Silnik szukajki

Wymioty (rzyganie). Sposoby łagodzenia dolegliwości.

Wymioty (pot. rzyganie lub błędne żyganie:) stanowią przykre następstwo mdłości (nudności). Żołądek daje znać o problemie i pozbywa się przyczyny mdłości. Podobnie jak biegunka, wymioty są reakcją obronną organizmu.

Wymioty u dziecka, wymioty u niemowląt czy wymioty u dorosłych - bez względu na wiek najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniu organizmu.

Oto sprawdzone domowe sposoby na wymioty - leczenie i zapobieganie:

Leki na poprawę trawienia są skuteczne wyłącznie w przypadku owrzodzenia i nadkwaśności żołądka - neutralizują nadmiar kwasu i łagodzą podrażnienia. W innych sytuacjach nie zdołają zatrzymać ani ograniczyć wymiotów.

Uzupełnianie płynów jest niezbędne przy nasilonych wymiotach. Najlepsze są czyste płyny tj. woda, słaba herbata i soki. Nie wolno zmuszać się do jedzenia. U dzieci zaleca się kilkunastogodzinną przerwę wodną z wyłącznym podawaniem płynów.

Płyny elektrolitowe wyrównują poziom soli mineralnych, które podczas wymiotów są wypłukiwane. Zaleca się gotowe preparaty (np. Orsalit), czyste zupy, sok z jabłek lub czarnej porzeczki, osłodzoną i osoloną wodę. Najlepiej takie płyny popijać co pół godziny.

Nie wolno pić duszkiem. Powolne popijanie małych porcji płynów nie przeciąża żołądka i ułatwia ich przyjęcie. Wskazane jest jednorazowe wypicie 30-60g.

Częstotliwość podawania płynów zależy od indywidualnych reakcji chorego żołądka. Trzeba pić możliwie jak najwięcej.

Temperatura płynów powinna być pokojowa. Bardzo zimne działają niekorzystnie na żołądek.

Syropy działają uspokajająco i są źródłem łatwo przyswajalnych stężonych węglowodanów. Dawkowanie: dzieci 1-2 łyżeczki do herbaty, dorośli 1-2 łyżki stołowe.
Osoby chore na cukrzyce powinny stosować słodkie syropy pod okiem lekarza.

Napoje gazowane są niewskazane, gdyż bąbelki wywołują odruch wymiotny.

Barwa moczu. Kolor intensywnie żółty świadczy o odwodnieniu organizmu. Im jaśniejszy mocz tym lepsze nawodnienie.

Pożywienie po ustąpieniu wymiotów musi odbudować poniesione straty węglowodanowe. Odżywianie należy rozpocząć od galaretek owocowych, które składają się głównie z wody, nie drażnią żołądka, są smaczne i przede wszystkim bogate w węglowodany. Następny etap to tosty i krakersy, a kolejny lekkie rodzaje białka np. pierś z kurczaka lub ryba.

Tłuszcze należy włączyć do diety na samym końcu, gdyż zalegając w żołądku szybko sycą i dają uczucie pełności. Dlatego na początku lepiej zrezygnować z tłustych potraw i zup ze śmietaną.

PORADA LEKARSKA

Wymioty mogą być objawem poważnej choroby, dlatego szybka konsultacja lekarska jest niezbędna w następujących przypadkach - wymioty:
- obfite
- nagłe
- przedłużające się
- zawierające krew
- uniemożliwiające jedzenie czegokolwiek dłużej niż przez dobę (oprócz wymiotów przy grypie lub po przejedzeniu - w ich przypadku można zaczekać dłużej)
- nie reagujące na domowe sposoby leczenia
- u dzieci
Natomiast narastające pragnienie i zmniejszona ilość oddawanego moczu, z uczuciem lekkości głowy przy wstawaniu to już są objawy odwodnienia, które także wymaga fachowej pomocy lekarskiej.

TEMATY POKREWNE

Ból brzucha
Choroba lokomocyjna
Kac
Zatrucie pokarmowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz