Silnik szukajki

Zapalenie spojówek. Leczenie i przyczyny.

Zapalenie spojówek to stan zapalny naczyń krwionośnych spojówki, które w konsekwencji silnie napełniają się krwią i rozszerzają, dlatego główne objawy to zaczerwienione i przekrwione oczy oraz ich obrzęk. Może wystąpić także dyskomfort, podrażnienie, wrażenie piasku w oczach, swędzenie lub obecność wydzieliny sklejającej powieki.

Przyczyny zapalenia spojówek mogą być różne i to one określają następujące rodzaje conjunctivitis (z łac.):
- podłoże infekcyjne: bakteryjne zapalenie spojówek, wirusowe zapalenie spojówek, grzybicze zapalenie spojówek, chlamydiowe zapalenie spojówek
- podłoże nieinfekcyjne: alergiczne zapalenie spojówek, odczynowe zapalenie spojówek, towarzyszące zapalenie spojówek innej chorobie (odra, różyczka, świnka, grypa)

Najczęstsze bezpośrednie przyczyny to alergia, infekcja, podrażnienie substancjami chemicznymi, dymem papierosowym lub szkłami kontaktowymi.

Zapalenie spojówek może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od przyczyny. Stan przewlekły tej choroby może utrzymywać się latami. Zapalenie spojówek cechuje wysoka zakaźność, może dotyczyć obojga oczu, często choruje najpierw jedno oko, potem drugie.

Oto domowe sposoby leczenia i profilaktyki zapalenia spojówek:

Ciepłe okłady przynoszą poprawę. Należy je przykładać na oczy 3-4 razy dziennie na 5 do 10 minut. Jest to skuteczny sposób tylko u dzieci, dorośli potrzebują...

Roztwór szamponu dla dzieci i ciepłej wody w stosunku 1:10 jest pomocny przy znacznej ilości wydzieliny. W przygotowanym roztworze należy zamoczyć jałowy wacik i starannie oczyścić nim brzegi powiek. Ciepła woda zmiękcza zaschniętą wydzielinę, a szampon delikatnie oczyszcza powieki i rzęsy.

Czystość oczu i powiek wspomaga proces gojenia. Trzeba jak najczęściej przemywać je wacikiem zwilżonym czystą przegotowaną wodą, a na spojówki zakraplać sól fizjologiczną lub specjalne krople.

Tylko własny ręcznik. Ze względu na wysoką zakaźność zapalenia spojówek trzeba szczególnie dbać o higienę i używać wyłącznie własnego ręcznika.

Chlorowana woda np. w basenie może stanowić przyczynę zapalenia spojówek, ale z drugiej strony chlor niszczy bakterie chorobotwórcze wywołujące zakażenie. Najlepiej używać szczelnych okularów pływackich podczas kąpieli.

Zimne kompresy i leki antyhistaminowe bez recepty na alergiczne zapalenie spojówek łagodzą typowe objawy tego rodzaju zakażenia, czyli swędzenie oka i lepkie ropienie.

Maść antybiotykowa przed snem. Bakteryjne zapalenie spojówek nasila się podczas snu, gdy oczy są zamknięte, dlatego przed snem wskazane jest przemycie oczu i nałożenie zapisanej przez lekarza maści.

PORADA LEKARSKA

...jest konieczna jeśli:
- po 5 dniach zapalenie nie ustępuje
- przekrwionym oczom towarzyszy silny ból, upośledzenie widzenia lub pojawienie się sporej ilości żółtej lub zielonej wydzieliny w worku spojówkowym
- zaczerwienienie oka spowodowane jest urazem
Czasami zapalenie spojówki prowadzi do uszkodzenia rogówki w postaci owrzodzenia, a w najgorszym przypadku grozi utratą wzroku lub nawet oka.

TEMATY POKREWNE

Kurza ślepota
Podbite oko
Zmęczone oczy

10 komentarzy:

 1. Właśnie jestem w trakcie leczenia zapalenia spojówek. U mnie akurat alergiczne jest. Dostałem sulfacetamid i jakoś chyba nawet trochę lepiej jest.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo skuteczne są te krople. Najpierw ja miałam zapalenie spojówek, potem synek i dość szybko się wykurowaliśmy oboje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie też lekarz przepisał te krople - biorę od dwóch dni i jest poprawa. Podoba mi się, że są w tych jednorazowych dawkach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sulfacetamid nie tylko przy alergicznym się sprawdza, ale też np. u mnie przy bakteryjnym pomógł.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja te krople stosowałam ostatnio i u siebie i u synka, bo oboje przechodziliśmy przez zapalenie spojówek. Nawet zaskoczona byłam, że u dzieci można je stosować, ale lekarz powiedział, że są bezpieczne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja synkowi zakraplam je, bo ma bakteryjne. Oczy były w kiepskim stanie, ale teraz już widzę znaczną poprawę i na pewno już nie są takie zaczerwienione i chyba mniej pieką, bo też jest mniej marudny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bez tych kropli to ostatnio byłoby kiepsko, bo moja 3 letnia córeczka dostała zapalenia spojówek i przemywanie rumiankiem i solą fizjologiczną nie pomagało. Dopiero mi się przypomniało, że mogę sulfacetamid stosować i w końcu pomogło, bo mała bardzo się męczyła.

  OdpowiedzUsuń
 8. A u dzieci to od jakiego wieku można stosować sulfacetamid? Moje dziecko ma roczek i coś z oczkami zaczyna się dziać i obawiam się, że to może być zapalenie spojówek

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest napisane, że od drugiego miesiąca życia można już je stosować, więc spokojnie możesz swojemu maluszkowi je zakraplać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sulfacetamid możesz bezpiecznie stosować u dzieci od 2 m-ca życia. Ja to nawet przemywam nim małej oczka, jak widzę, że ropieją.

  OdpowiedzUsuń