Oczyszczanie nerek. Jak oczyścić nerki?

» Stale aktualizowany artykuł o oczyszczaniu nerek na LeczeniePRO.pl/oczyszczanie-nerek »

Nerka to ważny narząd układu wydalniczego o układzie parzystym, który powinien być regularnie oczyszczany minimum raz w roku z powodu pełnionych funkcji: oczyszczenie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii (bezpośredni kontakt z toksynami drobnocząsteczkowymi) i usuwanie ich z moczem (regularna mikcja, czyli oddawanie moczu 3-4x dziennie), filtracja około 1360 litrów krwi dziennie, regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej i objętości płynów wewnątrzustrojowych, stabilizacja równowagi kwasowo-zasadowej, regulacja stężenia sodu i jonów we krwi, produkcja hormonów regulujących ciśnienie krwi, wpływ na kości poprzez produkcję witaminy D3.

Według medycyny naturalnej najkorzystniejszym momentem na oczyszczanie i regenerację nerek jest zima, na wzmacnianie lato.

Podczas oczyszczania nerek ...


  • dieta powinna dostarczać ograniczoną ilość soli, pokarmów białkowych, w tym roślinnych
  • należy unikać jedzenia gruszek, które wykazują działanie chłodzące nerki i tym samym zmniejszające ich aktywność
  • należy unikać siedzącego trybu życia

Gotowy program oczyszczania organizmu Natural Swiss z 5%-owym kodem promocyjnym »

Jak oczyścić nerki?


Najczęściej kamienie nerkowe wychodzą między godziną 17 a 21, dlatego jest to idealna pora na ciepłą kąpiel, która rozszerzy drogi moczowe i tym samym złagodzi bolesny dyskomfort towarzyszący oczyszczaniu. Rozgrzewającą alternatywą o tej porze może być także sauna lub…

Okłady z imbiru wywołują silną cyrkulację krwi oraz innych płynów jak woda i limfa, rozluźniają napięcia, pobudzają zatrzymaną energię, rozszerzają naczynia krwionośne, rozmiękczają i rozpuszczają śluzy, tłuszcze i skrystalizowane minerały. Wskazania to silne, chroniczne bóle, zapalenia, opuchnięcia, sztywności, napięcia mięśni, astma, usuwanie i zmiękczanie złogów.

  1. 3-4 litry wody zagotować w garnku z pokrywką.
  2. Nieobrany ze skórki, starty imbir zawinięty w gazę wrzucić do wrzątku. Zmniejszyć ogień, żeby wywar nie wrzał za mocno tylko lekko bulgotał.
  3. Pacjent kładzie się na brzuchu i odsłania nerki. Przygotowany suchy ręcznik do ochrony koca przed zmoczeniem, koc i ręcznik do okładów wielkości 80/40cm leżą w nogach.
  4. Ten ostatni skręcić w tzw. marchewkę i trzymając za końcówki zanurzyć środek ręcznika we wrzątku. Ostrożnie wykręcić ręcznik nad garnkiem i przejść do pacjenta.
  5. Rozłożyć ręcznik składając go na pół wzdłuż i bardzo szybkimi ruchami dotykać pleców leżącego, ale nie kłaść okładu od razu. Gdy pacjent zaakceptuje temperaturę, zostawić ręcznik na plecach w okolicy nerek, przykryć go suchym ręcznikiem i kocem. Nie przyklepywać środka okładu.
  6. Po 3-4 minutach ręcznik ochładza się, wówczas należy go wyjąć pozostawiając koc na rozgrzanych plecach. Kolejne moczenie w wywarze – garnek z pokrywką cały czas na ogniu – i powtarzanie okładów, aż do pojawienia się czerwonego odczynu na plecach w okolicy nerek, co świadczy o pobudzeniu tych organów do pracy. Odczyny nie zawsze są tak samo intensywne po obu stronach, co może świadczyć o wolniejszej pracy jednej z nerek lub o innych jej zaburzeniach.

Okłady imbirowe wykonywać przez 3 kolejne dni, doprowadzając ten sam wywar do wrzenia. Jeśli stan pacjenta wymaga intensywniejszej terapii, 3-dniowe leczenie przeplatać z 10-dniową przerwą.

Ćwiczenia wspomagające oczyszczanie nerek stymulują je i pomagają poruszyć złogi, dzięki czemu sprzyjają rozdrabnianiu kamieni i ich wydalaniu. Leżąc na brzuchu jednocześnie i gwałtownie podnosić do góry ręce i nogi powtarzając ruch 3-5x. Ćwiczenie najkorzystniej wykonywać codziennie przed wieczorną kąpielą. Podobnie będą działać wygięcia do tyłu, skłony w przód, skręty tułowia oraz… masaż okolicy lędźwiowo-krzyżowej, nawet samodzielny.

Napar z dzikiej róży. 2 łyżki stołowe owoców (lub pociętych korzeni) dzikiej róży zalać szklanką wody (200-250ml) i gotować przez 15 minut. Przecedzić i ostudzić. Płyn musi mieć ciemny kolor świadczący o dużej zawartości składników aktywnych. Pić 1/3 szklanki letniego naparu 3x dziennie przez 2 tygodnie. Powtarzać terapie co 3 miesiące. Wskazania to kamienie nerkowe – substancje zawarte w dzikiej róży rozpuszczają wszystkie kamienie w organizmie do ziaren piasku.

Napój cytrynowy z chilli. Napój oprócz działania oczyszczającego nerki wykazuje właściwości stymulujące, orzeźwiające i rozrzedzające śluz w górnych drogach oddechowych i zatokach.

  1. Wycisnąć 2 cytryny lub 1 limonkę i 1 cytrynę najlepiej przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej, aby uzyskać niezbędne świeże substancje ze skórek owoców przy najniższej produkcji odpadów. Optymalne są cytrusy ekologiczne i niewoskowane – w innym przypadku moczyć owoce 3min w wodzie z octem następnie 3min w wodzie z solą.
  2. Do soku dodać szklankę zimnej/letniej wody mineralnej lub filtrowanej i szczyptę pieprzu cayenne (suszone chilli).
  3. Za dużą kwaskowatość regulować słodkim syropem klonowym (zakazany cukier i miód!).

Pić rano na czczo, aby wspomóc poranny proces oczyszczania. Po wypiciu nie jeść przez około 30 minut. Stosować przez 5-10 dni. Przy zgadze, refluksie i innych problemach z kwasem żołądkowym należy stosować tylko połowę cytryny lub jako zamiennik naturalny ocet z jabłek.

Napój cytrynowo-czosnkowy. Zmielić, zetrzeć 3 cytryny ze skórką i 20g czosnku (można w wyciskarce, wówczas na koniec połączyć sok i odpad). Dodać 1 litr wody mineralnej (lub przegotowanej kranówki), odstawić na 24h i przecedzić. Pić 50ml napoju codziennie rano. Wskazania to kamienie i piasek w nerkach.

Syrop cytrynowo-miodowy. 1 cytrynę zetrzeć na tarce usuwając pestki. Dodać 50g ulubionego miodu i 50g oleju roślinnego (najlepszy lniany lub kokosowy), całość trzymać w szklanym, szczelnym słoiku. Pić 1 łyżkę 4-5x dziennie. Wskazania to piasek w nerkach.

Napój porzeczkowy. 3 łyżki stołowe młodych liści porzeczki zalać 0,5l wrzątku, odstawić na 20 minut po czym odcedzić liście. Na małym ogniu podgrzać otrzymany napar prawie do wrzenia i dodać 2 łyżki stołowe porzeczek (świeże, mrożone lub suszone). Odstawić na 3 godziny. Pić codziennie 1/2 szklanki zjadając porzeczki, nawet przez cały rok.

Sok warzywny. W wyciskarce wolnoobrotowej wycisnąć marchew, seler i korzeń pietruszki (oczywiście najlepiej ekologiczne) w proporcji 9:5:2. Pić 0,5 szklanki świeżego soku 3-4x dziennie najlepiej przed jedzeniem przez 2 tygodnie. W pierwszym roku kuracje należy powtarzać co 3 miesiące, później przeprowadzać 1x w roku w porze letnio-jesiennej.  Wskazania to kamienie i piasek w nerkach.

Składy alternatywne: marchew, 2-3 łodygi selera naciowego, pół szklanki natki pietruszki, pół ogórka
LUB
marchew, burak i świeży ogórek w proporcji 10:3:3 (np. 250:75:75g).

Sok pietruszkowy. W wyciskarce wolnoobrotowej wycisnąć sok z korzenia pietruszki. Pić 30-50g 1x dziennie od października do stycznia. Niezalecane jest przyjmowanie większych porcji czystego soku z pietruszki, gdyż jest jednym z najsilniej działających. Wskazania to kamienie, białko w nerkach i zapalenie nerek. Alternatywą może być wywar z korzenia pietruszki lub sok z 1 zielonej natki pietruszki i 1 cytryny z dodatkiem szklanki wody – pić codziennie rano na czczo minimum przez 2 tygodnie.

Mix ziołowy. Dokładnie wymieszać 15g skrzypu, 10g pokrzywy, 8g rdestu ptasiego i 6g dziurawca. Pół łyżeczki mixu zalać szklanką wrzątku. Odcedzić po 10 minutach. Następne pół łyżeczki mixu zalać 2 szklankami wrzątku i gotować przez 10 minut. Odcedzić i połączyć z wcześniej przygotowanym naparem. Otrzymane 3 szklanki wywaru wystarczą na 2 dni – pić pół szklanki letniego naparu 3x dziennie przez 3 tygodnie, po których należy zrobić 2-tygodniową przerwę.

Skład alternatywny: wymieszać równe porcje skrzypu, dziurawca i dodać liście brzozy w proporcji 4:4:2. 1 łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 15 minut i odcedzić. Pić 2x dziennie.

Pozostałe zioła wzmacniające nerki to vilcacora, żywokost lekarski, prawoślaz lekarski, ziele nawłoci, nasiona kopru włoskiego, cykoria podróżnik, owoce mącznicy lekarskiej, majeranek, korzeń sadźca purpurowego, korzeń hortensji.

Warzywa i owoce o działaniu moczopędnym. Warto zwiększyć ich podaż podczas oczyszczania nerek: kapusta, koper włoski, karczoch, oberżyna, fasola, pasternak, seler, szparagi, dynia, nasturcja, biała rzepa, jeżyna żywokostu, dzika cykoria, kukurydza, czosnek, cebula, jabłko, czereśnia, melon, grejpfrut, brzoskwinia i śliwka.

Piwo także jest moczopędne i czasami zalecane przy oczyszczaniu nerek, oczywiście w rozsądnych dawkach.

Oczyszczanie nerek wg dr Huldy Clark przy użyciu mieszanki ziołowej hortensja/sadziec/prawoślaz, świeżej natki pietruszki, imbiru i mącznicy w kapsułkach, niesłodzonego soku z wiśni, witaminy B6, magnezu i niekoniecznie nalewka z nawłoci oraz roślinna gliceryna spożywcza. Dostępność niektórych produktów może być utrudniona w Polsce. Dodatkowo są zalecane zbędne syntetyki.

Przed zastosowaniem poniższych sposobów oczyszczających nerki TRZEBA oczyścić jelita i wątrobę!

Ziołowa mieszanka moczopędna i olejek pichtowy, jodłowy (ze zwykłej jodły lub z jodły syberyjskiej). Efekt terapii to zmętniały mocz, w którym mogą być widoczne kamyczki oraz brunatne i/lub ciemnoczerwone cząstki piasku. Przeciwwskazania to okres ciąży i laktacji.

  1. Przygotować 150g mixu ziołowego, po 30g każdego składnika: lebiodka pospolita (oregano), szałwia lekarska, melisa lekarska, rdest ptasi i dziurawiec zwyczajny (dodatkowo lub zamiennie majeranek, owoc i korzeń dzikiej róży). Zaparzyć 2 łyżki mieszanki w szklance wrzątku, pozostawić pod przykryciem na 15-30 minut i przecedzić.
  2. Pierwsze 6 dni kuracji: pić 100-150ml ciepłego naparu z 1 łyżeczką ulubionego miodu 3x dziennie, najkorzystniej między posiłkami na czczo.
  3. Następne 5 dni kuracji: pić 100ml chłodnego naparu z 5 kroplami olejku pichtowego 3x dziennie, 30 minut przed śniadaniem, obiadem i kolacją. Mieszankę trzeba dokładnie wymieszać i pić przez rurkę (słomę) chroniąc zęby przed kontaktem z olejkiem.

Czas leczenia to 11 dni. Terapie można powtarzać do uzyskania pożądanego efektu z 2-tygodniowymi przerwami. Podczas kuracji wskazana jest dieta laktoowowegetariańska, czyli zakaz mięsa, można jeść jaja, nabiał, produkty roślinne oraz miód. Efekt leczenia najczęściej pojawia się w 3-4 dniu – mocz mętnieje i mogą pojawić się kamienie.

Arbuz, ciemne pieczywo i ciepło. Kuracja intensywnie pobudza odklejanie i usuwanie piasku oraz kamieni z nerek. Arbuz wykazuje lekkie działanie moczopędne, dzięki zawartości cytruliny i argininy – aminokwasów stymulujących procesy syntezy białka w wątrobie. Dodatkowo zawiera silny przeciwutleniacz o nazwie likopen, beta-karoten, witaminę C, B6, tiaminę i potas – substancje sprzyjające nawodnieniu i oczyszczeniu nie tylko nerek. Towarzyszące ciepło rozszerza drogi moczowe, minimalizując ewentualny ból procesu oczyszczania, a biorytm go nasila – nerki osiągają szczyt aktywności między 17 a 19. Wraz z początkiem usuwania złogów mogą pojawić się zasłabnięcia – wówczas obecność drugiej osoby jest niezbędna.

  1. Codziennie jeść regularnie tylko arbuzy i ciemne pieczywo (ewentualnie owoce i warzywa wymienione w tym artykule). Na zaspokojenie pragnienia płynów… jeść arbuzy.
  2. Najlepiej codziennie, między 15 a 19 stosować ciepłą kąpiel z jednoczesnym jedzeniem arbuza, który pobudzi produkcję moczu. W tym czasie alternatywą dla kąpieli mogą być wspomniane wyżej okłady imbirowe.

Czas leczenia od 1 do 3 tygodni. Przeciwwskazania to okres ciąży i laktacji, menstruacja, choroby sercowe, kamica nerkowa z zatrzymaniem płynów w organizmie, kamica fosforanowa z kamieniami w alkalicznym moczu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz