Jak aktywność seksualna wpływa na zdrowie intymne?

» Stale aktualizowane artykuły o chorobach kobiet na LeczeniePRO.pl/choroby-kobiece »

Udane życie seksualne to jeden z głównych filarów dobrego związku. Seks nie tylko wzmacnia więź między partnerami, ale także obniża u nich poziom stresu, poprawia samopoczucie i ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Ponadto jest niezwykle przyjemną formą aktywności ruchowej, choć pod względem skuteczności w spalaniu kalorii pozostaje daleko w tyle za bieganiem lub jazdą na rowerze. Niestety, aktywność seksualna ma także swoje słabsze strony.

Choroby przenoszone drogą płciową


Choroby weneryczne to temat niewybrednych żartów, ale osobom, które doświadczyły ich objawów raczej nie jest do śmiechu. Zakażenia tego typu mogą bowiem mieć poważne następstwa, a współczesna medycyna nie zawsze potrafi sobie z nimi poradzić. Właśnie dlatego chorobom przenoszonym drogą płciową należy za wszelką cenę zapobiegać. Od czego zacząć działania profilaktycznie?

  • W kwestii seksu zdaj się na zasadę ograniczonego zaufania – jeśli nie masz stałego partnera, zawsze używaj prezerwatywy.
  • Uważaj na mężczyzn, którzy wcześniej mieli wiele partnerek i namawiają cię na seks bez zabezpieczenia – być może mieli dotychczas dużo szczęścia i nie zarazili się żadną z chorób wenerycznych, ale bezpieczniej założyć, że było na odwrót.
  • Unikaj zachowań ryzykownych, takich jak częsta zmiana partnerów lub seks z nieznajomym – stosunek z przypadkowym mężczyzną może być ekscytujący, ale czy chwila przyjemności zrównoważy stres związany z leczeniem rzeżączki lub kiły?

Doustna antykoncepcja a zdrowie intymne


Tabletki antykoncepcyjne należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, ale ze względu na zawartość hormonów mogą przyczyniać się do zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej organizmu. W praktyce oznacza to spadek liczby bakterii probiotycznych Lactobacillus, które nadają pochwie niskie pH i zwalczają znajdujące się w drogach rodnych patogeny.

Aby nie dopuścić do osłabienia flory bakteryjnej pochwy podczas stosowania leków hormonalnych, należy uzupełniać brakujące pałeczki kwasu mlekowego z pomocą probiotyku doustnego (np. prOVag), który w krótkim czasie przywraca równowagę mikrobiologiczną w jelitach i okolicach intymnych.

Zastosowanie preparatu probiotycznego jest szczególnie zalecane kobietom, które mają stałego partnera i nie stosują antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatyw). Częste kontakty intymne wiążą się bowiem z obecnością spermy w drogach rodnych, a ta ma odczyn zasadowy. Wzrost pH pochwy stwarza idealne warunki do namnażania się chorobotwórczych patogenów, a co za tym idzie – do rozwoju infekcji intymnych.

Przykre objawy podczas zbliżenia


Nie każdy stosunek jest przyjemny – gdy podczas zbliżenia kobieta odczuwa dyskomfort i ból związany z niedostatecznym nawilżeniem pochwy, trudno o poczucie spełnienia. Otarcia śluzówki i podrażnienia zwiększają podatność na infekcje, dlatego warto zadbać o właściwe nawilżenie okolic intymnych. Tu z pomocą przychodzą żele intymne, które można nabyć w aptece bez recepty. Niektóre preparaty dodatkowo łagodzą podrażnienia i świąd okolic intymnych, jak np. kosmetyki ze wspomnianej serii prOVag.

9 komentarzy:

  1. PrOVag żel jest super, ładnie nawilża i łagodzi, szczególnie jak się używa tabletek antykoncepcyjnych, to dobrze taki nawilżacz stosować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z infekcjami nie ma żartów, bo mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, już nie wspomnę o dyskomforcie swędzenia i pieczenia, bo to przyjemne nie jest.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fakt, niektórzy mało odpowiedzialnie podchodzą do tematów seksu, a potem takie różne konsekwencje jak infekcje intymne, albo jeszcze gorsze świństwa się zdarzają :/

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak tabletki antykoncepcyjne są dobrze dobrane, to nie powinny powodować tego typu skutków ubocznych, problem w tym, że ginekolodzy dają hurtowo wszystkim pacjentkom to samo (co im się akurat najbardziej opłaca)

    OdpowiedzUsuń
  5. Takie infekcje mogą skutecznie zniechęcić do seksu, niestety ból, pieczenie, suchość nie sprzyjają igraszkom niestety :(

    OdpowiedzUsuń
  6. Provag biorę przy antybiotyku i rzeczywiście dobrze chroni

    OdpowiedzUsuń
  7. Provag mnie kiedyś ocalił - w ogóle takie infekcje mogą być niewyobrażalnie bolesne, ale smarowanie takim żelem powoli, dzień po dniu ładnie łagodzi nieprzyjemne objawy. DO końca życia będę wdzięczna pani w aptece, bo to ona mi poleciłą. Już nie wspomnę ile się czaiłam, żeby podejść i zapytać, ale w końcu się odważyłam i się opłaciło. Cudowny środek!!

    OdpowiedzUsuń
  8. Kiedyś brałam jakiś probiotyk (nazwy nie pamiętam) i rzeczywiście po nim mi lepiej było (nawilżenie i ogólny komfort)

    OdpowiedzUsuń