Grzybica stóp. Leczenie i zapobieganie. Domowe sposoby

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu grzybicy stóp na LeczeniePRO.pl/grzybica-stóp »

Grzybice stóp, zakaźną infekcję grzybiczą, wywołuje grzyb żyjący na skórze, który mnoży się w ciepłym i wilgotnym środowisku - dermatofit z rodzaju Trichophyton - łatwo rozprzestrzeniający się we wszystkich miejscach gdzie ludzie chodzą boso (publiczne prysznice i przebieralnie, domowe łazienki).

Może dochodzić do zakażenia także poprzez używanie wspólnych ręczników i butów.
Najczęstszą, bezpośrednią przyczyną grzybicy stóp jest przepocone obuwie - po 4 tygodniach od zagnieżdżenia grzyba choroba jest w pełni rozwinięta. Grzybica ma skłonność do nawrotów.

Objawy grzybicy stóp


  • podrażnienie, swędzenie i bolesność skóry
  • czerwone plamy zapalne
  • wilgotna skóra ulegająca pękaniu, łuszczeniu i krwawieniu
  • nieprzyjemny zapach stóp

Domowe sposoby na grzybice stóp. Leczenie i zapobieganie


Właściwa higiena = naturalne mikrobąbelki. Stopy trzeba codziennie i dokładnie myć, a po kąpieli należy je starannie osuszyć, zwłaszcza między palcami - można użyć suszarki do włosów.

Korzystne efekty przynosi mycie nóg pod natryskiem lub moczenie w tzw. mlecznej wodzie wypełnionej leczniczymi mikrobąbelkami powietrzno-wodnymi o wybitnym działaniu sterylizującym i wspomagającym regeneracje skóry. Dzięki temu możliwe jest ich precyzyjne oczyszczanie bez stosowania drażniących środków myjących, które opóźniają gojenie ran grzybiczych.

Natomiast specjalne kule piorące, które bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie środków chemicznych, sprawiają, że ubrania, w tym przypadku skarpetki są bardziej przyjazne dla wrażliwej skóry stóp - mniej proszku w praniu to lepiej wypłukana odzież z drażniących pozostałości chemii.
Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii - przełom kosmetyczny...
Pielęgnacja chorych stóp musi być niezwykle staranna. Nie wolno ich przykrywać, należy ograniczać chodzenie. Zaniedbanie stanu zapalnego może wywołać groźną infekcję bakteryjną.

Chłodne kompresy łagodzą ból i świąd oraz powodują wysychanie zmian skórnych. Należy rozpuścić 2 łyżki stołowe płynu Burowa w 0,5l wody. Takim roztworem nasącza się bawełniany materiał i przykłada na 15-20 minut 4 razy dziennie.

Moczenie stóp w roztworze soli powinno trwać 5-10 minut - 2 łyżeczki soli kuchennej na 0,5l wody. Zabieg można powtarzać aż do poprawy stanu skóry. Roztwór soli zapobiega rozwojowi grzyba, ogranicza pocenie i zmiękcza zmienioną skórę. Dobrym rozwiązaniem jest także specjalna sól do stóp z dodatkami leczniczymi.

Moczenie w winie i ziołach - 30g szałwii, 30g rzepiku, 2 miarki białego wina - taką mieszankę doprowadza się do wrzenia i po ostudzeniu moczy w niej stopy.

Olejek z drzewa herbacianego. Należy nanieść olejek na chorą okolicę za pomocą płatka kosmetycznego lub moczyć stopy w wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku. Olejek herbaciany to bardzo silny, naturalny antyseptyk, dlatego na jego bazie powstaje wiele preparatów przeciwgrzybicznych.

Maść propolisowa to kolejny naturalny produkt stosowany w miejscowym leczeniu grzybicy. Natomiast do pielęgnacji całego ciała warto włączyć olej z korzenia łopianu.

Pasta z sody oczyszczonej. Łyżkę stołową sody należy wymieszać z niewielką ilością ciepłej wody i otrzymaną pastę wcierać w chore miejsca aż do zupełnego wyschnięcia. Następnie całość trzeba posypać mączką kukurydzianą.

Preparaty przeciwgrzybiczne. Są dostępne w postaci kremu, sprayu, pasty, żelu, płynu i pudru - najczęściej zawierają kwas salicylowy i/lub chemioterapeutyki przeciwgrzybiczne tj. azotan mikonazolu, bifonazol i chlorowodorek terbinafiny. Kuracja powinna trwać minimum przez 10 dni po ustąpieniu widocznych oznak infekcji. Przykładowe preparaty to Daktarin i Lamisilatt

Płyny wysuszające. Najczęściej 2-3 razy dziennie pokrywa się lekiem (np. Salicylol) chore obszary skóry i delikatnie masuje. Typowa kuracja trwa 4 tygodnie i następne 2 tygodnie po ustąpieniu dolegliwości.

Chlorek glinu skutecznie zabija grzyby i ma działanie wysuszające co zapobiega nawrotowi choroby. Preparat należy rozprowadzać 2-3 razy dziennie i kontynuować leczenie 2 tygodnie po ustąpieniu problemu. Nie wolno przemywać otwartych ran gdyż chlorek glinu wywołuje silne pieczenie - w pierwszej kolejności należy wygoić ranki stosując zwykły środek przeciwgrzybiczny.

Puder przeciwgrzybiczny należy stosować zawsze po umyciu i dokładnym osuszeniu stóp. Druga partia zasypki na obuwie. Najlepszy jest puder ze środkiem przeciwgrzybicznym np. wspomniany Daktarin.

Zakazane jest chodzenie na boso w miejscach publicznych jak sala gimnastyczna, przebieralnie, baseny, prysznice czy parki wodne. Pacjent z wysoką podatnością na grzybice może zarazić się w każdym wilgotnym miejscu. Należy nosić klapki, które na koniec trzeba dokładnie spłukać.

Zakazane jest wspólne używanie tego samego ręcznika lub obuwia.

Usuwanie martwej skóry po ustąpieniu infekcji zapobiega nawrotowi zakażenia. W czasie kąpieli należy ostrożnie lecz energicznie szczoteczką wyczyścić całe stopy, szczególnie między palcami. Przed wyjściem z wanny ważne aby dokładnie spłukać prysznicem całe ciało!

Paznokcie są ulubionym miejscem rozwoju grzybów dlatego minimum raz na 2-3 dni trzeba je wyczyścić za pomocą wykałaczki lub zapałki.

Odpowiednie obuwie jest niezwykle ważne. Oto czego unikać przy wyborze nowych trzewików:

  • buty z tworzyw sztucznych sprzyjają rozwojowi grzyba
  • ciasne, dopasowane i bez wentylacji - jeśli nie ma innego wyjścia na pewno nie przez cały dzień
  • guma i czasami wełna wzmagają pocenie się i zatrzymują wilgoć

Najlepszy wybór to surowce mineralne jak bawełna i skóra - w miarę możliwości należy nosić luźne obuwie w typie sandałów (odkryte palce).

Suche i czyste buty. Wnętrze obuwia należy często posypywać pudrem lub sprayem przeciwgrzybicznym. Zaleca się również przetrzeć wnętrze buta szmatką nasączoną środkiem dezynfekującym dzięki czemu zostaną zniszczone zarodniki grzybów - zabieg najlepiej powtarzać po każdym zdjęciu obuwia.

Wietrzenie butów. Zaleca się pozostawianie obuwia w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Częsta zmiana butów. Najlepiej nie nosić tej samej pary obuwia przez 2 kolejne dni, gdyż but powinien suszyć się min. 24h. Intensywne pocenie się stóp wymaga dwukrotnej zmiany butów w ciągu dnia.

Częsta zmiana skarpet, nawet 3-4 razy dziennie jeśli są mokre. Najlepsze są skarpetki z czystej bawełny. Po wypraniu w gorącej wodzie należy zawsze dobrze wypłukać skarpetki, gdyż resztki proszku do prania mogą podrażniać stopy.

Dieta antygrzybiczna polega na:

  • zmniejszeniu ilości cukru w diecie na rzecz słodkiej stewii, ponieważ grzyby żywią się cukrem
  • zamianie masła, oleju do smażenia na olej kokosowy o działaniu przeciwgrzybiczym (50% to silnie antybakteryjny kwas laurynowy); może być również stosowany na skórę
  • wzmocnieniu odporności na infekcje grzybicze przy pomocy colostrum (bioaktywny suplement immunologiczny tzw. siara lub młodziwo)

Grzybica stóp. Porada lekarska


Nie leczona grzybica sama nie ustąpi i spowoduje pękanie skóry co może być powodem poważnego zapalenia bakteryjnego. Kontakt lekarski jest potrzebny gdy wystąpią następujące objawy:

  • infekcja rozszerza się na paznokcie, które stają się żółtobrązowe, łamliwe i trudne do obcinania
  • opuchnięte stopy lub całe nogi
  • gorączka
  • stan zapalny utrudnia chodzenie
  • pęcherze wypełnione ropą

Tematy pokrewne

Ból stopy
Grzybica pochwy
Nadpotliwość stóp

4 komentarze:

  1. no to jeżeli tyle razy zmieniać skarpety w ciągu dnia bo aż 4-5 razy dziennie to ciekawe w jakiej pracy może ktoś sobie pozwolić na ciągłe przerwy by zmienić skarpetki?czy może od razu zakomunikować słuchajcie mam grzyba i muszę tak robic!ciężka sprawa

    OdpowiedzUsuń
  2. 1."Częsta zmiana skarpet, nawet 3-4 razy dziennie jeśli są mokre." 3-4 a nie 4-5
    2. jeśli w pracy zmiana skarpet jest problemem sugeruje wsypać więcej pudru z rana, choć min. 1 zmiana w toalecie nie powinna u nikogo wzbudzać podejrzeń
    3. to są ogólne zalecenia, oczywiście nie dla wszystkich

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałem grzybicę stóp która objawiała się swędzeniem i pieczeniem stóp głównie w okolicy palców oraz pęknięcia skóry pomiędzy palcami. Wyleczyłem się sam, choroba jak na razie nie wraca a minął już rok. za lekarstwo posłużył mi OCET SPOŻYWCZY spirytusowy. Włożyłem nogi do wanny i namoczyłem dokładnie octem. Siedziałem z tak namoczonymi stopami przez około 5 minut po czym umyłem nogi wodą z mydłem i tyle. Po kilku dniach byłem zdrowy a swędzenia nie czułem już następnego dnia. KOSZT LECZENIA TO OKOŁO 5 GROSZY. POLECAM!!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Mialem kiedys grzybice stop - nieprzyjemny zapach, biale stopy...przez okolo 3 tygodni chodzilem na bosaka w miejscy gdzie byla glina- czyli krzem .
    Co panstwo na to ?
    Mam terza grzybice-bralem doustnie,smarowalem i kropelkowalem - do tej pory bez efektu _ sprobuje ocet jablkowy lub znow gline...

    OdpowiedzUsuń