Wyciskarka wolnoobrotowa jako niezbędne, prozdrowotne AGD. RECENZJA NAJTAŃSZYCH

» Stale aktualizowane artykuły o zdrowej diecie na LeczeniePRO.pl/zdrowa-dieta »

Tylko wyciskarka wolnoobrotowa pozwala uzyskać świeży, surowy i pełnowartościowy sok z warzyw, owoców i innych roślin, w tym kiełków - chodź w ich przypadku jest mało smaczny, dlatego kiełki lepiej dodawać w małych porcjach do innych kompozycji.

Generalnie wyciskarki dzielimy na pionowe i poziome, co określa ułożenie ślimaka, przy czym pionowe są wygodniejsze w użytkowaniu (mycie, obsługa) oraz mniejsze i tańsze, ale jednocześnie mniej wydajne od poziomych, szczególnie 2-ślimakowych.

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz tych urządzeń i równie szeroki jest zakres cen – od około 10-20 tys. złotych za pionierską wyciskarkę Norwalk do… około 300zł za Turbo TV 910W lub 400zł za model Camry CR 4108. Według mojego porównania są to bliźniacze produkty z inną nazwą – identyczna wysokość 42cm, moc silnika 150W, 2-letnia gwarancja producenta, waga około 5kg. Przy czym producent/dystrybutor Camry nie informuje z jakiego materiału zbudowane są elementy mające kontakt z sokiem (powinny być BPA Free) oraz elementy wyciskające (ślimak, sito – powinny być z wytrzymałego np. ultemu), ale Turbo podaje, że sito i ślimak jest z ultemu. Jednakże strona firmowa Turbo wygląda niewiarygodnie, Camry znacznie lepiej i wychodzę z założenia, że sprzęt dopuszczony do obrotu musi mieć aktualne certyfikaty bezpieczeństwa. Wadą wspomnianych urządzeń jest brak w zestawie drugiego sita z drobniejszymi otworami (ze starych jabłek wychodzi mus).

Modelem wzorcowym dla tych wyciskarek był Zelmer JP1500 znany także jako Cowey Juicepresso o bardzo zbliżonych parametrach i wyglądzie. Jednak ten model najtaniej znalazłem za około 700zł i według informacji producenckiej – ultem+BPA Free.

Na październik 2013 są to najtańsze wyciskarki wolnoobrotowe.

Dlaczego wyciskarka jest potrzebna w domu jak odkurzacz?


Sok z wyciskarki wolnoobrotowej jest uzyskiwany w chłodnym procesie miażdżenia każdej komórki roślinnej, dzięki czemu bezpiecznie uwalniane są wszystkie składniki odżywcze. Dwuetapowy proces polega na… zamienieniu rośliny w mokrą pulpę i… wyciśnięciu soku z pulpy.

Świeże soki roślinne uzyskiwane tą metodą stanowią podstawę zdrowego żywienia, profilaktyki i leczenia (sokoterapia) nawet nowotworów w terapii Gersona.

Uwaga… łatwo się „uzależnić”, gdyż taki enzymatyczny sok jest bardzo smaczny i sycący.

Wyciskarka wolnoobrotowa to najłatwiejszy sposób na realizacje ważnego zalecenia zdrowej diety – 5 owoców/warzyw dziennie, ponieważ przyjemniej i łatwiej wypić 3 szklanki wyjątkowego soku!

Zjadanie całych roślin od czasu do czasu również jest konieczne, aby nie rozleniwić jelit - wyciskarka usuwa z roślin m.in. błonnik.

Szybkie, metalowe ostrza w wyciskarkach szybkoobrotowych w czasie gwałtownego kontaktu z tkanką roślinną, po pierwsze – generują ciepło, co utlenia (zabija) wrażliwe składniki odżywcze i tym samym wyjaławia otrzymany sok, po drugie – metalowe ostrza są nieprecyzyjne bez względu na szybkość obracania tzn. nie są w stanie otworzyć każdej komórki, co skutkuje dużą ilością odpadu i małą ilością soku, dodatkowo „spalonego”.

Surowe soki są zalecane przez cały rok jako naturalny suplement witaminowo-mineralno-enzymatyczny o wysokiej przyswajalności. Warto je pić m.in. rano na czczo, jako przekąska przedobiadowa, jako podwieczorek, z warzyw do obiadu i na kolację.

Wg chronobiologii owoce należy zjadać 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po jedzeniu, żeby zostały łatwo strawione i nie zalegały w przewodzie pokarmowym wywołując wzdęcia. To samo dotyczy owych soków, ale wydaje się, że w mniejszym stopniu, bo owoc został precyzyjnie przygotowany do strawienia. Można napisać, że wyciskarka przejmuje rolę ludzkich szczęk, ale miażdży w sposób idealny, dzięki czemu do przewodu pokarmowego nie przedostają się trudniej-strawne całe części owoców jak przy zwykłym przeżuwaniu.

Użytkowanie Camry CR 4108 – moje subiektywne wnioski, pierwsza wyciskarka w życiu


Najważniejsze jest dokładne mycie elementów wyciskarki tuż po użyciu, dzięki czemu jeszcze świeże cząstki roślinne odpadają pod bieżącą wodą. Jedyny problem stanowi umycie dolnej części sitka z najdrobniejszymi otworami – przy użyciu dołączonej szczoteczki trzeba trochę poszorować, żeby usunąć przyklejoną tkankę. Kolejna sprawa to przygotowanie roślin – im drobniej pokrojone, tym mniej obciążone urządzenie i lepszy sok (mniej piany).

Rośliny z upraw organicznych ze skórką, tylko dokładne mycie – rośliny nieorganiczne z ziemi bez skórki, naziemne można ze skórką np. jabłka.

Ważne jest także tempo wrzucania roślin – lepiej nie za szybko (Zelmer podaje maksymalnie 0,25kg wsadu na 1 minutę pracy)

Użytkowanie początkowo jest czasochłonne, szczególnie przygotowanie materiału i późniejsze mycie, ale z czasem nabiera się wprawy.

1 komentarz:

  1. Posiadam wyciskarkę wolnoobrotową.Soki są pyszne i pełnowartościowe.Polecam.

    OdpowiedzUsuń