Pękające usta i kąciki ust. Domowe sposoby

» Stale aktualizowane artykuły o dolegliwościach zimowych na LeczeniePRO.pl/tag/zima »

Bolące, łuszczące i zaczerwienione usta są strasznie dokuczliwe i uniemożliwiają typową mimikę twarzy ze szczerym uśmiechem na czele. Dlatego warto poznać ...

Domowe sposoby na pękające usta


Unikanie suchego i zimnego klimatu to najprostszy sposób na spierzchnięte wargi, jednakże żyjąc w Polsce mamy "przyjemności" obcowania z zimą. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd do ciepłych krajów, ale większości osób na to nie stać.

Pomadka ochronna lub wazelina. Tymi specyfikami należy pokryć usta przed wyjściem z domu, kilkakrotnie będąc na świeżym powietrzu, po jedzeniu, piciu i każdym wytarciu ust.

Pomadka z filtrem przeciwsłonecznym. Promienie słoneczne powodują wysychanie i łuszczenie się ust (szczególnie dolnej wargi) o każdej porze roku.

Zwykła szminka też chroni przed szkodliwymi promieniami ponieważ nie jest przezroczysta. Dodatkowo kobiety stosujące szminki rzadko chorują na raka wargi, tymczasem u mężczyzn to popularna przypadłość.

Wosk pszczeli lub olej kokosowy są w/g specjalistów lepsze niż jakikolwiek syntetyczny farmaceutyk. To samo dotyczy olejku arganowego.

Maść cynkowa jest zalecana szczególnie w przypadkach bezwiednego ślinienia podczas snu.

Maści antybiotykowe i hydrokortyzonowe należy stosować naprzemiennie (rano i wieczorem) przy znacznym nasileniu zmian na ustach, aby nie dopuścić do zakażenia spękanych warg.

Witamina B. Niedobór witamin z tej grupy może wywoływać pękające usta, dlatego należy wzbogacić dietę lub zastosować dodatkową suplementację gotowymi odżywkami witaminowymi.

Więcej płynów. Zaleca się wypijanie szklanki wody co kilka godzin, szczególnie zimą, ponieważ nawilżanie warg dokonuje się także od wewnątrz. Z wiekiem maleje zdolność komórek do zatrzymywania wody, a zimą pękanie warg zwykle się nasila, dlatego im więcej przeżytych wiosen tym więcej wody należy pić, szczególnie w okresie zimowym.

Nawilżacze powietrza stosowane zimą w domu i pracy to kolejny sposób na powstrzymanie wysychania ust.

Oblizywanie spękanych ust jeszcze bardziej nasila ich wysychanie a dodatkowo ślina zawiera wiele enzymów trawiennych szkodliwie działających na wargi. Oblizywanie może prowadzić do ślinowego zapalenia skóry, które zwykle występuje u dzieci ale też u dorosłych. Jest to wynik usuwania substancji natłuszczającej z okolicy wokół ust i sięgania coraz dalej poza wargi, czego rezultatem jest większy obszar zapalny.

Uczulenie i nadwrażliwość na substancje smakowe zawarte w pastach do zębów, cukierkach, gumach do żucia i płynach do płukania ust to u wielu osób przyczyna pękania ust. Istnieje teoria, że nowe pasty zapobiegające tworzeniu się osadu na zębach, silniej wysuszają wargi niż pasty starej generacji, dlatego można ograniczyć się do samego szczotkowania zębów np. z użyciem sody oczyszczonej i obserwować czy ten zabieg pomaga.

Praktyczna rada dla osób przebywających długo na powietrzu i nie mających możliwości ochrony ust (np. rolnicy). Należy czystym palcem przesunąć wzdłuż nosa i przetrzeć nim wargi. Na palcu zgromadzi się trochę substancji z gruczołów łojowych znajdujących się wokół nosa i ten "naturalny krem" odpowiednio zwilży spękane usta.

Aromaterapia może również być pomocna. Zalecany jest olejek rumiankowy.

Temat pokrewny

Opryszczka na ustach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz