Zioła na serce i układ krążenia
Głóg (jedno- i dwuszyjkowy, w tym owoce, liście oraz kwiatostany) zwiększa ukrwienie serca oraz pozostałych narządów, poprawia siłę skurczu mięśnia sercowego (działanie β-mimetyczne), działa antyarytmicznie i przeciwmiażdżycowo, zmniejsza obwodowy opór naczyniowy oraz zwiększa objętość wyrzutową i minutową serca.
Zawiera saponiny, flawonoidy, proantocyjany, kwasy triterpenowe i fenolowe oraz związki kumarynowe, które działają rozkurczająco na naczynia wieńcowe serca, uspokajająco i antyoksydacyjnie.
Głóg jest dostępny w postaci soku, suszu, ekstraktu i w innych formach – stanowi kluczowy składnik większości gotowych mieszanek ziołowych zalecanych w chorobach serca i nadciśnieniu tętniczym. Może być stosowany przez stosunkowo dłuższy okres czasu i w większych dawkach, gdyż nie wykazuje działania toksycznego. Przeciwwskazania to kobiety ciężarne, karmiące i dzieci.
2 łyżeczki kwiatostanu głogu zalać filiżanką letniej przegotowanej wody. Gotować przez 3 minuty (można także zalać wrzątkiem i parzyć przez 10 minut) i odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Można z dodatkiem miodu.Czosnek zawiera allicynę hamującą skupianie płytek i obniżającą stężenie tłuszczów we krwi, dzięki czemu działa przeciwmiażdżycowo. Najlepszy jest świeży, ale jego przetwory także są pomocne szczególnie dla osób nietolerujących intensywnego smaku i zapachu świeżego czosnku.
Zielona herbata zamiast czarnej – pierwsza zawiera dobroczynne antyoksydanty, druga nieobojętną dla serca teinę. Optymalnym rozwiązaniem jest zastąpienie zieloną herbatą (ciepłą i zimną) wszystkich niewskazanych płynów podczas okresu wzmacniania i regeneracji serca.
Miłorząb dwuklapowy (Ginko biloba) usprawnia obwodowe krążenie krwi i działa przeciwutleniająco.
Imbir pobudza krążenie.
Kolendra – jej owoc sprzyja normalizacji poziomu cholesterolu.
Serdecznik lekarski sprawdza się jako ziele uspokajające w problemach sercowych jak kołatanie serca na podłożu nerwowym.
Jemioła działa hipotensyjnie.
Zioła żółciopędne pomogą ustabilizować poziom cholesterolu we krwi, ponieważ wątroba produkująca więcej żółci zużywa więcej cholesterolu, dlatego trafia go mniej do krwi: korzeń mniszka, cykoria podróżnika, czarna rzodkiew, mięta pieprzowa.
Zioła pobudzające stymulują funkcje serca:
Żeń-szeń pobudza pracę serca i działa przeciwzakrzepowo, jednak jego stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej w kilku przypadkach: pacjenci z nadciśnieniem i chorobami serca (może podnieść ciśnienie), chorzy na hemofilię i inne zaburzenia krzepnięcia krwi oraz osoby ze skłonnościami do hipoglikemii (może obniżyć poziom cukru).
Guarana jest zdrowszym (nie podrażnia żołądka) i bardziej pobudzającym zamiennikiem kawy. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i antyagregacyjne. Przeciwwskazania to ciąża i karmienie, cukrzyca, nadciśnienie, arytmia oraz alergia na zawarte składniki.
Warto zapoznać się z wyciągiem z modrzewia dahurskiego. Zawiera on taksyfolinę, która wzmacnia naczynia krwionośne a co za tym idzie zmniejsza osadzanie się blaszek miażdżycowych, redukuje wolne rodniki odpowiedzialne w dużej mierze za złą pracę serca.
OdpowiedzUsuńSprawdzone! Rzeczywiście warto » http://leczeniepro.pl/taksyfolina-dihydrokwercetyna-witamina-p-bajkalska-taxifolin/
OdpowiedzUsuń