Sprawdzone sposoby na migrenę. Jak zwalczyć uciążliwy ból głowy?

Migrena to niezwykle uciążliwe schorzenie neurologiczne, które dotyka coraz większą liczbę osób. W tym aż 75 procent chorych stanowią kobiety pomiędzy 20 a 45 rokiem życia. Ból głowy spowodowany migreną jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jak sobie z nim radzić?


Współczesna medycyna nie zna dokładnie przyczyn migreny. Najnowsze badania prowadzone w kierunku rozpoznania źródła tej niezwykle problematycznej przypadłości wykazują, że może ona mieć związek z nadmierną produkcją serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem gwarantującym odpowiednie napięcie znajdujących się w mózgu naczyń krwionośnych. W trakcie migreny dochodzi do gwałtownego skurczu naczyń, a następnie ich automatycznego powrotu do poprzedniego stanu, co objawia się jako ból migrenowy.

Objawy migreny


Migrena (więcej) występuje pod dwoma postaciami – migrena z aurą i migrena bez aury. W przypadku migreny z aurą nawet na kilka dni przed atakiem bólów migrenowych mogą występować zwiastuny w postaci zmęczenia, ospałości, skrajnych stanów emocjonalnych (euforia i depresja), drażliwości czy ogólnego znużenia. Następnie bezpośrednio przed wystąpieniem bólów migrenowych pojawia się aura, która ma postać zaburzenia wzroku (nawet chwilowej jego utraty), drętwienia ust, mrowienia kończyn, a nawet zaburzenia świadomości.

Atak migreny charakteryzuje się pulsującym bólem głowy, któremu z reguły towarzyszą również inne symptomy, takie jak:
 • zawroty głowy
 • nudności, wymioty
 • światłowstręt
 • wrażliwość na hałas
 • wrażliwość na zapachy
Ból głowy ma charakter tętniącego pulsowania odczuwalnego zazwyczaj w skroniowej części głowy, rzadziej w rejonie potylicy. Jego znamienną cechą jest stopniowe narastanie i gwałtowne nasilenie przy wykonywaniu jakiejkolwiek aktywności. Napad migreny trwa z reguły od 4 do 72 godzin. Przerwa pomiędzy atakami może wynieść tygodnie, a nawet miesiące. Przeczytaj więcej o bólu głowy na blogu Wapteka.

Jak walczyć z migreną?


Ataki migrenowe mogą zacząć się już w dzieciństwie, jeszcze przed rozpoczęciem okresu dojrzewania. Jednak równie dobrze może się ona pojawić w późniejszym wieku. W przypadku tego schorzenia zaleca się przede wszystkim unikanie sytuacji, które mogą doprowadzić do wystąpienia napadu migreny. Nie zawsze jest to wykonalne, ponieważ atak bólu może wywołać nawet niekorzystna pogoda, jednak stosowanie kilku prostych zasad, może znacznie zniwelować możliwość wystąpienia migreny.

I tutaj niezwykle istotny jest praktycznie każdy aspekt naszego trybu życia, począwszy od aktywności fizycznej, poprzez nastawienie psychiczne, na diecie skończywszy. Osobom cierpiącym na przewlekłe migreny zaleca się unikanie głośnych miejsc, w szczególności takich, gdzie ogólny hałas połączony jest z efektowną ekspozycją świetlną, jak np. różnego rodzaju dyskoteki czy kluby.

Niezwykle istotna jest także właściwa higiena snu i wypracowanie regularnego rytmu dla naszego cyklu dobowego. Kolejnym elementem jest stres, którego należy za wszelką cenę unikać. Z tego powodu bardzo często przy silnych migrenach zaleca się regularne stosowanie technik relaksacyjnych lub medytacyjnych.

Zrównoważona aktywność fizyczna i zdrowa dieta, w której niezwykle ważne jest regularne spożywanie posiłków i eliminacja z diety glutaminianu sodu oraz ciemnej czekolady, a także dbałość o swoje samopoczucie może w dużym stopniu zapobiec częstym bólom migrenowym. Co jednak zrobić, kiedy atak jest już nieunikniony?

Leki na migrenę bez recepty


W przypadku zbliżających się ataków migrenowych można zastosować leki przeciwbólowe (sprawdź tu) sprzedawane bez recepty. Zazwyczaj są to nieopioidowe środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego czy metamizolu. Co istotne, dużą skuteczność wykazuje tutaj ibuprofen, który jest również niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym.

Dostępne są również specjalne trzyskładnikowe preparaty na bóle migrenowe, zawierające np. kwas acetylosalicylowy, paracetamol oraz kofeinę. Tego typu leki należy jednak stosować zgodnie ze wskazaniami na ulotce i nie dłużej niż 3 dni. Jeśli musimy przyjmować lek dłużej, trzeba koniecznie skonsultować to z lekarzem.

Domowe sposoby na migrenę


Z domowych sposobów na atak migreny pomocne mogą być okłady na głowę oraz masaż skroni. Kiedy migrena jest już nieunikniona, należy zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym przebywa cierpiąca na ból głowy osoba, było dobrze wywietrzone i odpowiednio zaciemnione. Ulgę w bólu może przynieść również picie naparów ziołowych z rumianku, melisy czy stokrotki.

W przypadku migreny kluczową sprawą jest zapobieganie jej napadom. Jeśli jednak już nastąpią, należy zażyć lek przeciwbólowy oraz ewentualnie przeciwwymiotny, a następnie przeczekać jej atak w ciemnym i cichym pomieszczeniu.

2 komentarze:

 1. A naturalne olejki eteryczne ? np. eukaliptus, mięta. Gdzieś czytałem, że pomagają na ból głowy. Na bóle migrenowe też mogą pomóc ?

  OdpowiedzUsuń
 2. http://leczeniepro.pl/bol-glowy-migrena/

  OdpowiedzUsuń