici dentystycznej to obowiązek przy zapaleniu dziąseł. Stomatolodzy zalecają staranną pielęgnację jamy ustnej: 2-3 razy dziennie po 3-5 minut.

Właściwe szczotkowanie zębów to szczotkowanie na krawędzi dziąseł. Stan zapalny rozpoczyna się w miejscach, gdzie tworzy się płytka, czyli na krawędzi dziąseł, które są najczęściej zaniedbywane podczas mycia zębów. Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45­­° w stosunku do zębów, tak by jej jedna połowa czyściła zęby, a druga dziąsła i poruszać rotacyjnie.

Naprzemienne korzystanie z 2 szczoteczek. Wskazana jest zmiana szczoteczki co drugi dzień, co pozwala na ich całkowite wyschnięcie.

Elektryczne szczoteczki są skuteczniejsze od tradycyjnych, gdyż usuwają 98% płytki nazębnej - zwykłe 48%.

Odpowiednia szczoteczka. Jeśli elektryczna szczoteczka jest zbyt droga, można korzystać ze szczoteczki tradycyjnej o specjalnej konstrukcji, która przypomina małą szczoteczkę do mycia probówek. Można ją wprowadzać w trudno dostępne miejsca.

Płyn do płukania ust efektywnie hamuje rozwój płytki nazębnej i zapalenie dziąseł. Ważne, aby wybrany preparat zawierał czynne składniki tj. chlorek cetylpirydyny lub bromek domifenu.

Płukanie ust wodą utlenioną 3 razy dziennie powstrzymuje wzrost bakterii. Należy 3% roztwór wody utlenionej zmieszać z wodą w stosunku 1:1 i otrzymaną mieszanką płukać usta przez 30 sekund.

Aparat do płukania wodą pod ciśnieniem. Ważne, aby strumień wody skierować na zęby, a nie do kieszonek dziąsłowych. Takim przyrządem może być zwykła gumowa gruszka z długą końcówką.

Czyszczenie języka usuwa gnieżdżące się na nim bakterie i wirusy. W tym celu można użyć małej łyżeczki, łopatki do języka lub zwykłej szczoteczki do zębów. Język należy zeskrobywać 10-15 razy od tyłu do przodu.

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu). Sodę miesza się z małą ilością wody, otrzymaną papkę nakłada się wzdłuż dziąseł i szczotkuje zęby. Oprócz oczyszczania i polerowania zębów oraz usuwania nieprzyjemnego oddechu, ten sposób neutralizuje kwaśne resztki pokarmowe.

Żel/sok aloesowy używany do szczotkowania zębów zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej i łagodzi zapalenie dziąseł.

Większa podaż wapnia. Zapalenie dziąseł może być początkiem osteoporozy okołozębowej, czyli procesu niszczącego kości szczęki, podobnie jak osteoporoza inne kości w całym ciele.

Dlatego, aby wzmocnić strukturę tkanki kostnej, trzeba dostarczać organizmowi właściwą ilość wapnia poprzez takie produkty jak przetwory mleczne, łosoś, migdały, ciemne rośliny zielone i suplementy wapnia - te naturalne to m.in. No-scar i Chrząstka rekina. Wskazana jest także aktywność fizyczna i rzucenie palenia.

Witamina C skutecznie zmniejsza krwawienie dziąseł.

Stewia to słodka roślina zastępująca cukier. W przeciwieństwie do niego składniki stewii nie są przekształcane do kwasów przez bakterie w jamie ustnej, a jej właściwości przeciwbakteryjne ograniczają wzrost płytki nazębnej.

Olej kokosowy to 50%-owe źródło silnie antybakteryjnego kwasu laurynowego, dzięki czemu może skutecznie wspomóc leczenie. Wystarczy np. masło i olej do smażenia zamienić na olej kokosowy przynajmniej na czas choroby. 

Codzienne jedzenie surowych warzyw skutecznie zwalcza objawy zapalenia dziąseł. Wszystkie twarde i włókniste pokarmy oczyszczają i stymulują zęby oraz dziąsła.

Masaż dziąseł poprawia w nich krążenie krwi. Należy chwycić dziąsło między kciuk a palec wskazujący (zostaje na zewnątrz) i wykonywać ruch pocierania.

Stresujący styl życia lub oddziaływanie substancji toksycznych to czynniki pogarszające stan dziąseł.

Nałogi STOP. Palenie papierosów oraz picie alkoholu powodują wypłukiwanie witamin i soli mineralnych z organizmu, co niekorzystnie wpływa na stan jamy ustnej.

Nie od razu, ale systematycznie. Nie trzeba powyższych zaleceń wykonywać codziennie. Jednego dnia można wymasować dziąsła, a drugiego oczyścić język ale ważne, aby robić to regularnie.

Zapalenie dziąseł. Porada lekarska


Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do poważniejszego zapalenia przyzębia i utraty zębów. Konsultacja stomatologiczna jest niezbędna po wystąpieniu następujących objawów:

 • nieprzyjemny zapach z ust nie ustępujący w ciągu doby
 • zęby wydają się dłuższe
 • wyczuwalna różnica poziomu zębów przy zamykaniu ust
 • częściowe protezy zębowe przestają pasować
 • ropa pomiędzy zębami a dziąsłami
 • luźne zęby
 • krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów
 • utrzymywanie się bólu i obrzęku mimo starannej pielęgnacji jamy ustnej

Temat pokrewny

Ból zęba

12 komentarzy:

 1. co z zapaleniem po wyrwanym zębie

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy zapalenie dziąseł trzeba wygrzewac?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ogrzewaj. Spuchnie jeszcze bardziej. Nie pozwól też przewiać. temperatura pokojowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. polecam wode utlenioną 50%-50% z wodą czystą przegotowana pomaga !!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. przy zapaleniu dziasel ,dziasla krwawia wtedy tez mozna wode utleniona??

  OdpowiedzUsuń
 6. http://pl.wikipedia.org/wiki/Nadtlenek_wodoru#Woda_utleniona_.283.E2.80.933.2C5.25_roztw.C3.B3r.29

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeedyna skuteczna metoda , ktora calkowicie cofnie zapalenie przyzebia , jest mycie zebow i plukanie jamy ustnej wlasnym moczem i moczem odparowanym . Trzeba zebrac 2 litry moczu i gotowac go , az zostanie pol litra . Ostudzic edo letniego i trzymac w lodowce . Wlac 1/3 szklanki do miseczki , maczac szczoteczke , polozyc dobra paste do zebow np Elmex zielony i szczotkowac zeby . Reszta moczu przeplukac jama ustna a najlepiej plukac przez 20 minut tym odparowanym moczem . Mocz zabije tylko niepotrzebne bakterie a nie zniszczy potrzebnych . Ta metoda calkowicie wyleczy paradentoze , czyli zapalenie przyzebia , nawet zaawansowane . Inne moga jedynie poprawic stan dziasel .

  OdpowiedzUsuń
 8. co ty piszesz jaki mocz :/ ręce opadają

  OdpowiedzUsuń
 9. Potwierdzam metodę z moczem, potwierdzona również przez moją mamę tylko w inny sposób: nacieranie chorych miejsc szmatką nasączoną moczem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tylko ze mocz musi byc "czysty" tzn. ze w okresie zbierania moczu nie mozna jesc miesa tylko owoce i warzywa i pic tylko czysta woda.

  OdpowiedzUsuń
 11. Opisane w artykule metody nie rozwiązują głównej przyczyny choroby przyzębia. Gdyby tak było, przy obecnym dbaniu o higienę jamy ustnej, zanotowalibyśmy spadek chorób dziąseł. A tak w rzeczy samej nie jest. Problem tkwi w odżywianiu.

  OdpowiedzUsuń