Mdłości w ciąży rozpoczynają się około 6 tygodnia ciąży, w czasie kiedy łożysko zaczyna wydzielać więcej gonadotropiny kosmówkowej. U większości kobiet nudności nasilają się w 8-9 tygodniu ciąży, a po 13 zaczynają słabnąć.
Według badań, kobiety wymiotujące w pierwszym trymestrze ciąży są mniej zagrożone poronieniem lub przedwczesnym porodem, zatem paradoksalnie mdłości są świadectwem prawidłowego rozwoju ciąży.
Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Eksperymentowanie pomoże znaleźć właściwy i skuteczny sposób łagodzenia mdłości. Trzeba pamiętać, że to co pomogło jednej kobiecie, wcale nie musi pomóc drugiej.
Dieta w ciąży musi uwzględniać potrzeby dziecka, które żywi się głównie węglowodanami pobieranymi z krwi matki. Brak stałego uzupełniania ich zasobów może spowodować ostre niedocukrzenie organizmu. Zmianę sposobu odżywiania należy ukierunkować na dostarczanie organizmowi łatwo przyswajalnej glukozy, czyli cukrów prostych z np. owoców - najlepsze są winogrona, sok pomarańczowy i jabłkowy.
Mądrość organizmu. Należy jeść to na co ma się ochotę z kilkoma wyjątkami - trzeba unikać niezdrowych wypełniaczy, napojów kofeinowych, sztucznych środków słodzących i leków przyjmowanych bez konsultacji lekarskiej.
Smażone i tłuste potrawy STOP, gdyż mogą pobudzać nudności u kobiet w ciąży. Takie posiłki dłużej zalegają w żołądku, ponieważ potrzebuje on więcej czasu na ich strawienie.
Pusty żołądek nasila mdłości, dlatego trzeba jeść przed wstaniem z łóżka, a nawet w nocy. Zdrowe przekąski pomagają uniknąć głodu między dużymi posiłkami.
Surowe migdały stanowią najlepszą przekąskę i warto je mieć zawsze przy sobie. Zawierają trochę tłuszczu, białka i dużo witamin z grupy B.
Herbatniki i krakersy to także dobre rozwiązanie dla kobiet, którym nie smakują migdały.
Częste przekąski łagodzą również zgagę. Podczas ciąży żołądek produkuje więcej kwasów, dlatego trzeba je neutralizować częstym jedzeniem nawet krakersów czy herbatników.
Czyste płyny często, ale w małych porcjach. Należy jak najczęściej pić małe ilości czystych płynów tj. klarowny rosół, woda mineralna, soki owocowe i określone herbatki ziołowe.
Herbata malinowa, rumiankowa, z melisy lub połączenie rumianku z miętą skutecznie łagodzi mdłości u kobiet ciężarnych. Zalecany jest także napój imbirowy często podawany przy rozstroju żołądka.
Dodatkowa suplementacja witaminowa w ciąży może powodować mdłości, dlatego w tym przypadku należy zapytać lekarza czy może to być przyczyną.
Spokój ducha. Stopniowe przybieranie na wadze i brak objawów odwodnienia świadczy o tym, że wszystko przebiega prawidłowo. Nawet mocno dokuczliwe poranne mdłości nie mogą przeszkodzić w zapewnieniu płodowi optymalnych warunków rozwoju.
Akupresura. Codzienny masaż całego ciała to idealna profilaktyka mdłości. Instrukcja brzmi następująco:
kobieta leży na prawym boku,Ucisk w każdym punkcie powinien trwać 5-7 sekund. Jeśli odnajdzie się punkt wywołujący ból trzeba zająć się nim szczególnie dokładnie - kciuk wciska się delikatnie pod łopatkę.
masujący (najlepiej partner) siada za nią,
lewą nogą podtrzymuje jej plecy,
lewą rękę wkłada pod jej ramię i chwyta za lewy bark,
prawą ręką trzykrotnie przeciąga po całej szyi a następnie umieszcza dłoń u podstawy czaszki i napina głowę odciągając ją od barków,
masujący uciska kciukiem kręgosłup kobiety w rowku utworzonym pomiędzy lewą łopatką i kręgosłupem a następnie wokół łopatki w kierunku boku.
Masaż należy rozpocząć od delikatnego ucisku i stopniowo go zwiększać, wykorzystując przy tym ciężar ciała, a nie siłę mięśni ramienia.
Stymulacja zewnętrzna może stłumić wewnętrzną. Tzw. punkty spustowe, które drażni się przy masażu, wpływają na funkcjonowanie żołądka i układu hormonalnego.
Mdłości w ciąży. Porada lekarska
Mdłości wymagające pomocy lekarskiej charakteryzują się następująco:
- spadek wagi o 0,5-1kg - masa ciała w ciąży zwiększa się nawet przy wymiotach
- objawy odwodnienia
- wymioty występujące po każdym posiłku, w tym po wodzie czy sokach, utrzymujące się dłużej niż przez 4-6 godzin
Poważne nudności prowadzą do zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń rytmu serca, a nawet do uszkodzeń nerek i wątroby. Są szkodliwe także dla płodu - tzw. ciała ketonowe, które powstają w wyniku zużywania zasobów tłuszczowych organizmu, wywołują uszkodzenie układu nerwowego dziecka.
Tematy pokrewne
Ból brzucha
Mdłości
Wymioty
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz