Suche włosy. Domowe sposoby nawilżania

» Stale aktualizowany artykuł o pielęgnacji suchych włosów na LeczeniePRO.pl/suche-włosy »

Suche włosy, pozbawione naturalnego płaszcza ochronnego w postaci tłuszczowego łoju (sebum), łatwiej tracą wilgoć i ulegają łamaniu, są bardziej podatne na rozdwajanie końcówek, tracą blask i sprężystość, stają się sianowate, elektryzują się i trudno je ułożyć.

Włosy składają się w głównej mierze z wody i protein. Proteiny białkowe tworzą we wnętrzu włosa spiralny twór o nazwie alfa helisa. Są one odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość włosa. Poniższe czynniki niszczą proteiny białkowe i zaburzają gospodarkę wodną...

Przyczyny suchych włosów


  • zbyt częste moczenie włosów podczas pływania i kąpieli - woda słona i chlorowana
  • zbyt częste mycie głowy silnym szamponem
  • chemiczne upiększanie tj. farbowanie i trwała ondulacja
  • nadmierne wystawianie włosów na działanie ciepła np. elektryczne lokówki, prostownice, słońce (promienie UV), a także zbyt ciepła woda podczas kąpieli
  • nadmierne wystawianie włosów na osuszające działanie wiatru i suszarek
  • klimatyzacja
  • zła dieta
  • upływający wiek także sprzyja wysuszaniu włosów, podobnie jak skóry

Bez względu na przyczynę, suche i zaniedbane włosy potrzebują szybkiej pomocy.

Domowe sposoby na suche włosy


Innowacyjna higiena bez chemii myjącej. Jedną z głównych przyczyn suchych włosów jest nie wystarczające wypłukanie resztek szamponu, które oblepiając pory, mieszki i nasady włosów wpływają niekorzystnie na ich stan.

Mikro- i nanobąbelki powietrzno-wodne umożliwiają precyzyjne mycie włosów bez szamponu, nie naruszając ochronnego płaszcza hydrolipidowego! Całkowite wyeliminowanie środków myjących w codziennej higienie włosów przesuszających się znacznie przyspiesza proces leczenia - po opanowaniu schorzenia można stosować łagodne szampony. Prozdrowotne mikropęcherzyki pękając dokładnie myją i masują, dzięki czemu poprawia się ukrwienie skóry głowy i zostaje przywrócona jej prawidłowa funkcja. Dodatkowo, tak oczyszczone włosy lepiej wchłaniają miejscowe preparaty lecznicze.

Twórcami tej przełomowej technologi są japońscy specjaliści od nanotechnologii wody, którzy zaprojektowali i opatentowali dwie specjalne głowice prysznicowe wyposażone w filtry oczyszczające wodę z chloru oraz dwa systemy kąpieli wannowej.

Natomiast skonstruowane przez koreańskich specjalistów kule piorące, które bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie środków chemicznych, sprawiają, że ubrania, w tym przypadku prane nakrycia głowy są bardziej przyjazne dla suchych włosów - mniej proszku w praniu to lepiej wypłukana odzież z drażniących pozostałości chemii » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii - przełom kosmetyczny...

Zanim skorzysta się z dobrodziejstw japońskich mikrobąbelków trzeba:

  • Dokładnie spłukiwać szampon i inne preparaty aby ograniczyć wysuszanie włosów przez pozostawione resztki kosmetyku. Zgodnie z zasadą im dłużej, tym lepiej, choć płukanie głowy pod zwykłym prysznicem rzadko bywa wystarczające.
  • Płukać włosy zimną wodą, która zamyka łuski, dzięki czemu włosy stają się bardziej gładkie i błyszczące. Każde mycie głowy najlepiej kończyć płukaniem zimną wodą.

Częstotliwość mycia. Suche włosy nie wymagają tak częstego mycia jak włosy normalne czy przetłuszczone - wystarczy je myć raz na 3 dni.

Unikanie kosmetyków do włosów z alkoholem w składzie, który może wysuszać włosy. Szczególnie dotyczy to lakierów i pianek do stylizacji.

Właściwy szampon. Szampon razem z brudem zmywa tłustą, ochronną powłokę włosa, dlatego w przypadku włosów przesuszających się najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie łagodnego szamponu intensywnie nawilżającego przeznaczonego do włosów suchych lub zniszczonych albo szamponu dla dzieci. W składzie takiego szamponu powinny znajdować się olejki roślinne, żółtko jaj, pantenol, proteiny, biolin, keratyna i aminokwasy.

Hair Loss Cream (HLC) - stymuluje produkcję sebum przez gruczoły łojowe co poprawia jakość włosów

Suszenie suchych włosów powinno odbywać się naturalnie, ale jeśli czas goni należy używać wyłącznie chłodnego strumienia z suszarki, trzymając ją minimum 20cm od głowy. Pod wpływem gorącego nawiewu otwierają się łuski włosów i w efekcie paruje z nich cała woda.

Inny rozwiązaniem jest delikatne osuszanie ręcznikiem - nie wolno trzeć zbyt mocno aby nie połamać końcówek. Suchych włosów najlepiej nie suszyć do końca, można je zostawić lekko wilgotne - zdążą wyschnąć przed wyjściem z domu.

Odżywka/balsam ma działanie przywracające związek zewnętrznych warstw włosa (pochewki, torebki) z rdzeniem zajmującym jego część centralną. Odżywka nawilża włos oraz zapobiega gromadzeniu się na nim ładunku elektrostatycznego, który powoduje rozdzielanie się włosów.

Preparatu należy więcej nakładać na końcówki, a mniej u nasady, po każdym myciu włosów. Najlepiej metodą prób i błędów dobrać najodpowiedniejszy środek dla siebie. W jego składzie powinna znajdować się keratyna, aloes, minerały lub wyciąg z imbiru.

Płukanka z nagietka jest wskazana na suche włosy 2 razy w tygodniu. Należy zaparzyć 2 torebki nagietka w litrze wody. Podobne działanie wykazuje napar z kwiatu lipy, zielonego owsa i melisy. Ich połączenie wzmocni skuteczność płukanki.

Majonez ma działanie nawilżające. Należy pozostawić go na włosach min. na 5 minut max. do godziny.

Domowe maseczki na suche włosy. Maski należy stosować przynajmniej raz w tygodniu po uprzednim umyciu głowy i dokładnie zmywać łagodnym szamponem do włosów suchych (czasami wielokrotnie jeśli maska jest uporczywa). Maseczkę trzeba przez kilka minut wmasowywać w skórę głowy i włosy, następnie aby lepiej się wchłonęła należy założyć czepek (lub owinąć głowę folią aluminiową) i nagrzany zwykły ręcznik (lub poduszkę/koc rozgrzewający).

Czas trzymania maseczki na głowie w razie indywidualnych potrzeb można skrócić lub przedłużyć - czasami lepsze efekty daje całonocne trzymanie kompresu na głowie. Po usunięciu maseczki należy położyć odżywkę.

Podstawowe składniki domowych maseczek to avocado, banany, aloes, piwo, jajko, miód, mleko, majonez, śmietana, naturalny jogurt czy sok z cytryny. Można z nich tworzyć dowolne kombinacje lub stosować pojedynczo na włosy.

Najskuteczniejsze i najpopularniejsze receptury

  • Mieszanka mocno dojrzałych, miękkich i sczerniałych bananów z zepsutymi owocami awokado to tajemnica hollywoodzkich stylistów - spłukać 15 minutach.
  • Rozgniecione awokado wymieszane z 3 łyżkami gęstej śmietany  - spłukać po 30 minutach, zabieg powtarzać codziennie przez 10 dni.
  • Awokado, łyżeczka miodu i 2 łyżeczki oliwy z oliwek - spłukać po 20 minutach
  • Szklanka piwa wymieszana z jajkiem - spłukać po 15 minutach.
  • 3 łyżki majonezu, jajko i sok z cytryny - spłukać po 10 minutach.
  • 2 łyżki jogurtu, 2 łyżki miodu i jajko - spłukać po 10 minutach.

Skuteczne nawilżanie włosów zapewnia także olejowanie, czyli maseczki olejowe zawierające olej rycynowy, olej arganowy, olej kokosowy, olej palmowy, olej Jojoba, olej Awokado, olej ze słodkich migdałów, olej rozmarynowy, olej rokitnikowy, olej Amla, oliwę z oliwek czy naftę kosmetyczną. Można z nich tworzyć dowolne kombinacje dodając wcześniej wymienione składniki.

Najskuteczniejsze i najpopularniejsze receptury

  • Oliwę z oliwek należy wmasować we włosy i skórę głowy omijając nasadę włosów - spłukać po 2-3 godzinach.
  • Jajko zmieszane z 3 łyżkami oliwy z oliwek i łyżką miodu, taką mieszankę należy lekko podgrzać i trzymać na głowie przez 30 minut do 2 godzin.
  • Olej rycynowy, jajko, oliwa z oliwek i sok z cytryny - spłukać po 30 minutach
  • 2 łyżeczki nafty, łyżeczka oleju rycynowego i żółtko. Mieszankę trzeba delikatnie (żółtko nie może się ściąć) podgrzać aby jej składniki dobrze się połączyły i nałożyć na włosy na 15 minut do godziny.
  • Awokado, pół szklanki oliwy z oliwek i ćwierć szklanki oleju migdałowego - spłukać po 20 minutach
  • Awokado, 2 łyżki jogurtu, jajko, pół łyżeczki oleju rozmarynowego i łyżeczka oleju jojoba - spłukać po 20 minutach

Preparaty kolagenowe w żelu wyjątkowo skutecznie wzmacniają i odbudowują strukturę suchych włosów. Kolagen można nakładać jako maskę wmasowując żel w skórę głowy i włosy, pozostawiając ją na około 20 minut. Następnie można spłukać kolagen lub pozostawić go bez spłukiwania. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płukanki roztworem rozpuszczonego w ciepłej wodzie kolagenu.

Szczotkowanie włosów należy przeprowadzać codziennie ale delikatnie, najlepiej przy użyciu szczotki z naturalnym włosiem. Zawsze trzeba szczotkować włosy od nasady po końce, aby rozprowadzić na całej długości włosów produkowane przez skórę głowy sebum. Nie należy czesać mokrych włosów.

Piwo to sprawdzony środek kosmetyczny, który nawet przesuszonym włosom nadaje zdrowy wygląd. Zawiera chmiel, który wzmacnia strukturę włosów. Wystarczy rozpylić piwo na włosy po ich umyciu i wysuszeniu, ale przed układaniem.

Układanie włosów na zimno. Nie wolno korzystać z elektrycznej lokówki ani prostownicy! Zaleca się powrót do tradycyjnych, nieogrzewanych, plastykowych wałeczków.
Prostowanie - włosy należy lekko zmoczyć pod wałeczkiem i wokół, pozostawić na 10 minut.
Kręcenie, fale - nakłada się na noc wałeczki gąbkowe lub zaplata warkocze na mokro.

Podcinanie rozdwojonych końcówek suchych włosów mniej więcej raz na 6 tygodni. Zniszczone i przesuszone końcówki nie wyglądają atrakcyjnie. Poza tym sprawiają, że włosy tracą naturalną wilgoć na całej długości i stają się porowate.

Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, które zawierają ważne dla struktury włosa witaminy A i B. Wskazane jest także picie minimum 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej dziennie oraz przyjmowanie tranu lub innych preparatów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe m.in. omega-3. Ich niedobór sprzyja złemu stanowi włosów, które stają się suche, matowe i łatwiej ulegają niszczeniu. Szczególnie wskazany w diecie jest olej lniany oraz ...

  • Colostrum - bioaktywny suplement immunologiczny regulujący funkcje całego organizmu, w tym produkcję sebum
  • Jagody Goji - bogate źródło składników odżywczych odpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry i włosów
Sprawdź recenzję z analizą składu suplementów diety typu PREMIUM: Witamina B ComplexOmega 3 EPA + DHA »

Wiatr i słońce to bezwzględny wróg włosów - zwłaszcza suche trzeba szczególnie chronić. Pomocne są czapki, chusty i kapelusze.

Woda morska i chlorowana to kolejne czynniki wysuszające włosy. Wskazane jest zakładanie czepka, który chroni głowę podczas kąpieli przed chlorem i morską solą. Dodatkowo można przed założeniem czepka natłuścić włosy jednym z wymienionych wyżej olejów lub maseczek.

Profesjonalna pielęgnacja wysuszonych włosów może być szczególnie skuteczna. Parowa ondulacja z użyciem olejków i kremów zajmuje godzinę, po której zauważa się wyraźną różnice. Oczywiście koszt tej usługi nie jest niski.

Tematy pokrewne

Łupież
Łuszczyca
Sucha skóra

9 komentarzy:

  1. dziekuje za wskazowki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezłe wskazówki, ale połowa z nich nie pomaga moim włosom. Mam gęste loki, niby na badaniach włosów nie wskazuje na to by były wysuszone lecz z wyglądu są masakryczne;/ plączą się, mają "kudły" i końcówki są wysuszone, a bardzo często podcinam je;/ co robić?

    OdpowiedzUsuń
  3. @Anonimowy
    Postaw na 100% naturalną pielęgnację, tj. zaczynając od szamponów (glinka ghassoul zalana letnim naparem z pokrzywy, czy reetha +shikakai+ amla <- papkę zostawić na 10 minut na włosach i spłukać), maseczki np. biała glinka wymieszana z kozim mlekiem do tego parę kropel czystej keratyny, olejku z czarnuszki itd., płukanki ziołowe, wcierki do skóry głowy m.in kozieradka + tymianek. Od wewnątrz cynk w tabletkach, picie drożdży, soku pomidorowego, naparu ze skrzypa, pokrzywy itd., olejowanie włosów. Do stylizacji woda z cukrem <- bardzo mocny lakier. Żel nabłyszczający : gotować siemie lniane około 15 minut, po ostudzeniu dodać parę kropel jedwabiu, kolagenu itp.
    Dziennie nie powinno wypadać więcej jak 15 włosów! A wszelkie informacje, że utrata 50-100 włosów na dobę jest okay to wyssane z palca bzdury koncernów kosmetycznych nastawionych na zysk, a nie dobro klienta.

    ZERO CHEMII, SLS, SILIKONÓW, PARAFINY, PROSTOWNIC ITD. NATOMIAST 100% naturalna pielęgnacja, czasochłonna ale dająca efekty! Pozdrawiam i życzę sukcesu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super wskazówki, jestem pod wrażeniem wcześniej nie wiedziałam jakich kosmetyków stosować a te domowe sposoby...rewelacja :)
    Polecam w 100 %

    OdpowiedzUsuń
  5. te " jajka" podawane w składzie receptur to raczej powinny być same żółtka ... (?)

    OdpowiedzUsuń
  6. „ Oliwę z oliwek należy wmasować we włosy i skórę głowy omijając nasadę włosów - spłukać po 2-3 godzinach."- czy da się wmasować w skórę głowy omijając nasadę włosów? Chyba nie bardzo:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajne porady ;)
    Ja też mam suche wlosy. I nie umiem sb z tym poradzić. Może to coś da :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Nakładać na suche czy mokre ?

    OdpowiedzUsuń