Żylaki. Domowe leczenie i zapobieganie

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu żylaków na LeczeniePRO.pl/żylaki »

Żylaki to nadmierne, workowate poszerzenia żył powierzchownych z charakterystycznym wydłużeniem i poskręcaniem, objaw rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Pojawiają się głównie na kończynach dolnych (żyły znajdują się najniżej i najdalej od serca), ale także na ramionach, przełyku, odbycie (hemoroidy), pęcherzu moczowym, macicy, pochwie i powrózku nasiennym. Na żylaki cierpi więcej kobiet niż mężczyzn, a częstość ich występowania rośnie z wiekiem.

Powikłaniem żylaków jest zapalenie żył, które objawia się bolesnymi stwardnieniami i zaczerwienieniami wywołanymi niedrożnością żył przez skrzep krwi. Oderwanie skrzepu może być groźne dla życia jeśli przedostanie się on do tętnicy płucnej i spowoduje jej zator. 

Objawy towarzyszące żylakom


 • uczucie ciężkości i przemęczenia nóg, szczególnie wieczorem
 • ból i obrzęk kostek
 • obrzęk podudzia
 • skurcze mięśni nóg
 • żyły siateczkowate i tzw. pajączki
 • zmiany troficzne skóry: przebarwienia, wypryski, stwardnienia i owrzodzenia
 • swędzenie i pieczenie kończyn
 • niepokój ruchowy, czyli podświadoma potrzeba ciągłej zmiany pozycji

Przyczyny żylaków


 • brak ruchu - niekorzystny wpływ na układ żylny ze względu na brak pompy mięśniowej, która przemieszcza krew od dołu do góry
 • wiek - ścianki żył z upływem lat tracą swoją elastyczność i sprężystość, rozszerzają się co powoduje dysfunkcje zastawek żylnych kontrolujących przepływ krwi w stronę serca, a to z kolei wywołuje odpływ krwi z powrotem do nóg (umożliwione cofanie krwi), powstaje zastój żylny, dalsze poszerzanie ścian i finalnie żylaki
 • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej (pracownik biurowy, kierowca) lub stojącej (fryzjer, kasjerka)
 • uwarunkowania genetyczne (17% populacji)
 • ciąża - znaczne zwiększenie objętości jamy brzusznej i obniżenie aktywności fizycznej powoduje utrudniony przepływ żylny; hormony rozluźniają żyły i tkanki miękkie, aby nie krępować rozwijającego się malca
 • przebyte zapalenie żył, zakrzepica - niedrożność żył wywołuje zwiększenie ciśnienia w układzie żylnym nóg i uszkodzenie zastawek
 • leki hormonalne 
 • podwyższony cholesterol
 • płaskostopie lub inna wada postawy
 • niewłaściwa dieta prowadząca do 2 czynników zwiększających powstanie żylaków: otyłości lub zaparcia (jadłospis ubogi w błonnik)
 • alkohol
 • palenie papierosów - nikotyna wpływa na zwapnienie i zwężenie żył
 • nadużywanie sauny
 • zbyt częste gorące kąpiele
 • nadmierne opalanie się
 • podnoszenie ciężarów
 • źle dobrana obcisła odzież utrudnia krążenie krwi w kończynach dolnych

Domowe sposoby na żylaki. Leczenie i zapobieganie


Podnoszenie stóp powyżej poziomu ud ułatwia funkcjonowanie żył w nogach wykorzystując grawitację. Wskazane szczególnie gdy nogi zaczynają pobolewać. Leżąc lub siedząc pod stopy należy podłożyć jakieś podwyższenie np. poduszkę.

Kompresoterapia. Rajstopy przeciwżylakowe, elastyczne pończochy (sięgające tylko do kolan) lub specjalny bandaż nie dopuszczają do zalegania krwi w drobnych naczyniach krwionośnych kończyn dolnych.

Jednak źle dobrane (lub nieumiejętnie założony bandaż) mogą działać odwrotnie, jak każda obcisła odzież - utrudniać odpływ krwi z nóg w kierunku serca. Przeciwwskazania do stosowania tej metody to zakrzepica żył głębokich i miażdżyca.

Rajstopy i nogi do góry. Ćwiczenie polegające na połączeniu 2 powyższych sposobów warto powtarzać kilka razy dziennie. Należy założyć rajstopy, położyć się na plecach, oprzeć nogi o ścianę pod kątem prostym i wytrzymać w tej pozycji 2 minuty. Dzięki temu krew z obciążonych żył spłynie do serca.

Oddychanie przeponowe i nogi do góry to kolejne połączenie skutecznych sposobów łagodzących dolegliwości żylakowe. Tak jak w poprzednim ćwiczeniu, należy położyć się na plecach ze stopami opartymi o ścianę i oddychać przeponowo powoli i równo. Siła ciążenia sprawia, że krew odpływa z nóg, a głębokie i równe oddychanie wytwarza w klatce piersiowej prawidłowe ciśnienie ujemne, co w znacznym stopniu ułatwia wpływanie krwi z całego ciała, w tym z przepełnionych naczyń krwionośnych w nogach do dużych żył w klatce piersiowej.

Modyfikacja łóżka poprzez uniesienie dolnej części podpierającej nogi. Przed trwałym podłożeniem czegoś pod materac lub nogi łóżka, należy zasięgnąć rady lekarza, gdyż choroby serca lub trudności oddechowe mogą być przeciwwskazaniem do permanentnego stosowania tego sposobu.

Unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej, co dotyczy zwłaszcza trybu pracy. Wskazane jest częste przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą (lub z palców na pięty i odwrotnie), zmiany pozycji, okresowe poruszanie stopami, krótkie spacerowanie, przysiady i unikanie zakładania nogi na nogę.

Unikanie przegrzewania nóg. Ciepło powoduje rozszerzanie żył, dlatego zakazane jest: solarium, długie gorące kąpiele, sauna, długotrwałe opalanie się, depilacja gorącym woskiem, ogrzewanie podłogowe.

Chłodny prysznic. Natomiast niska temperatura hartuje naczynia krwionośne i poprawia krążenie. Zalecany jest chłodny, ale nie lodowaty 10-sekundowy natrysk na każdą nogę zaczynając od stóp.

Aktywność fizyczna wzmaga krążenie krwi i jest wyjątkowo wskazana. Nawet zwykły spacer uruchamia mięśnie nóg, dzięki czemu uniemożliwia zastój krwi w żyłach kończyn dolnych.

Rekomendowana jest także jazda na rowerze, jogging, pływanie, taniec czy wchodzenie po schodach - każde ćwiczenia łagodnie stymulujące mięśnie kończyn dolnych, ale np. podnoszenie ciężarów jest zakazane.

Optymalna dieta to m.in. unikanie pokarmów tuczących i wywołujących zaparcia. Jadłospis musi być obfity w owoce, warzywa (np. soki warzywne), napar z liści lipy i brzozy, natomiast należy unikać słonych przypraw i soli zatrzymujących wodę w organizmie oraz nadmiaru cukrów prostych.

Pokarmy muszą być bogate w błonnik, rutynę, krzem, witaminę C, B, PP oraz E. Skuteczną i naturalną regulację układu pokarmowego zapewnia indyjska mieszanka ziół Triphala.

Preparaty na poprawę krążenia wspomagające leczenie żylaków ...

 • Ostropest plamisty to roślina silnie detoksykująca organizm i wzmacniająca naczynia krwionośne.
 • Colostrum jest suplementem immunologicznym o szerokim spektrum leczniczym.

Jednoczesna suplementacja o synergicznym działaniu na układ krwionośny


Otyłość sprzyja powstawaniu żylaków, gdyż utrudnia przepływ krwi w nogach. Dlatego należy bezwzględnie schudnąć stosując zdrową dietę. » Porównanie dietetyków online »

Masaż nóg. Rano i wieczorem należy masować nogi od palców stóp do pachwin, najlepiej przy użyciu szorstkiej gąbki do kąpieli i zawsze w kierunku serca.

Moczenie stóp w naparze z nagietka, kasztanowca, dziurawca, skrzypu polnego lub w roztworze soli morskiej (lub soli kuchennej). Ten relaksujący zabieg powinien trwać 20-30 minut.

Preparaty przeciwżylakowe wzmacniające ściany naczyń krwionośnych w postaci maści, kremów, żeli, tabletek a także soli do kąpieli. Najskuteczniejsze z nich to te zawierające troxerutynę lub wyciągi z kasztanowca. Efekt leczniczy można spotęgować stosując jednoczesną kurację np. maści i tabletek.  

Aromaterapia. Wykorzystanie niektórych olejków eterycznych łagodzi dolegliwości żylakowe. Należy do nich olejek lawendowy, rozmarynowy, jałowcowy i cytrynowy.

Nie należy nosić obcisłej odzieży. Wszelkie ubrania, szczególnie uciskające w pasie lub w okolicy pachwin, mogą utrudniać krążenie w kończynach dolnych.

Buty na obcasach lub z wysokimi cholewkami są niewskazane, gdyż dodatkowo obciążają kończyny dolne. Mięśnie łydek nie są uruchamiane i brak pompowania krwi z nóg w stronę serca. Maksymalny obcas to 3-4cm. Dodatkowo stopa w obuwiu musi być optymalnie ułożona. Niewygodne buty należy korygować odpowiednimi wkładkami.

Pigułki antykoncepcyjne wywołują zaburzenia równowagi hormonalnej, co może być przyczyną powstawania pajączkowatych rozszerzeń żylnych. Dlatego, jeśli istnieje czasowy związek między pierwszymi oznakami żylaków a rozpoczęciem przyjmowania środków antykoncepcyjnych należy zasięgnąć porady lekarskiej (lub od razu zrezygnować z hormonalnej antykoncepcji).

Regularna kontrola ginekologiczna jest szczególnie wskazana kobietom cierpiącym na żylaki kończyn dolnych, gdyż mogą im towarzyszyć przewlekłe choroby narządu rodnego m.in. stany zapalne lub nowotwory.

Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn tworzenia się żylaków. Nikotyna powoduje odkładanie się płytek miażdżycowych w żyłach zmniejszając ich przepustowość. Źle wpływa na układ krwionośny także alkohol, zwłaszcza czysta wódka.

Leki przeciwbólowe mogą złagodzić ból nóg towarzyszący żylakom, jednak nie są wskazane, gdyż żylaki wywołujące bolesność wymagają konsultacji lekarskiej.

Żylaki. Porada lekarska


Jest niezbędna w 2 przypadkach:

 • zakrzep (wspomniane na początku zakrzepowe zapalenie żył): objawia się bolesnością oraz wrażliwością uciskową, skrzeplina jest widoczna na żyle w postaci czerwonych zgrubień, które nie zmniejszają się po uniesieniu nóg
 • pęknięcie i towarzyszący wylew krwi grozi szczególnie żylakom w okolicy kostek, szybka utrata krwi jest bardzo niebezpieczna, dlatego krwawiące miejsce trzeba ucisnąć opatrunkiem i ręką, szybko zgłosić się do lekarza

Mimo tego, regularne wizyty u flebologa (lekarz chorób żył) powinny stać się nawykiem u osób z żylakami, a pierwsza konsultacja powinna nastąpić już po zaobserwowaniu pierwszego żylaka, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Po za tym flebolog może doradzić natychmiastowe usunięcie żylaków metodami operacyjnymi lub mniej inwazyjną lecz równie skuteczną skleroterapie, czyli wstrzyknięcie w żylaka substancji powodujących zarośnięcie żyły.

5 komentarzy:

 1. Pomocne informacje, dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 2. ODŻYWIANIE PRZY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

  1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
  INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

  2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
  NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

  3. Puenta to tabele:
  IŻ PRODUKTU.

  P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

  4. Wykluczamy jednak z diety (niezdrowe dla człowieka) tzw:
  WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja uważam, że wszystko związane jest z zakwaszeniem organizmu i działaniem wolnych rodników- choruje komórka i efekcie umiera.
  Trzeba rozpocząć działania od "środka" .Najlepiej wprowadzić do swojego jadłospisu 80% produktów zasadowych i 20% produktów kwasowych (lista dostępna w internecie); ja polecam masaże, które doskonale pobudzają krążenie- podziękowania dla Jadzi która poleciła mi taksyfolinę, która jest wyciągiem z korzenia modrzewia.Substancja stosowana w Rosji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadza się, taksyfolina jest warta uwagi » http://leczeniepro.pl/taxivital-taksyfolina-recenzja/

   Usuń
 4. Ja sobie doraźnie pomagam w przypadku bólu nóg pijąc polopiryne S 1 x dz. na noc przez kilka dni. rozpuszczona w 3/4 szkl. letniej przegotowanej wody. Zioła na okłady nóg (na pewno jest wśród nich kasztanowiec)gotowałam je z 10 min. Odcedzić i w tym wrzątku moczyć bandaż elastyczny odcisnąć i zawijać nogi. Położyć się i przykryć się kocem. Powtarzać zabieg przez kilka dni. Ja w ten sposób uniknęłam operacji na żylaki. Miałam 3 razy zapalenie żył w nogach. Po tych okładach problem zniknął. Każdemu polecam... :)

  OdpowiedzUsuń