Siniaki i stłuczenia. Domowe sposoby na sińce

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu siniaków na LeczeniePRO.pl/siniaki-stłuczenia »

Siniaki na nogach, na twarzy, na udach, na ciele, na łydkach, na piersiach, samoistne siniaki występujące bez powodu czy sińce po zastrzykach, trudno się przed nimi uchronić, ale można skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się dużych zasinień oraz szybko je zlikwidować.

Przyczyny siniaków i stłuczeń to naprawdę długa lista a jej jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia :)

Domowe sposoby na siniaki


Zimne okłady na stłuczenie, które grozi wystąpieniem siniaka, trzeba stosować przez następne 24 godziny. Lód najlepiej przykładać z przerwami co 15 minut. W czasie przerwy nie należy ogrzewać skóry, ale pozwolić jej dojść do zwykłej temperatury w sposób naturalny. Zimno obkurcza naczynia krwionośne i dzięki temu do tkanek wylewa się mniej krwi, zmniejsza się obrzęk oraz ból. Podobnie działa ucisk.

Ciepłe okłady dopiero po upływie 24 godzin - poprawiają one krążenie krwi w miejscu stłuczenia.

Im wyżej tym lepiej. Siniaki są mikrowylewami krwi, dlatego zgodnie z zasadą, że ciecz zawsze spływa w dół i gromadzi się w najniżej położonym miejscu, należy obszar ciała z sińcem ułożyć możliwie wysoko.

Krem z arniką przyspiesza wchłanianie siniaków. Podobnie działa olejek hyzopowy.

Więcej witaminy C. Osoby z niedoborem witaminy C wykazują zwiększoną skłonność do powstawania siniaków i krwiaków oraz wolniejsze gojenie ran. Witamina C jest niezbędna w procesie tworzenia ochronnej tkanki kolagenowej wokół naczyń krwionośnych.

Naczynia twarzy, rąk i stóp mają cieńszą powłokę kolagenową niż np. naczynia na udzie, dlatego w tych miejscach siniaki są ciemniejsze. Aby wspomóc produkcję kolagenu zaleca się przyjmowanie 500mg witaminy C, 3 razy dziennie. Przed rozpoczęciem kuracji należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Suplementacja diety Colostrum i Ostropestem plamistym może być przełomowe u osób z przewlekłą tendencją do sińców.

Niektóre leki mogą sprzyjać powstawaniu siniaków, np. leki obniżające krzepliwość krwi, niektóre środki przeciwzapalne, przeciwdepresyjne i przeciwastmatyczne - szczególnie aspiryna, steroidy, warfaryna, chinina i tiazydy. Przyjmowanie wszelkich lekarstw sprzyjających wylewom krwi, trzeba prowadzić pod kontrolą lekarza.

Uzależnienie od alkoholu lub środków odurzających także nasila skłonność do powstawania siniaków. Związane jest to z chorobą wątroby o nazwie marskość alkoholowa.

Ćwiczenia fizyczne czasami wywołują mikrouszkodzenia naczyń krwionośnych. Krew sączy się powoli i siniak powstaje dopiero następnego dnia. Dlatego w przypadku siniaków zauważonych dzień lub dwa po wysiłku, lepiej od razu zastosować ciepłe okłady - na lód jest za późno.

Plamica starcza wynika z kruchości naczyń krwionośnych w starzejącej się skórze.

Kaszel i wymioty mogą wywołać drobne siniaki na twarzy, na wewnętrznej stronie warg i pod powiekami.

Siniaki. Porada lekarska


Samoistne siniaki powstające bez powodu mogą być objawem poważnej choroby krwi np. hemofilii (zaburzenia krzepnięcia krwi), chorób wątroby, a nawet AIDS, które wywołuje fioletowe zgrubienia, wyglądem podobne do siniaków, tzw. mięsaki Kaposiego - występują w zaawansowanych fazach choroby, są liczne i mają charakter nowotworowy.

Tematy pokrewne

Siniec po okiem
Rany, skaleczenia
Ugryzienia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz