Opryszczkę wargową wywołuje wirus opryszczki zwykłej typu I z łac. Herpes simplex virus - HSV-1. Do zarażenia najczęściej dochodzi w dzieciństwie przez kogoś z rodziny - wirus przedostaje się do ust i nakazuje DNA komórki nerwowej produkowanie bliźniaczych wirusów. Zostają one utajone na dłuższy czas a gdy się ujawniają, wędrują wzdłuż włókien nerwowych i trafiają na powierzchnię skóry - właśnie dlatego pojawia się mrowienie, które jest sygnałem 'narastającego problemu'.
Domowe sposoby na opryszczkę. Leczenie i zapobieganie
Skóra musi być czysta i sucha. Jeśli pojawi się krosta, która nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości, należy pozostawić ją w spokoju i tylko dbać aby skóra była czysta i sucha. Natomiast jeżeli występuje rzadkie zropienie trzeba rozpocząć właściwe leczenie dodatkowego zakażenia bakteryjnego w/g wskazań lekarza-dermatologa.
Zmiana szczoteczki do zębów. Stara szczoteczka może być przez wiele dni siedliskiem wirusa i powodować wtórne zakażenie. Dlatego wymień szczoteczkę od razu, gdy wystąpi zwiastun infekcji, wymień ją ponownie na nową po powstaniu pęcherzy i raz jeszcze po całkowitym wygojeniu opryszczki. Statystyki dowodzą, że zastosowanie takiej strategii, powoduje rzadsze infekcje.
Szczoteczkę do zębów trzymaj poza łazienką, gdyż wilgotna szczoteczka w wilgotnej łazience to idealne środowisko dla rozwoju wirusa opryszczki.
Małe tubki pasty do zębów wymienia się najczęściej. Częsty kontakt zarażonej szczoteczki może zainfekować także tubkę pasty do zębów.
Galaretka wazelinowa skutecznie chroni chore miejsce na skórze. Jednak i w tym przypadku trzeba uważać by nie przenieść wirusa do słoiczka z wazeliną, dlatego nie wkładaj do słoiczka tego samego palca, który dotykał zarażone miejsce - najlepiej jednorazowo do smarowania używaj patyczka do uszu.
Olejek arganowy ze względu na swoje naturalne właściwości ochronno-regeneracyjne efektywnie leczy opryszczkę wargową. Nie bez powodu jest określany jako marokański cud kosmetyczny.
Wodne roztwory cynku, zastosowane natychmiast po wystąpieniu mrowienia, przyspieszają gojenie. 0,25% roztwór siarczanu cynku w wodzie kamforowej, zmiany goją się w ciągu 5-6 dni, należy stosować na początku opryszczki w odstępach od 30 do 60 minut LUB 2% wodny roztwór cynku kilka razy dziennie.
Specjaliści uważają, że jony cynku współzawodniczą z wirusem opryszczki o dostęp do cząsteczek DNA i nie dopuszczają do rozdzielenia się podwójnej spirali tego związku, co zaburza proces mnożenia wirusa. Według ekspertów glukonian cynku jest skuteczniejszy niż siarczan w przypadku zmian skórnych. Aktualizacja maj 2013: obecnie rządzi tlenek cynku.
Olej kokosowy w 50% składa się z kwasu laurynowego o silnych właściwościach antybakteryjnych. Warto włączyć go do diety i miejscowo smarować usta.
Aminokwas lizyny w dawce 1250-2000-3000mg/dziennie jest zalecany osobom, które cierpią na opryszczkę częściej niż 3 razy w roku. Wskazane jest podwojenie tej dawki, gdy swędzenie i mrowienie sygnalizuje nawrót dolegliwości. Kobiety w ciąży i karmiące wymagają konsultacji lekarskiej przed stosowaniem lizyny, gdyż sądzi się, że jej nadmiar może zaburzać prawidłowy wzrost płodu. Naturalne źródła lizyny to przetwory mleka, ziemniaki oraz drożdże piwowarskie.
Olej lniany w diecie poprawia stan skóry od wewnątrz ze względu na wysoką zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Może okazać się szczególnie pomocny przy nawracającej opryszczce.
Ustal okoliczności, które zapowiadają nawrót opryszczki - Co ważnego wydarzyło się tuż przed nawrotem? Jeśli namierzysz ten czynnik spróbuj go wyeliminować, jeśli się nie da - zażyj dodatkową dawkę lizyny.
Okłady z lodu stosowane zaraz po odczuciu pierwszego mrowienia - zimno przeciwdziała nasilaniu się stanu zapalnego.
Napar z oczaru wirginijskiego lub alkohol wprowadzony do otwartych pęcherzyków, wysusza je i goi.
Substancje zmiękczające, zawarte w preparatach do leczenia opryszczki przeziębieniowej, zapobiegają pękaniu i tworzeniu się strupów. Te same specyfiki zawierają także środek znieczulający - fenol lub kamforę. Przy czym fenol może działać przeciwwirusowo - denaturuje on białka, czyli zmienia ich strukturę, w tym wirusy.
Ochrona przed wiatrem i słońcem to w/g ekspertów główna metoda zapobiegająca opryszczce.
Uwaga na argininę, czyli podstawowy aminokwas niezbędny do rozwoju wirusa opryszczki zwykłej. Należy ograniczyć podaż takich produktów spożywczych jak czekolada, cola, zielony groszek, przetwory mączne, orzeszki ziemne, żelatyna, orzechy nerkowca i piwo.
Relaks, czyli umiejętność radzenia sobie ze stresem, który według badań może wywołać kolejny rzut opryszczki zwykłej. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że najlepszym sposobem łagodzenia stresu jest stałe wsparcie ze strony otoczenia - poczucie bezpieczeństwa i panowania nad sytuacją zmniejsza napięcie nerwowe i rodzi pozytywny stosunek do własnego zdrowia. Zalecane są także techniki głębokiej relaksacji mięśniowej, sprzężenie zwrotne, wizualizacja i medytacja. Więcej sposobów na stres - metody relaksacji.
Aktywność fizyczna pobudza układ odpornościowy, a im silniejszy układ immunologiczny, tym skuteczniejsza jest obrona przed wirusami. Dodatkowo ćwiczenia fizyczne są wspaniałą metodą relaksacyjną.
Pamiętaj, że to tylko krostka! Nie warto o niej za dużo myśleć, bo to pogarsza sytuację - należy zmniejszyć negatywne odczucia wobec dolegliwości. Przecież opryszczka w żaden sposób nie wpływa na niczyje życie!
Tematy pokrewne
Opryszczka narządów płciowych
Trądzik
Półpasiec
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz