Grzybica pochwy - Candida Albicans atakuje ;)

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu grzybicy pochwy na LeczeniePRO.pl/grzybica-pochwy »

Candida albicans, czyli bielnik biały, to grzyb należący do drożdżaków, stale bytujący w przewodzie pokarmowym mężczyzn i kobiet.

Jest on naturalnym składnikiem flory bakteryjnej, jednak w razie zaburzenia równowagi ekologicznej przewodu pokarmowego dochodzi do przewagi drożdżaków i następuje zakażenie - grzybica przewodu pokarmowego, a z okolic odbytu candida może zostać łatwo przeniesiona do pochwy i w sprzyjających warunkach wywołać grzybicę pochwy.

Czynniki sprzyjające rozstrojowi przewodu pokarmowego i kandydozie


 • przyjmowanie antybiotyków
 • cukrzyca
 • ciąża
 • doustne środki antykoncepcyjne
 • hormonalne leczenie menopauzy
 • irygacje silnymi środkami chemicznymi
 • stosowanie preparatów plemnikobójczych
 • fragmenty tamponów na ścianach pochwy
 • suchość pochwy
 • kontakty płciowe z osobą chorą na infekcję drożdżakową

Objawy grzybicy pochwy ...


... stanowią bardzo krępujący problem, należy do nich:

 • świąd i pieczenie pochwy
 • nieprzyjemny zapach z pochwy
 • białe, serowate upławy - biała wydzielina przypominająca ziarnisty serek
 • zaczerwienienia, opuchnięta i popękana skóra pochwy
 • ból podczas oddawania moczu i stolca

Kandydoza często ma charakter nawracający i przewlekły, a wiele kobiet jest na nią szczególnie podatnych.

Domowe sposoby na grzybicę pochwy


Sypianie nago. Candida albicans, jak większość grzybów, rozmnażają się w cieple i wilgoci, dlatego trzeba zapewnić stały dopływ powietrza do okolic krocza.

Luźna bielizna z naturalnych włókien i luźna odzież. Należy zmniejszyć liczbę warstw odzieży noszonej w ciągu dnia. Niewskazane jest noszenie majtek, rajstop i obcisłych dżinsów. W miarę możliwości powinno się ubierać spódnicę. Przy przyzwyczajeniu do delikatnego nylonu, należy używać wyściółki z bawełnianej podpaski. Rajstopy powinny mieć zawsze bawełnianą wstawkę w kroku.

Nie wolno stosować pudrów i zasypek po kąpieli na bazie skrobi, która stanowi idealne podłoże dla wzrostu grzybów.

Leki na swędzenie bez recepty można stosować jednocześnie z lekami przypisanymi przez lekarza na grzybicę. Należy do nich difenhydramina lub krem hydrokortyzonowy, którym smaruje się okolice sromu i ujście pochwy. Nie wolno tego robić przed wizytą u ginekologa, gdyż kremy maskują infekcję, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy.

Naturalne środki nawilżające pochwę podczas stosunku są najlepsze np. olej mineralny, białko kurze, jogurt naturalny i wazelina (nie należy jej stosować przy jednoczesnym korzystaniu z prezerwatywy, ponieważ powoduje powstawanie dziurek w gumie).

Natomiast nie są wskazane olejki dziecięce, gdyż zawierają drażniące skórę środki zapachowe. Generalnie preparaty nawilżające mogą zmieniać środowisko pochwy i sprzyjać zapaleniu.

Preparaty chemiczne mogą pogorszyć przebieg grzybicy i powinno się je stosować tylko z zaleceń lekarza. Niewskazane są irygacje, galaretki antykoncepcyjne, pianki, spraje, środki plemnikobójcze, tabletki przeciw drożdżakom i dezodoranty do higieny intymnej. Dotyczy to szczególnie kobiet ze skłonnością do nawrotów grzybicy pochwy.

Nieperfumowane środki do higieny intymnej. Perfumy i dezodoranty zawarte w tamponach i podpaskach mogą mieć działanie drażniące i wywoływać zapalenie pochwy.

Tampony z włókien naturalnych. W przypadku grzybicy pochwy lepiej używać tamponów bawełnianych niż wykonanych ze sztucznych włókien. Nie wolno ich także pozostawiać w pochwie dłużej niż 12 godzin, gdyż hamują naturalny odpływ wydzieliny, co sprzyja rozwojowi bakterii. Wskazane jest używanie podpasek na noc, a tamponów za dnia.

Mydła, szampony, sole i olejki kąpielowe są niewskazane, gdyż usuwają naturalną warstwę ochronną skóry i mogą pozostawiać drażniący osad. Okolice wejścia do pochwy myje się zwykłą wodą i gąbką - ręczny prysznic pozwala odpowiednio skierować strumień wody.

Biały, nieperfumowany papier toaletowy. Barwnik to kolejna substancja chemiczna źle działająca na skórę.

Właściwe podcieranie po oddaniu stolca, czyli od przodu do tyłu. Przed dotknięciem pochwy należy umyć wszystko, co miało kontakt z odbytem.

Kąpiel lecznicza, czyli nasiadówka to doskonała alternatywa dla irygacji. Należy wejść do wanny, napełnić ją ciepłą wodą do poziomu bioder i dodać:

 • taką ilość soli, aby woda miała słony smak i odpowiadała naturalnemu zasoleniu ciała, czyli około pół filiżanki
 • pół filiżanki octu, aby uzyskać właściwe ph, czyli 4,5

Następnie należy rozchylić kolana i pozostać w wodzie aż ostygnie. Dobry rozwiązaniem są także olejki eteryczne o właściwościach przeciwgrzybiczych:


Mycie przed stosunkiem narządów płciowych oraz rąk przez oboje partnerów zmniejsza ryzyko wprowadzenia grzyba do pochwy.

Oddawanie moczu przed i po stosunku. Kobiety i mężczyźni powinni oddawać mocz i myć się przed zbliżeniem płciowym i po nim, aby usunąć drobnoustroje z cewki moczowej.

Irygacja wodą. Środowisko pochwy ma właściwości samoczyszczące, jednak mimo to wiele kobiet stosuje irygacje po stosunku - można to robić, ale delikatnie używając tylko chłodnej wody. Jeśli lekarz wyraźnie nie zalecił, nie wolno używać irygacji podczas miesiączki i ciąży.

Irygacja mieszanką octu jest wskazana w przypadku grzybicy pochwy - 4 łyżeczki do herbaty octu na 0,5l wody. Wielu lekarzy uważa, że ocet przywraca właściwą kwasowość pochwy. Dostępne są w sprzedaży także gotowe preparaty o podobnym składzie. Jednak część ginekologów uważa, że irygacje generalnie przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Abstynencja seksualna jest zalecana przy stanie zapalnym pochwy. Stosunek płciowy nasila podrażnienie związane z infekcją drożdżakiem. Dodatkowo może dojść do zakażenia partnera i wtórnej infekcji u kobiety.

Używanie prezerwatywy chroni oboje partnerów przed wzajemnym przekazywaniem sobie zakażenia.

Kontrola glukozy i laktozy we krwi. Kandydoza najlepiej rozwija się przy wysokim stężeniu glukozy i/lub laktozy w organizmie. Nadmiar cukrów w diecie sprzyja grzybicy.

Osoby cierpiące na cukrzycę ze skłonnością do candida albicans powinny stale badać poziom glukozy we krwi. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie cukrów w diecie na rzecz słodkiej stewii o działaniu przeciwgrzybiczym.

Zwiększenie odporności organizmu. Zdrowy organizm każdą infekcje zwalcza efektywniej niż osłabiony jakąkolwiek chorobą. Funkcjonowanie układu immunologicznego można poprawić poprzez regularną aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie i odpowiedni wypoczynek. Nie wolno palić papierosów, pić alkoholu i zażywać środków odurzających.

Skuteczne pranie bielizny. Zwykłe pranie nie zabija przetrwalników candida albicans - oto co zalecają eksperci:

 • staranne pranie bielizny: część krocza przed praniem trzeba wyszorować bezwonnym detergentem
 • nie wolno stosować płynów zmiękczających, gdyż drażnią skórę
 • wygotowanie bielizny lub namoczenie jej w preparacie wybielającym na dobę przed użyciem
 • wypranie bielizny przed włożeniem w nieperfumowanym mydle
 • prasowanie bielizny gorącym żelazkiem

Zwiększenie podaży berberyny w diecie. Czosnek i gorzknik kanadyjski zawierają naturalne substancje przeciwgrzybicze. Oprócz nich warto włączyć do codziennego jadłospisu także olej kokosowy, który w 50% zawiera silnie przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy kwas laurynowy. W kuchni może zastąpić np. masło i olej do smażenia. Poza tym może być stosowany na skórę.

Tematy pokrewne

Afty
Grzybica stóp
Opryszczka narządów płciowych
Zapalenie pęcherza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz