Półpasiec. Objawy. Domowe sposoby leczenia

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu półpaśca na LeczeniePRO.pl/półpasiec »

Półpasiec to wirusowe zakażenie nerwu wywołane przez wirusa ospy wietrznej herpes virus varicella zoster, który uśpiony od czasu wystąpienia ospy aktywizuje się na tyle, że powoduje nową chorobę.

Wirus półpaśca herpes zoster należy do grupy wirusów opryszczki herpesviridae. Warto poznać samodzielne domowe leczenie półpaśca przed wizytą u lekarza, gdyż jego objawy mogą być wyjątkowo męczące.

Objawy półpaśca


W pierwszej fazie choroby główne objawy to świąd, mrowienie i ostry, piekący ból, czasami trudny do wytrzymania (neuralgia). Odczuwa się zmęczenie i złe samopoczucie, towarzyszy temu podwyższona temperatura. Po około 5 dniach w bolesnych miejscach (najczęściej klatka piersiowa, twarz, szyja, ramiona lub jama brzuszna) pojawiają się zmiany skórne, których ostateczną postacią są pęcherzyki wypełnione zmętniałym płynem surowiczym. Pęcherze pękają i sączy się z nich wydzielina, następnie pokrywają się strupem i powoli goją. Półpasiec ustępuje po 2-5 tygodniach.

Leczenie w początkowym stadium choroby


Środek przeciwbólowy jeśli wystąpił wyjątkowo dokuczliwy ból.

Wzmocnienie układu immunologicznego. Dermatolodzy zalecają dodatkowe dawki witamin C i B complex lub suplementy multiwitaminowe z dodatkiem cynku. Innym rozwiązaniem jest odżywka odpornościowa na bazie colostrum.

Sprawdź recenzję z analizą składu suplementów diety typu PREMIUM: Witamina C - 3 źródła naturalne!Witamina B ComplexWitaminy na dzień & Minerały na noc »

Aminokwas lizyny niszczy wirusa opryszczki, dlatego może pomóc w początkowej fazie półpaśca.

Leczenie fazy wystąpienia pęcherzyków


Nie smarować pęcherzyków kremami i maściami, gdyż mogą one podrażnić skórę i tym samym opóźnić gojenie. Jeśli pęcherze nie wywołują szczególnie silnego bólu najlepiej nie stosować żadnych kuracji.

Przepuszczający powietrze opatrunek na zmiany skórne jeśli są one drażnione przez ubranie.

Przepis na maść kalaminową. Wymienione składniki mogą być trudne do zdobycia, jednak dobra apteka będzie mogła je sprowadzić: trzeba połączyć kalaminę z 20% alkoholem izopropylowym w stosunku 5:1 i następnie dodać po 1% fenolu i mentolu. Miksturę można rozcieńczyć wodą 50/50 jeśli fenol okaże się za mocny lub mentol będzie za bardzo chłodził.

Maść z chloroformem i aspiryną. 2 tabletki aspiryny rozgniecione na proszek miesza się z 2 łyżkami stołowymi chloroformu i uzyskaną pastę nakłada się wacikiem na zmienioną skórę. Można to powtarzać kilka razy dziennie a jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na aspirynę (kwas acetylosalicylowy). Chloroform rozpuszcza resztki mydła, tłuszcz i martwe tkanki skórne, co ułatwia aspirynie głębsze wniknięcie i znieczulenie zakończeń nerwowych.
Działanie maści następuje po 5 minutach i utrzymuje się nawet przez klika dni. Należy pamiętać, że chloroform łatwo przechodzi w stan lotny i może być wówczas szkodliwy.

Wilgotne, zimne okłady położone na zarażoną skórę łagodzi ból podobnie jak lód w przypadku oparzeń.

Bezwzględne unikanie ciepła, które może doprowadzić do maceracji skóry.

Kąpiel z dodatkiem garści skrobi kukurydzianej lub koloidalnej mączki owsianej przynosi ulgę już po 20 minutach. Jest zalecana zwłaszcza przed snem aby zapewnić sobie spokojną noc.

Woda utleniona lub maść z antybiotykiem jest konieczna gdy dojdzie do zakażenia pęcherzyków. Nierozcieńczoną wodą utlenioną należy przemyć zmiany skórne i posmarować maścią - ważny jest wybór właściwego kremu - zamiast neomycyny i neosporyny, które uczulają, lepsza jest polisporyna lub erytromycyna.

Kapsaicyna, czyli pochodna czerwonej papryki, wykorzystywana do produkcji chili i składnik ostrego pieprzu cayenne, blokuje wytwarzanie substancji chemicznej, która decyduje o przekazywaniu impulsów bólowych w nerwach. Działanie maści z kapsaicyną polega na wywołaniu efektu przeciwdrażnienia i można ją stosować tylko w okresie gojenia skóry, gdy nie ma już otwartych, sączących ran.

Postępowanie po wygojeniu zmian skórnych


Uderzanie plastikową torebką z lodem w miejsca gdzie były pęcherze jeśli ból nadal trwa pomaga "zresetować" zakończenia nerwowe.

Stres może być przyczyną przewlekłego bólu, dlatego należy poznać i stosować techniki relaksacyjne.

Półpasiec. Porada lekarska


W przypadku półpaśca zawsze wymagana jest konsultacja lekarska - im szybciej tym lepiej. Zlekceważenie półpaśca może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerwów oraz wieloletniego bólu. Leczenie polega na podaniu leków steroidowych i zablokowaniu nerwów współczulnych zaopatrujących obszar objęty bólem.

W przewlekłych bólach niereagujących na leczenie wszczepia się pod skórę małe urządzenie, które na żądanie wysyła słabe impulsy elektryczne łagodzące ból - przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS - Transcutaneous Electrical Nervous Stimulation)

Tematy pokrewne

Czyrak
Egzema
Kurzajki
Opryszczka wargowa
Opryszczka narządów płciowych
Pęcherze
Trądzik

2 komentarze:

  1. A gdzie można kupić chloroform żeby zrobić tą maść z aspiryną? Z tego co wyczytałam to legalnie go się nie kupi. Jeśli to prawda to dziękuję za takie ''dobre rady''.

    OdpowiedzUsuń
  2. to jest rada dla tych, którzy chloroform mają ;)

    OdpowiedzUsuń