Zapalenie pęcherza moczowego. Objawy i domowe sposoby leczenia

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu zapalenia pęcherza na LeczeniePRO.pl/zapalenie-pęcherza-moczowego »

Zapalenie (zakażenie) pęcherza moczowego zwykle wywołują bakterie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) należące do grupy pałeczek jelitowych - żyją one w jelicie grubym i na skórze w okolicy odbytu. Jeśli przedostaną się do cewki moczowej, mogą wywołać zapalenie pęcherza.

Wówczas jest to bakteryjne zakażenie pęcherza, natomiast drugą formą tej choroby jest przewlekłe zapalenie śródmiąższowe pęcherza występujące u osób o wrodzonych predyspozycjach.

Zapalenie pęcherza w praktyce oznacza zakażenie moczu - bakterie podrażniają ściany pęcherza wywołując stan zapalny błony śluzowej. Ze względu różnic anatomicznych zapalenie pęcherza jest chorobą typowo kobiecą, u mężczyzn zdarza się bardzo rzadko.

Kobiety mają dużo krótszą cewkę moczową (czyt. brak penisa:), co ułatwia drobnoustrojom dotarcie do pęcherza moczowego. U kobiet najczęściej dochodzi do zakażenia pęcherza po stosunku płciowym - bakterie z przedsionka pochwy są wpychane do cewki moczowej, stąd zwyczajowe określenie "choroba miesiąca miodowego".

Szacuje się, że 50% wszystkich kobiet przynajmniej raz w życiu cierpi na zapalenie pęcherza, a ponad 20% przebywa je wielokrotnie. Nierzadkie są przypadki, gdy kobieta doznaje zapalenia raz czy dwa razy w ciągu roku.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego ...


... mogą bardzo utrudniać codzienne życie, jednak ich nasilenie to sprawa indywidualna. Lekkie przypadki to 1 lub 2 łagodne objawy. ale w cięższych formach choroby mogą wystąpić wszystkie objawy naraz, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie:

  • parcie na mocz powodujące konieczność nagłego skorzystania z toalety i oddania moczu
  • częste oddawanie małych ilości moczu (częstomocz)
  • silne pieczenie, ból, kłucie i dyskomfort przy oddawaniu moczu (dysuria)
  • ból lub tkliwość uciskowa w dole brzucha
  • ból pleców
  • mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu lub zabarwiony krwią

Nieleczone zakażenie pęcherza moczowego może zainfekować nerki poprzez moczowody i wywołać znacznie poważniejszą chorobę - odmiedniczkowe zapalenie nerek!

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego. Leczenie i zapobieganie


Jak najwięcej płynów to główna zasada profilaktyczno-lecznicza. Przy pierwszych objawach należy wypić szklankę wody, następnie wypijać pół szklanki wody co 20 minut przez kolejne 3 godziny. Zwiększenie podaży płynów pomaga wypłukać bakterie i rozcieńczyć mocz, co skutkuje zmniejszeniem bólu podczas oddawania moczu. Dzienna wskazana dawka to 2l płynów.

Im dłużej mocz pozostaje w pęcherzu, tym więcej znajduje się w nim szkodliwych bakterii - pałeczki okrężnicy podwajają swoją liczebność w ciągu 20 minut, a więcej bakterii to więcej bólu. Dlatego im więcej się pije, tym szybciej ustąpi ból! Ważne: bardzo jasny mocz = dostateczna ilość płynów, ciemny mocz = płynów za mało.

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) lub cytrynian potasu zmniejszają kwasowość moczu (alkalizacja) i ból związany z drażnieniem zakażonych dróg moczowych. Pół łyżeczki od herbaty sody na szklankę wody, należy wypijać 2-3 razy dziennie w godzinnych odstępach. Trzeba pamiętać, że alkalizacja zmniejsza skuteczność przyjmowanych antybiotyków. Przeciwwskazania: nadciśnienie, choroby serca i nerek.

Gorące kąpiele są zalecane we wszystkich rodzajach stanów zapalnych. Ich skuteczność nasila stosowanie olejków eterycznych, szczególnie wskazany przy zapaleniu pęcherza jest olejek cedrowy i sosnowy.

Aspiryna lub ibuprofen mają działanie przeciwzapalne, a im słabszy stan zapalny w pęcherzu, tym mniejsze pieczenie.

Witamina C w dawce 1000mg na dzień tak zakwasza mocz, że utrudnia wzrost bakterii. Szczególnie polecane w przypadkach nawracających zakażeń. Jednak ten sposób wymaga konsultacji lekarskiej - kwaśny odczyn moczu zmniejsza działanie niektórych antybiotyków przypisywanych na zapalenie pęcherza.

Sprawdź recenzję suplementu diety typu PREMIUM: Witamina C - 3 źródła naturalne! »

Właściwe podcieranie odbytu po oddaniu stolca należy przeprowadzać w kierunku od przodu do tyłu, dzięki czemu bakterie jelitowe nie przedostają się do pochwy i cewki moczowej.

Odpowiednia pozycja na sedesie. Należy tak usiąść, aby przechylić miednicę w górę - odbyt musi być poniżej cewki moczowej.

Pełne opróżnienie. Po oddaniu moczu należy pochylić się w przód, żeby wycisnąć ostatnie krople moczu.

Mycie krocza ciepłą wodą z mydłem po każdym wypróżnieniu i stosunku płciowym.

Unikanie kąpieli w jacuzzi i publicznych basenach.

Przed stosunkiem seksualnym toaleta i oddanie moczu, co usuwa drobnoustroje z okolic przedsionka pochwy. Podczas stosunku mogą one łatwo dostać się do pęcherza.

Po stosunku także toaleta i oddanie moczu. Penis może wprowadzić do pęcherza bakterie obecne w ujściu cewki moczowej. Częściej chorują kobiety utrzymujące kontakty płciowe i nie znające sposobów unikania infekcji.

Krążek maciczny, spirala i tampony są niewskazane, gdyż mogą być przyczyną nawrotów choroby. Krążek maciczny może powodować zapalenie pochwy i pęcherza, gdyż infekcja z pochwy może zostać łatwo przeniesiona do układu moczowego.

Krążek jest wprowadzany głęboko do pochwy. Jego obecność utrudnia pełne opróżnianie pęcherza, co pogarsza stopień wypłukiwania bakterii. Dlatego kobiety cierpiące na nawracające i przewlekłe zapalenie pęcherza powinny wybrać inny sposób antykoncepcji, a w czasie miesiączki stosować podpaski zamiast tamponów.

Właściwa higiena, czyli utrzymywanie czystości w okolicy krocza i noszenie luźnej bawełnianej bielizny. Jednak bez przesady - zbyt częsta irygacja i nadmierne stosowanie silnych mydeł bakteriobójczych wypłukuje naturalną florę bakteryjną pochwy, tworząc warunki do rozwoju chorobotwórczych pałeczek okrężnicy oraz podrażnia cewkę moczową, co objawia się tak samo jak zapalenie. Nie wolno stosować do higieny intymnej dezodorantów, perfumowanych mydeł i pudru z talkiem.

Kuracja żurawinowa. Owoce te zawierają kwas chinolowy (przekształcający się w wątrobie w kwas hipurowy), którego działanie wspomagane przez witaminę C zmniejsza przyleganie bakterii do ścian pęcherza moczowego. Oprócz wyciągu na rynku dostepny jest także gotowy sok żurawinowy.
Syntetyczne pochodne kwasu chinolowego są stosowane jako antybiotyki w leczeniu zapaleń dróg moczowych.
Wyciągi i napary z mniszka lekarskiego, mącznicy i mięty pomagają uniknąć nawracających zapaleń pęcherza moczowego.

Cystone to ajurwedyjska mieszanka ziołowa normalizująca ph moczu i niszcząca patogeny pałeczki okrężnicy. Specjalna kompozycja na choroby układu moczowego.

Olej lniany działa osłonowo na błony śluzowe całego układu pokarmowego, w tym moczowego utrudniając przyleganie szkodliwych drobnoustrojów do ścian pęcherza. Włączenie go do diety wspiera leczenie.

Drugim olejem wartym uwagi jest olej kokosowy, który wzmocni terapie dzięki 50%-owej zawartości silnie antybakteryjnego kwasu laurynowego. Olej lniany można spożywać tylko na zimno, a olej kokosowy nadaje się do obróbki, czyli w kuchni zastąpi np. olej do smażenia.

Zapalenie pęcherza moczowego. Porada lekarska


Wskazania do wizyty lekarskiej:

  • objawy utrzymujące się dłużej niż jeden dzień lub nawracające
  • ciąża
  • ból w dole pleców lub w okolicy lędźwiowej
  • mętny mocz lub zabarwiony krwią
  • gorączka i dreszcze
  • nudności lub wymioty

W większości przypadków chorobotwórcze drobnoustroje znikną z moczu już po pierwszej lub drugiej dawce antybiotyku, ale dolegliwości zostaną jeszcze przez kilka dni.

Tematy pokrewne

Endometrioza
Menopauza
Nietrzymanie moczu
Opryszczka narządów płciowych

5 komentarzy:

  1. Wspaniały artykuł!
    Mieszkam w Anglii i nie chcieli mi tu w aptece cokolwiek przepisać na zapalenie cewki moczowej, a te informacje mnie wyleczyły! :)
    Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  2. Powiedz co Ci pomoglo?.Tez mam ten problem a chcialabym zastosowac domowy sposob.Bralam juz antybiotyk i tez mieszkam w Londynie.Dzieki.Ewa

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja też niestety nabawiłam się zapalenia pęcherza ... .
    Nie jestem zwolenniczką tabletek, więc postanowiłam wyleczyć się sposobami domowymi.
    Pomógł mi w tym worek(wypełniony specjalnym "żelem", można go również mrozić, ale jego alternatywą może być też oczywiście gorący termofor, bądź butelka wypełniona ciepłą wodą), który podgrzewałam w mikrofalówce.
    Podjadałam suszoną żurawinę (nabyłam ją około tydzień temu w Biedronce - nie pakowaną lecz na wagę )
    Mam też z biedronki opakowanie tabletek zawierających wyciąg z żurawiny, ktore dzisiaj profilaktycznie zażyję :)

    OdpowiedzUsuń
  4. ja borykam sie z tym od lat...za granica miala duZy problem..dopiero w pl kupilam tabletki zurawinowe ktore pomagaja w 100 procentach..mozna je kupic bez recepty i profilaktycznie jesc . polecam

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam, dzisiaj rano obudziłam się z zapaleniem cewki moczowej. Chciało mi się bardzo siku ale podczas oddawania moczu początkowo czułam ulgę a później okropny skurcz. Miałam już wiele razy zapalenie cewki moczowej, tym razem z powodu gorąca spałam bez bielizny i najwyraźniej przemarzłam rano tam na dole. Od razu zastosowałam moje DOMOWE sposoby:

    1. 2 x Herbata zwykła ostudzona po zaparzeniu kostkami lodu (ok 3 kostki na kubek herbaty) jestem bardzo niecierpliwa:P do tego łyżka miodu i sok z ćwiartki cytryny (jeśli nie macie myślę ze w sytuacjach kryzysowych możecie dodać też kwasek cytrynowy-szczyptę lub dwie)
    2. 2 x Mieszanka herbatek ziołowych skrzypu i pokrzywy (można je dostać w aptece za ok 5 zł lub np w kauflandzie za ok 2 zł piłam obie i nie widzę różnicy)
    Płyny te wypiłam gdy były jeszcze dosyć gorące
    3. Urofuraginum dostępny w aptece bez recepty (może mało domowy sposób ale wolę jedna tabletkę połknąć i mieć pewność)
    4. Podczas kolejnego oddawania moczu zrobiłam to pod prysznicem początkowo oraz w trakcie kierując strumień wody na te okolice - bardzo pomaga i właściwie eliminuje dyskomfort podczas siusiania (nie zapomnijcie później dokladnie się osuszyć i nie paradować zbyt długo bez bielizny:P
    5. Rutinoscorbin około 5 tabletek
    6. Skarpetki i ciepły dresik
    7. Wata włożona do majteczek (dosyć spora ilość) skropiona Amolem ok 10 kropli albo i więcej na to kolejna warstwa waty (tak żeby nie było bezpośredniego kontaktu alkoholu z chorą okolicą ).

    To wszystko ok godziny 6:30 do chwili obecnej udało mi się rozłożyć moje zapalenie cewki na łopatki.

    Ania 23 lata

    Terapię będękontynuować

    OdpowiedzUsuń