Zioła na wątrobę. Ziołoterapia wątroby i dróg żółciowych SPIS

» Stale aktualizowany, w pełnej wersji artykuł o ziołach wątrobowych na LeczeniePRO.pl/oczyszczanie-wątroby-regeneracja/#zioła_na_wątrobę »

Ostropest plamisty (Silybum marianum, ost mleczny)


... od wieków jest stosowany jako składnik toniku wątrobowego i stanowi jeden z najskuteczniejszych środków osłaniających. Jego działanie na wątrobę wiąże się z zawartością sylimaryny i zostało opisane w wielu publikacjach naukowych:

  • wspiera samoregeneracje uszkodzonych komórek wątroby, uszczelnienie błon komórkowych hepatocytów
  • wzmacnia proces samooczyszczania wątroby i jej aktywność antyoksydacyjną – związki ostropestu zwiększają aktywność silnych enzymów odtruwających wątrobę, które odpowiadają za rozłożenie leków i związków toksycznych
  • przeciwdziała hipoglikemii
  • wzmaga produkcję żółci i jej wydzielanie
  • wykazuje właściwości ochronne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne (ochrania komórki wątroby przed utlenianiem lipidów).

Wg badań klinicznych, laboratoryjnych i tkankowych ostropest ma korzystne działanie w następujących schorzeniach: chroniczne zapalenie / marskość / uszkodzenie / stłuszczenie wątroby oraz zastój żółci. Ze względu na szerokie działanie jest często wykorzystywany w suplementach wątrobowych, trawiennych i oczyszczających.

Dawkowanie:

  • profilaktycznie: 1 płaska łyżeczka nasion (około 2,5g) rano na czczo ze szklanką płynu | 500g : 2,5g = 200 dni kuracji profilaktycznej
  • leczniczo: 1 łyżeczka nasion (około 4g) 2x dziennie – rano na czczo ze szklanką płynu i wieczorem | 500g : 4g : 2 = 62,5 dnia kuracji leczniczej

Przy czym najkorzystniejsze płyny to roztwór miodu w wodzie przygotowany wieczorem poprzedniego dnia lub świeże soki z warzyw, owoców, ziół i przypraw prowątrobowych.

Karczoch zwyczajny


... zawiera cynareine, która wykazuje podobne właściwości do sylimaryny: ochrania i regeneruje komórki wątroby, działa żółciopędnie, żółciotwórczo i moczopędnie, wspomaga procesy trawienne, stabilizuje poziom trójglicerydów i zmniejsza otłuszczenie wątroby. Bywa szczególnie zalecany po spożyciu zbyt tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Dostępny jest jako susz, wyciąg, gotowy sok i w suplementach złożonych (często razem z ostropestem).

Ziele glistnika


... zawiera około 20 alkaloidów (#1 chelidonina) o silnym działaniu rozkurczowym m.in. na drogi żółciowe. Tym samym wykazuje właściwości żółciopędne, żółciotwórcze i przeciwbólowe w lekkich stanach skurczowych przewodów żółciowych. Poprawia pracę dróg żółciowych, wzmaga produkcję żółci i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy.

Przeciwwskazania to m.in. jaskra. Przedawkowanie może wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego, palenie w jamie ustnej i przełyku, ból żołądka, nudności, wymioty i dolegliwości oczne z objawami zbliżonymi do jaskry.

Odwar z glistnika: pół łyżki stołowej ziela zalać 1 szklanką letniej wody, ogrzewać na parze pod przykryciem przez 30 minut, po czym odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 3x dziennie 1-2 łyżki stołowe jako lek znieczulający na tle kamicy. Suplementy z glistnikiem najczęściej są w formie płynnej.

Bylica boże drzewko


... pobudza funkcję żółciotwórczą wątroby i wykazuje właściwości żółciopędne poprzez działanie rozkurczające mięśnie gładkie dróg żółciowych. Jednocześnie poprawia trawienie zwiększając produkcję soku żołądkowego i trzustkowego.

Napar: zalać 1 łyżkę ziela 1 szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15-20 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić po 1/4-1/3 szklanki 2-3x dziennie 30 minut przed jedzeniem.

Igliwie


5 łyżek stołowych igliwia sosny lub świerku drobno posiekać. Zaparzyć 0,5l wrzątku i gotować 10 minut na małym ogniu. Przecedzić i wlać do termosu. Pić małymi łyczkami o dowolnej porze. Wywar trzeba robić codziennie świeży. Mocz podczas kuracji może przyjmować różne barwy. Wg Tombaka należy ją stosować w lutym, marcu i kwietniu.

Pozostałe zioła wątrobowe


... to cykoria podróżnik, dymnica lekarska, estragon, kocanka piaskowa, krwawnik, korzeń mniszka lekarskiego (mlecz), lukrecja, żywokost lekarski, kora berberysu, rzepik, korzeń pochrzynu, rdest ptasi, rozmaryn lekarski, dzika róża, rumianek, tymianek, dziurawiec, borówka brusznica, babka szerokolistna, brzoza biała, centuria, chmiel, fiołek trójbarwny (bratek), koper włoski, nagietek, perz, pokrzywa, szałwia. Większość z nich wykazuje działanie żółciopędne, żółciotwórcze, rozkurczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Gotowy program oczyszczania organizmu Natural Swiss z 5%-owym kodem promocyjnym »

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz