Meduzy oraz żeglarze portugalskie to najczęściej spotykane parzące zwierzęta morskie. Są one wyposażone w parzydełka, które w czasie otarcia o ciało, przekłuwają skórę i uwalniają trującą substancję. Poparzenia wywołują nawet oderwane części meduz.
Kolejność działań po oparzeniu. Pierwsza pomoc
Opłucz ranę natychmiast wodą morską i nigdy nie używaj słodkiej wody, gdyż uaktywnia ona jeszcze nie otwarte parzydełka.
Neutralizacja parzących komórek. Obmywanie poniżej wymienionymi płynami łagodzi ból. Im wcześniej tym lepiej, zabieg należy powtarzać co 2-3 godziny:
- alkohol; oczywiście najlepiej użyć spirytusu ale może być każdy alkohol
- ocet; zaleca się aby jak najszybciej spłukać ranę octem lub amoniakiem (czyli mocz to też wyjście)
Nie wolno usuwać przylegających kawałków meduz gołymi rękami ...
- należy owinąć dłoń ręcznikiem lub inną tkaniną i zetrzeć wszystkie widoczne kawałki parzydełek
- trzeba delikatnie ogolić skórę
- następnie należy przyłożyć okład z mokrego piasku (lub sody oczyszczonej i wody morskiej) i zdrapać ostrą krawędzią np. nożem lub kartą kredytową
Leczenie świądu i pieczenia wywołanego przez parzydełka: na swędzenie leki antyhistaminowe, obrzęk łagodzi krem z hydrokortyzonem, przy utrzymującym się bólu pomoże lek przeciwbólowy jak aspiryna czy paracetamol.
Surowica przeciwtężcowa. Należy pamiętać, że woda morska nie dezynfekuje rany. Dlatego czasami zaleca się przyjęcie przypominającej dawki szczepionki (anatoksyny) jeśli nie przyjmowano jej w ostatnim roku. Jest to stosunkowo rzadkie - tylko przy rozległych ranach a od szczepienia minęło więcej niż 8 lat.
Rajstopy nylonowe są doskonałym sposobem uniknięcia poparzenia przez meduzy.
Oparzenia meduz. Porada lekarska
Ciężkim oparzeniom może towarzyszyć ból głowy, kaszel, skurcze mięśni, duszności, nudności i wymioty - jeśli nie ustępują lub narastają kontakt lekarski jest niezbędny!
Tematy pokrewne
Oparzenia
Oparzenia roślin
Oparzenia słoneczne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz