Chronotyp w dużej mierze jest dziedziczony od rodziców. Jednak istnieją także inne ważne czynniki jak wiek i tryb życia. Osoby młode wykazują tendencję do późnego zasypiania, a starsze wstają wcześniej, ponieważ tryb życia młodych sprzyja przestawieniu się na chronotyp wieczorny – nauka po nocach, wieczorne spotkania, koncerty i imprezy.
Chronotyp poranny
- wczesna pobudka bez budzika / drugiej osoby
- najefektywniejsza praca i największa sprawność psychiczno-fizyczna w godzinach przedpołudniowych
- wczesny sen
- wcześniej maksymalna ciepłota dobowa ciała oraz szczytowe wartości melatoniny i kortyzolu
Chronotyp wieczorny
- wczesna pobudka to duża trudność, długi sen to norma
- najefektywniejsza praca i największa sprawność psychiczno-fizyczna w godzinach wieczornych, aktywność do godzin nocnych
- skłonności ekstrawertyczne i nasilona potrzeba poszukiwania doznań
- większa podatność na depresje i lęk
Naturalne skłonności większości ludzi to chronotyp pośredni między porannym i wieczornym, przy czym należy pamiętać o wspomnianym wpływie wieku i trybu życia. Wiadomo, że skowronki są bardziej pożądane społecznie niż sowy.
Identyfikacja własnego chronotypu pozwala efektywniej wykorzystywać określone pory doby.Stosowanie poniższych wskazówek przez kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt kolejnych dni umożliwia przestawienie zegara biologicznego pomimo innych czynników determinujących obecny chronotyp.
Oczywiście nie jest to łatwe i szybkie. Kluczowa jest stopniowa modyfikacja godzin wstawania i zasypiania. Trzeba powoli przyzwyczaić organizm do innego rytmu. Nagła zmiana trybu życia może skutkować niska formą fizyczną i psychiczną, większą podatnością na choroby.
Istnieje również teza, że zmiana chronotypu jest niemożliwa, ponieważ jest on ściśle związany z wiekiem człowieka.
Jak zostać skowronkiem?
Cel: przyspieszenie zegara i eliminacja czynników, które go opóźniają
- Jeśli zaśnięcie jest utrudnione nie wolno jeść ani wstawać. Należy się zrelaksować i poczytać np. gazetę lub powieść, ale nic emocjonującego. Ciepłe i ciche otoczenie sprzyja zaśnięciu. Więcej » Bezsenność
- Rano należy natychmiast wstać i nie wolno ucinać sobie drzemki w ciągu dnia, dzięki czemu wieczorem osiągnie się zmęczenie ułatwiające zaśnięcie. W innym przypadku kłopoty z wcześniejszym zasypianiem nigdy się nie skończą.
- Rano szybki spacer lub lekkie ćwiczenia.
- Wszystkie ważne i niezbędne czynności warto planować na pierwszą połowę dnia, a odpoczynek na później.
- Porę posiłków należy przyspieszyć o tyle o ile przyspieszono porę wstawania i zasypiania.
Jak zostać sową?
Cel: opóźnienie zegara i eliminacja czynników, które go przyspieszają.
- Przy wczesnej pobudce nie należy zrywać się z łóżka, warto chwilę poleżeć i spróbować zasnąć. Otoczenie powinno być ciche i ciemne.
- Dzień należy rozpoczynać bez pośpiechu i spokojnie zjeść śniadanie.
- Wszystkie ważne i niezbędne czynności warto planować na drugą połowę dnia, a odpoczynek na pierwszą.
- Zmęczenie południowe przed obiadem nie powinno kończyć się drzemką, ale spacerem lub spotkaniem towarzyskim. Natomiast drzemka poobiadowa doda energii dla aktywności wieczorno-nocnej.
- Pory posiłków należy zsynchronizować z późniejszą porą wstawania i zasypiania.
W wyregulowaniu zegara biologicznego i snu pomocna jest również około 16-godzinna głodówka oraz poranna ekspozycja na jasne światło.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz