- zakrzepowe zapalenie żył głębokich stanowi poważne zagrożenie dla życia, gdyż może dojść do oderwania się skrzepu krwi (zakrzepica żył głębokich tzw. tromboza) i do jego przemieszczenia się z nóg do płuc; ta choroba wymaga hospitalizacji i leczenia lekami obniżającymi krzepliwość krwi
- zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych jest znacznie mniej niebezpieczne, najczęściej występuje w obrębie odcinków żył z żylakami, czyli żył powierzchniowych o cienkich ścianach i poszerzonej średnicy, gdzie dochodzi do zwolnienia przepływu krwi, tworzenia się skrzeplin i rozwoju zapalenia.
Objawy zapalenia żyły powierzchniowej
- skóra wzdłuż żyły staje się zaczerwieniona, rozogniona, bolesna i twarda
- wysypka
- łuszczenie skóry
- pęcherze
- swędzenie
Objawy zapalenia żyły głębokiej
- obrzęk i zaczerwienienie kończyny
- bolesność przy dotyku
- gorączka i dreszcze
Główne przyczyny zapalenia żył
- wzrost krzepliwości krwi np. u kobiet ciężarnych lub przyjmujących hormonalne tabletki antykoncepcyjne
- najczęstsze źródła wysiewu bakterii chorobotwórczych to migdałki i zęby z próchnicą
- infekcja
- unieruchomienie, uszkodzenie lub ucisk żyły
- toksyczne działanie związków chemicznych np. leki i narkotyki wstrzykiwane dożylnie
- objaw choroby towarzyszącej
Zwykle stan zapalny ustępuje po 7-10 dniach, ale pełne wyzdrowienie może trwać od 3 do 6 tygodni.
Domowe sposoby na zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych. Leczenie i zapobieganie
Doustne środki antykoncepcyjne STOP. Przebyte w przeszłości zapalenie żył lub innych chorób zakrzepowych jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania doustnej antykoncepcji. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych podnosi 3-4-krotnie ryzyko powstania zapalenia żył głębokich, co w konsekwencji zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów w żyłach powierzchniowych.
Ciepłe, wilgotne okłady i nogi układane wyżej od serca o 15-40cm pomaga złagodzić objawy oraz przyspiesza leczenie, gdyż ułatwia odpływ krwi z żył kończyn dolnych. Wskazane jest, aby część łóżka na której spoczywają nogi chorego podczas leżenia lub snu unieść na min. 15cm. Można zastosować także olejek kanuka.
Czynniki zwiększające stopień ryzyka nawrotu zapalenia żył u osób już wcześniej cierpiących na to schorzenie nie zawsze są zależne od chorego np. konieczność operacji lub długotrwały pobyt w łóżku. Warto wiedzieć, że wczesne wstanie z łóżka po operacji i rozpoczęcie rehabilitacji zmniejsza ryzyko zakrzepu.
Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) rozrzedza krew, dzięki czemu stanowi sprawdzony sposób zapobiegania powstawaniu zakrzepów. Wskazane jest profilaktyczne przyjmowanie aspiryny w małych dawkach (np.75mg), ale mimo wszystko ta metoda wymaga konsultacji lekarskiej.
Olej lniany dzięki wysokiej zawartości NNKT hamuje zlepianie płytek krwi, co zapobiega powstawaniu zatorów i skrzepów. Warto włączyć go do diety przy wszystkich chorobach krążeniowych.
Suplementacja wspierająca leczenie zapalenia żył ...
- Ostropest plamisty oczyszcza krew i wzmacnia naczynia krwionośne.
- Colostrum to suplement immunologiczny o szerokim spektrum regulacyjnym.
Sytuacje zmuszające do długotrwałego pozostawania w bezruchu zwiększają zagrożenie zakrzepicą żył np. podróż samochodem lub samolotem.
Regularna aktywność fizyczna pobudza krążenie krwi, co przeciwdziała zakrzepowemu zapaleniu żył. Żyły stanowią niskociśnieniowy obszar układu krążenia i w razie niewłaściwego działania zastawek żylnych, które nie powinny dopuszczać do cofania się krwi (tak się dzieje, gdy powstają żylaki podudzi), jedynym sposobem przeciwdziałania zastojowi krwi jest uruchamianie mięśni.
Np. w czasie długiej podróży samochodem należy robić częste przerwy na krótki spacer po 100 metrów - nieruchome siedzenie przez dłuższy czas utrudnia przepływ krwi, dochodzi do zastoju m.in. w obrębie naczyń krwionośnych kończyn dolnych, co sprzyja krzepnięciu krwi w tych miejscach.
Rzucenie palenia papierosów to podstawowa profilaktyka nawracającego zapalenia żył, które może być początkiem poważnej choroby Bürgera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych) cechującej się silnymi bólami i zarastaniem naczyń najczęściej w nogach.
Rajstopy elastyczne zmniejszają ból i poprawiają samopoczucie chorych na zapalenie żył, ale mogą także powodować bolesny ucisk, dlatego ich stosowanie jest uwarunkowane od indywidualnych predyspozycji.
Długa podróż lotnicza często jest przyczyną zapalenia żył, co jest ściśle związane z obniżeniem ciśnienia w kabinie, brakiem ruchu i piciem alkoholu podczas lotu. Tzw. "zespół klasy turystycznej" rzadko dotyczy pasażerów luksusowej pierwszej klasy. Osoby zagrożone zapaleniem żył powinny przed lotem nałożyć rajstopy elastyczne i co pół godziny wstawać na krótki spacer.
Zapalenie żył. Porada lekarska
Zapalenie żył i oderwanie się skrzepu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, jednak zdarza się to rzadko i głównie z powodu zaniedbania leczenia. Jeśli do typowych objawów zapalenia żył powierzchniowych dołączy gorączka i tachykardia, czyli przyspieszone bicie serca konieczny jest kontakt z lekarzem.
Tematy pokrewne
Cholesterol
Hemoroidy
Trójglicerydy
Wlasnie o taka mi porade chodzilo.Mam zapalenie zyly-prawdopodobnie zakrzep.Jestem w tej chwili poza granicami kraju.Ta porada napewno mi pomoze.Bardzo dziekuje za ten artykul.Przesyslam Pozdrowienia Teresa
OdpowiedzUsuńwitam mam problem bo po zapewne noieudolnej iniekcji( przebicie zyly) po 2 dniach od zastrzyku dostalem obrzeku i goraczki lekarz w szpitalu zalecil antybiotyk szerokowidmowy(amoxiclav)i oklady stwierdzil ze nienadaje sie to do zabiegu naciecia i oczyszczenia ,, co mam robic ?? 2 dzien biore antybiotyk goraczka troche spadla ale reka boli co robic ?? prosze o radde
OdpowiedzUsuńa mi lekarz dzisiaj powiedzial, ze mam zapalenie żył głebokich, ledwo chodze noge mam raz gorącą raz lodowatą i w dodatku jakby mi coś w środku puchło i mam 19 lat to skąd takie coś w młodym wieku?
OdpowiedzUsuńZastanów się nad dietą i wysiłkiem fizycznym.
UsuńI co Ci przepisal na to? Ja mam 21 lat i mam to samo
OdpowiedzUsuńZła dieta i brak ruchu to przyczyny tak usłyszałem od lekarza może trochę racji miał . Dziś okład z lodem przynosi ulgę no i rower zamiast samochodu to dobry początek. Leki Cyklo3 forte i chyba dorzucę colostrum no i zwiększam dawke warzyw i owoców .
OdpowiedzUsuńmłode dziewczyny, uważajcie z tą antykoncepcją. Moja mama ma okropne żylaki i ja mam to po niej. Ona nigdy nie stosowała antykoncepcji i na szczęście od tylu lat nie ma takiego problemu jak ja. Własnie podejrzewam, że coś niedobrego dzieje się w mojej nodze i obawiam się, że antykoncepcja, którą tak łatwo przepisują lekarze i nie mówią o konsekwencji doprowadza nas do takiego stanu. Nie stosowałam tego długo, ale może to wystarczyło, a teraz mam problem żeby szybko dostać się do lekarza i co? muszę wyłożyć kasę, iść prywatnie na prześwietlenie, bo coraz bardziej mnie boli, jest twarda i czasem czuję gorąco w tej nodze. Nigdy więcej antykoncepcji !!!
OdpowiedzUsuńMoja mama jest dializowana już 8 lat przez przetokę,nagle coś ją zaczeła silnie boleć ręka i ogólnie żle się czuła,lekarz powiedział,że to zapalenie żył ,bakterie ja przypuszczam,że to zostało zarażone podczas dializy ale oni sami się do tego błędu nie przyznają,przepisal antybiotyk Amoksiklav ale na razie po kilku dniach nie ma poprawy.Co mam dalej robić, czy to jest grożne ,może ktoś ma wiedzę na ten temat proszę o pomoc.Z góry dziękuję i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńwitam mam 27 lat i tez mam ten problem juz tydzien sie z tym mecze biore leki ale zadnej poprawy a wczoraj wyniki D-dimerow powyzej 1000
OdpowiedzUsuń