Zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, dużo ruchu na świeżym powietrzu oraz więcej snu pomogą Ci poradzić sobie z huśtawką nastrojów i uczuciem zmęczenia. Sprawdź nasze sposoby na wiosenną chandrę.
Krok pierwszy: kupuj zdrowe produkty
Czego brakuje Twojemu organizmowi po długim okresie zimy? Przede wszystkim witamin i minerałów! Aby uzupełnić ich niedobór, wybierz się do sklepu ekologicznego lub innego zaufanego sprzedawcy. Dobrej jakości produkty ekologiczne znajdziesz nawet w dyskontach (Lidl) i supermarketach (Tesco, Frisco). Opinie specjalistów są jednoznaczne: musisz zatroszczyć się o uzupełnienie poziomu witamin A,C,E oraz cynku, wapnia, fosforu, potasu i magnezu. Ich dobrym źródłem mogą być nie tylko zdrowe warzywa i owoce, ale i samodzielnie wyhodowane kiełki rzeżuchy, rzodkiewki, lucerny albo słonecznika.
Codzienną dietę uzupełnij o orzechy i pestki oraz gorzką czekoladę albo naturalne kakao – w ten sposób wzbogacisz dietę o dodatkową porcję magnezu. W okresie przesilenia wiosennego jedz mało, ale często. Nie obciążaj żołądka tłustymi potrawami.
Krok drugi: pij ziołowe herbaty
Po długich zimowych miesiącach Twoje samopoczucie poprawią ziołowe herbaty. Dzięki nim wspomożesz oczyszczanie organizmu. Szukaj mieszanek mających w składzie na przykład: lukrecję, cynamon, korzeń łopianu, imbir, pokrzywę, mniszek lekarski, koper włoski, anyż, owoce jałowca, kolendrę, hibiskus, kardamon, czarny pieprz, pietruszkę, czystek, szałwię, goździki, kurkumę.
Takie bio-herbaty znajdziesz zarówno w specjalistycznych sklepach, jak i w ekosklepach i supermarketach online. Opinie na temat skuteczności oczyszczających herbat są bardzo obiecujące – wprowadzając do diety wartościowe składniki, masz duże szanse na polepszenie swojego samopoczucia.
Krok trzeci: łap promienie słońca
Po zimie Twojemu organizmowi brak nie tylko witamin i mikroelementów, ale także światła. Korzystaj z wydłużającego się dnia i jak najwięcej spaceruj. Dzięki temu przyspieszysz produkcję witaminy D, która ma ogromny wpływ na samopoczucie. Gorszy nastrój często ma swoje źródło w braku dostatecznej ilości światła.
Krok czwarty: śpij dobrze
W okresie wiosennego przesilenia możesz potrzebować odrobinę więcej snu niż zazwyczaj. Śpij co najmniej 8 godzin na dobę i staraj się kłaść do łóżka o regularnych porach. Masz problemy z zasypianiem? W godzinach wieczornych zapomnij o oglądaniu drastycznych filmów i jedzeniu ciężkich posiłków.
Krok piąty: za wszelką cenę unikaj stresu
Nie lubisz stania w korkach? Samochód zamień na rower. Stresujesz się pracą? Postaraj się o wolny piątek lub poniedziałek, a przedłużony weekend spędź na relaksujących czynnościach. Nie lubisz robienia zakupów? Zrób je w Internecie, w jednym z marketów online jak Tesco, Piotr i Paweł albo Frisco. Opinie specjalistów są zgodne - stres bardzo zwiększa objawy wiosennego przesilenia. W tym trudnym czasie postaraj się zwolnić tempo.
Tematy pokrewne
Senność. Zmęczenie
Relaksacja
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz