Jak można zajść w ciążę?
Kiedy można zajść w ciążę?
Jak szybko zajść w ciążę?
Co zrobić żeby zajść w ciążę?
Potwierdzone sposoby zwiększające prawdopodobieństwo zajścia w ciążę są ściśle określone i dotyczą zarówno obojga partnerów jednocześnie, jak i kobiety i mężczyzny oddzielnie.
Na wstępie należy zrozumieć czym jest niepłodność i bezpłodność:
- niepłodność to niemożność zajścia w ciążę mimo 12-miesięcznego współżycia seksualnego ze średnią częstotliwością 3-4 stosunków płciowych tygodniowo bez stosowania antykoncepcji
- bezpłodność to trwała niezdolność do posiadania potomstwa spowodowana operacją, wypadkiem lub chorobami genetycznymi
Jak łatwo zauważyć, poniższe domowe sposoby na zajście w ciążę dotyczą problemu niepłodności.
20% populacji kobiet poniżej 35 roku życia nie udaje się zajść w ciążę w ciągu roku.
33% niepłodnych par to zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego kobiety, kolejne 33% to niepłodność męska, reszta to wspólna niepłodność lub niemożność wskazania przyczyn.
Wskazówki dla pary
Roczne próby. Jeśli partner i partnerka nie przekroczyli jeszcze 28 lat, ich współżycie seksualne jest satysfakcjonujące, a przeszłość medyczna nie zawiera informacji o obniżeniu zdolności reprodukcyjnych, wskazane jest kontynuowanie prób zapłodnienia przez rok, zgodnie z definicją niepłodności - 60% par uzyskuje oczekiwany rezultat w ciągu 6 miesięcy, a 90% w ciągu roku.
Mijające lata życia obniżają płodność - nawet u kobiet przed 30-stką nie w każdym cyklu dochodzi do owulacji, później prawdopodobieństwo niewystępowania jajeczkowania rośnie szybciej.
Szczere relacje partnerskie to podstawa. Pełne przekonanie o pragnieniu potomstwa musi dotyczyć obojga partnerów. Szczera rozmowa między kobietą i mężczyzną, rozwianie wszelkich obaw i wątpliwości sprzyja udanemu zapłodnieniu. Dotyczy to szczególnie par, w których jeden z partnerów posiada już dzieci z innego związku i nie do końca jest pewny o pragnieniu kolejnego dziecka.
Chwile spontanicznych uniesień. Warto na pewien czas zapomnieć o wykresach owulacji, badaniu śluzu i kalendarzyku, efekty mogą być zaskakujące :)
Więcej relaksu. Przeciążenie pracą i życie w ciągłym stresie nie sprzyja zajściu w ciążę, dlatego warto zwolnić tempo życia podczas prób zapłodnienia, co dotyczy szczególnie kobiet. Szybki efekt odprężający można uzyskać stosując aromaterapie np. olejek różany.
W dni płodne wskazane jest stosowanie klasycznej pozycji seksualnej z nogami kobiety uniesionymi do góry, która jest najlepsza dla skutecznego zapłodnienia, gdyż dochodzi do głębokiej penetracji i dodatkowo siła grawitacji pomaga plemnikom przedostać się do komórki jajowej.
Kobieta powinna leżeć nieruchomo na plecach przez 20 minut od zakończenia stosunku, a następnie położyć się spać. Wskazane jest także zwiększenie częstotliwości współżycia w okresie płodnym (w którym dochodzi do jajeczkowania).
Optymalna dieta musi być m.in. zdrowa i zróżnicowana, aby mogła dostarczyć wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Celem jest osiągnięcie homeostazy, czyli równowagi biochemicznej organizmu, która jest warunkiem niezakłóconego zdrowia.
Dietę warto wesprzeć naturalnymi suplementami jak Młody jęczmień (pełna gama witamin, składników mineralnych, pierwiastków śladowych oraz aminokwasów), Ostropest plamisty (roślina odtruwająca organizm, detoksykacja obojga partnerów sprzyja zajściu w ciążę), Colostrum (suplement immunologiczny na bazie siary) oraz olej lniany (regulator równowagi hormonalnej).
Rzucenie palenia papierosów. Nikotyna upośledza płodność kobiet i mężczyzn:
u palących mężczyzn słabnie żywotność plemników oraz zwiększa się tendencja do spadku ich liczby poniżej normy, natomiast u palących kobiet dochodzi do zaburzeń hormonalnych.
Zakazane używki i antybiotyki, gdyż mogą wywoływać obniżenie liczby plemników w nasieniu. Długotrwałe nadużywanie alkoholu i narkotyków, w tym miękkich, także zagraża płodności.
Wskazówki dla kobiet
Rozpoznanie owulacji jest szczególnie istotne u kobiet, które nieregularnie miesiączkują. Główne objawy zaistnienia jajeczkowania to:
- zmiana śluzu szyjki macicy w połowie cyklu miesiączkowego, tzw. płodny śluz jest rzadszy, bardzo rozciągliwy i przezroczysty - przypomina surowe białko jajka
- napięcie i bolesność uciskowa piersi, wrażliwość brodawek, kurcze i ból brzucha (ból owulacyjny podbrzusza)
- plamienie owulacyjne, niewielka ilość krwi w śluzie
- wzrost temperatury ciała o 1°C trwający około 3 dni, najłatwiej zmierzyć podwyższoną ciepłotę ciała czułym termometrem cyfrowym (rtęciowy może okazać się zawodny), pomiar temperatury należy robić codziennie rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, na czczo, nie wstając przedtem z łóżka.
Drugim sposobem sprawdzenia czy dochodzi do owulacji jest użycie specjalnego zestawu do oznaczania zawartości w moczu hormonu luteinizującego LH, który wzbudza owulację (» test owulacyjny). Jeśli w ciągu 3 miesięcy kobieta nie zauważyła objawów owulacji powinna zgłosić się do lekarza.
Właściwa masa ciała. Tkanka tłuszczowa może wzmagać produkcję i gromadzić estrogen, czyli hormon przygotowujący organizm kobiety do ciąży. Jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom prowadzi do zaburzenia równowagi hormonalnej. Potwierdzają to wnioski z licznych badań: szczupłe kobiety bez owulacji odzyskiwały ją po przybraniu wagi do 95% wagi idealnej, tymczasem nie owulujące kobiety z nadwagą odzyskiwały owulację po schudnięciu.
Warunkiem jajeczkowania jest utrzymanie tkanki tłuszczowej na poziomie 25% ogólnej masy ciała, a współczynnik masy ciała BMI najbardziej sprzyjający płodności wynosi 23-24. Pomocne w stabilizacji masy ciała mogą okazać się diety projektowane przez Vitalia.pl. » Porównanie dietetyków online »
Optymalna aktywność fizyczna. Zbyt duża utrata tkanki tłuszczowej podczas ćwiczeń fizycznych, może doprowadzić do zatrzymania owulacji. Jednak to samo zagrożenie występuje w przypadku idealnej masy ciała, jeśli przez dłużej niż godzinę dziennie wykonuje się intensywny wysiłek.
Kobiety, które nigdy nie były w ciąży, a przy tym ćwiczyły przez ponad godzinę dziennie, mają podwyższone ryzyko niepłodności. Wpływ nadmiernego wysiłku na płodność nie dotyczy tylko utraty masy ciała, ale także ilości prolaktyny - hormonu wytwarzanego przez szyszynkę, którego podwyższony poziom może zaburzać owulację. Dlatego kobiety starające się o dziecko i uprawiające sport powinny ćwiczyć rozważnie i umiarkowanie.
Zakazana irygacja i środki nawilżające. Wszelkie czynniki zakłócające naturalny poziom pH w pochwie, mogą być nieprzyjazne dla nasienia. Pochwa potrafi sama zadbać o własną higienę.
Kurze białko jako środek nawilżający pochwę. Wywiera ono najmniejszy wpływ na ruchliwość i czas przeżycia plemników, dzięki czemu rośnie szansa zapłodnienia. Białko jako środek nawilżający pomaga w przypadku stosunku utrudnionego suchością pochwy, jednak bolesny stosunek wymaga konsultacji ginekologa, gdyż może być objawem poważnej choroby.
Kofeina zmniejsza szansę zajścia w ciążę, czyli lepiej ograniczyć spożycie kawy, czekolady i napojów orzeźwiających zawierających kofeinę.
Wskazówki dla mężczyzn
Optymalna ilość plemników. Typowy cykl produkcji plemników trwa 78 dni a przez kolejne 12 dni osiągają dojrzałość. Prawidłowe nasienie zdrowego mężczyzny zawiera 40mln. plemników w 1ml., a 60% z nich żywo się porusza.
Należy wiedzieć, że każda choroba wirusowa, przebiegająca z wysoką gorączką lub przewlekła infekcja może wyraźnie zmniejszyć liczbę plemników w nasieniu na okres do 3 miesięcy. Jeśli w nasieniu jest dużo zdrowych plemników, to przeziębienie czy grypa prawdopodobnie nie zmieni możliwości zapładniających spermy. Ale jeśli ilość plemników utrzymuje się na poziomie granicznym, każda poważniejsza choroba może powodować przejściową niepłodność.
Zakazane sterydy. Wszelkie hormonalne środki anaboliczne mogą spowodować wyłączenie funkcji przysadki mózgowej i zaburzenie równowagi hormonalnej organizmu. Rzecz jasna nie dotyczy to ciężkiej astmy, zapalenia wątroby lub innych chorób bezwzględnie wymagających przyjmowania hormonów steroidowych jako podstawowego leku.
Kontrola temperatury jąder, które są zawsze o 0,5° chłodniejsze od ogólnej ciepłoty ciała. Dlatego gdy temperatura całego ciała wzrasta, a jądra są przegrzewane (dotyczy to szczególnie zawodowych kierowców, pilotów i innych zawodów siedzących.), może dojść do znacznego ograniczenia produkcji zdrowych plemników. Należy unikać krańcowych temperatur, nadmiernie gorących kąpieli, noszenia obcisłych majtek i spodni oraz jazdy na rowerze.
Krótkotrwała abstynencja seksualna poprawia jakość i żywotność plemników, dlatego codzienne zbliżenia są niewskazane, gdyż powodują stopniowe obniżenie ilości plemników w nasieniu. Należy powstrzymać się od współżycia na 2 dni przed momentem maksymalnej płodności partnerki.
Jak zajść w ciążę? Niepłodność? Porada lekarska
Konsultacja specjalistyczna jest wskazana w następujących przypadkach:
dotyczy kobiet
- skąpe i nieregularne miesiączki, brak cyklicznych zmian w śluzie szyjki macicy - możliwe, że nie dochodzi do jajeczkowania, czyli nie pojawia się komórka jajowa gotowa do zapłodnienia
- wiek poniżej 35 lat, nieudane roczne próby zapłodnienia
- wiek powyżej 35 lat, nieudane półroczne próby zapłodnienia
- sutki produkujące pokarm lub pojawienie się męskiego typu owłosienia na piersiach, górnej wardze czy podbródku - możliwe problemy hormonalne
- przeszłości medyczna z następującymi epizodami: zakażenie w obrębie miednicy, endometrioza, torbielowatość jajników, mięśniak macicy, operacja brzuszna lub urologiczna, uraz krocza, zapalenie przyusznic (odra) lub świnka
- stosowanie spirali wewnątrzmacicznej
dotyczy mężczyzn
- genetyczne zaburzenia chromosomowe
- przewlekłe choroby np. marskość wątroby
- impotencja
dotyczy kobiet i mężczyzn
- przebyte zakażenie chlamydiami - choroba przenoszoną drogą płciową, która może uszkodzić jajowody u kobiet, a u mężczyzn spowodować zbliznowacenie nasieniowodów
- podejrzewane narażenie na działanie substancji obniżających płodność np. ołów
Tematy pokrewne
Mdłości w ciąży
Menopauza
Opryszczka narządów płciowych
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz