Ankieta studencka

Witam wszystkich!

Przeprowadzam badania na temat postaw społeczeństwa Polskiego wobec osób z zespołem Tourette'a (choroba tików).

Brakuje mi jeszcze kilkanaście opinii, stąd moja prośba o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Pytania są zamknięte, więc wypełnienie ankiety powinno zająć nie więcej niż 5 minut.

Dla mnie Twoja pomoc na chwile obecną jest na wagę złota :) Z góry bardzo dziękuje za chęci i poświęcony czas.

Pozdrawiam serdecznie
Ania


→ Link do ankiety

Pokrzywka u dzieci i dorosłych. Leczenie i przyczyny.

Pokrzywka należy do grupy schorzeń alergicznych - jest reakcją skóry na alergen (czynnik wywołujący objawy uczulenia), podrażnienie fizyczne, stres lub emocje. Na skórze pojawiają się uniesione, silnie swędzące i zaczerwienione bąble, które wyglądają jak po oparzeniu pokrzywą. Powstają wskutek działania histaminy uwolnionej w skórze, która powoduje zwiększenie przepuszczalności ściany naczyniowej i przechodzenie płynnych składników krwi do tkanek.
Pokrzywka stanowi uciążliwą i przykrą dolegliwość, ale najczęściej ustępuje po kilku godzinach, choć może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Przyczyny pokrzywki:
- infekcja
- przyjmowanie nowych leków
- pokarm lub płyn przyjęty w ciągu doby poprzedzającej wystąpienie objawów
- ukąszenie przez insekta
- kontakt z kosmetykami, roślinami lub chemikaliami
- działanie promieni słonecznych lub lamp na solarium
- ekstremalne zimno lub ciepło
- uraz emocjonalny i stres

Oto domowe sposoby leczenia pokrzywki - łagodzenia świądu i obrzęku:

Leki antyhistaminowe (i ewentualnie glikokortykosteroidy). Ich zastosowanie jest najlepszym wyjściem. Należy przyjąć doustnie antyhistaminika na katar lub gorączkę sienną. W cięższych przypadkach leki te są podawane w formie zastrzyku domięśniowego lub dożylnego.

Zimne okłady lub kostki lodu szybko przynoszą ulgę. Lodem zawiniętym w bawełnianą szmatkę należy nacierać swędzące miejsca, maksymalnie przez 5-10 minut - dłuższe trzymanie okładu grozi odmrożeniem skóry. Zimno powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza przenikanie płynu obrzękowego i histaminy do tkanek. Jednak jest to doraźny i krótkotrwały sposób na usunięcie objawów pokrzywki. Trwalszy efekt przynosi zewnętrzne zastosowanie (bezpośrednio na skórę) preparatów z działającym miejscowo antyhistaminikiem np. Fenistil.

Chłodna kąpiel z dodatkiem niewielkiej ilości proszku do pieczenia lub mąki kukurydzianej. Można także włożyć do skarpety trochę owsianki i zawiesić ją pod strumieniem wody napełniającym wannę. Nie wolno używać mydła. Po kąpieli należy otulić się ręcznikiem (nie pocierać skóry) i nałożyć bezzapachowy krem nawilżający lub...

Płyn kalaminowy (mieszanka tlenku cynku i wody wapiennej) to substancja ściągająca, wskazana przy każdym rodzaju pokrzywki, szczególnie w przypadku wysypki spowodowanej przez kontakt z roślinami parzącymi (np. sumak jadowity). Należy go nałożyć po ochładzaniu zimnem.
Podobne ściągające właściwości wykazuje wywar z oczaru wirginijskiego (zwłaszcza ochłodzony) oraz tlenek cynku.

Alkalizacja. Wszystkie płyny o odczynie zasadowym (alkalicznym) zmniejszają świąd. Wskazane jest mleczko magnezowe - rzadsze niż kalamina, więc powinno działać lepiej.

Krem z hydrokortyzonem. Posmarowanie nim miejsc zaatakowanych przy ograniczonych i niezbyt nasilonych objawach może okresowo złagodzić świąd.

Napar z liści i kory czerwonej olchy to skuteczny sposób na pokrzywkę. Czerwona olcha zawiera taninę o silnych właściwościach ściągających. Można przykładać kompresy lub przyjmować doustnie kilka łyżeczek stołowych dziennie, aż do ustąpienia objawów.

Liście roślin z rodziny psiankowatych (np. pomidor lub ziemniak) mają podobne właściwości co czerwona olcha. Liście należy umyć i ugotować w wodzie, a następnie okładać nimi wysypkę pokrzywkową.

Papka z pokruszonych liści gwiazdnicy pospolitej położona na swędzące miejsca przynosi ulgę.

Pasta z wody i dwuwinianu potasu także działa łagodząco. Nakłada się ją na bąble i zmienia, gdy wyschnie.

Zioła relaksujące. Jeśli przyczyną pokrzywki jest stres, warto zastosować uspokajającą herbatkę ziołową. Zalecany jest napar z mięty, męczennica (Passiflora), rumianek, kozłek lekarski i kocimiętka.

Akupresura. Należy wykonać głęboki masaż punktu na mięśniu naramiennym, między szyją a barkiem, w połowie długości tego mięśnia i 2,5cm za jego tylną krawędzią. Przy ucisku musi być odczuwalny lekki ból.

Profilaktyka, czyli zapobieganie. Identyfikacja przyczyny pokrzywki w indywidualnym przypadku umożliwia jej wyeliminowanie lub szybką reakcję zapobiegawczą. Jeśli grozi pojawienie się pokrzywki należy profilaktycznie zażyć lek antyhistaminowy.

PORADA LEKARSKA

Kontakt z lekarzem jest niezbędny w 2 przypadkach:
- pokrzywka na drogach oddechowych i na twarzy (jama ustna, język, gardło, wargi) może stać się przyczyną śmierci; objaw towarzyszący to świszczący oddech; wszystkie osoby świadome tego, że są podatne na taką reakcję powinny mieć zawsze pod ręką dawkę adrenaliny do jednorazowego i samodzielnego użycia
- przewlekła pokrzywka trwająca ponad 6 tygodni

REKOMENDOWANE LEKI NATURALNE I ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE ORAZ ZAPOBIEGANIE POKRZYWCE

Colostrum to bioaktywna odżywka immunologiczna o szerokim spektrum leczenia, w tym m.in. alergie dermatologiczne. Podnosi odporność ustroju i poprawia jego odpowiedź immunologiczną.
Gotu-kola to chińska roślina długowieczności działająca przeciwobrzękowo.

TEMATY POKREWNE

Atopowe zapalenie skóry
Opryszczka
Pęcherze
Podrażnienia skóry
Trądzik

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Syndykat Zdrowia