Medycyna naturalna. Hydroterapia

» Stale aktualizowane artykuły o medycynie naturalnej na LeczeniePRO.pl/medycyna-naturalna »

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo to tani i skuteczny środek profilaktyczno-leczniczy. Ważne aby po zabiegu nie wycierać ciała, gdyż miejscowe tarcie powoduje uczucie ciepła, co jest niekorzystnym zjawiskiem, a ciało niewytarte rozgrzewa się równomiernie, co jest pożądane. Po zabiegu zaleca się umiarkowany ruch, spacer po pokoju lub lekką prace (15 minut).

Do zawijania należy używać tkanin szorstkich, a do owinięcia korpusu najlepszy jest wełniany koc. Istotne aby ciepło nakryć chorego po zabiegu.

Obmywanie całego ciała w chłodnej wodzie za pomocą ściereczki: około 1-2 minut rozpoczynamy od pleców, poprzez klatkę piersiową, ramiona, brzuch, nogi, stopy. Wskazane przy ciężkich chorobach, jak tyfus, dyfteryt, szkarlatyna.

Zawijanie szyi: zimna chusta, na to sucha chusta, szal i trzymać aż do zagrzania. Zabieg stosujemy kilka razy dziennie na katar, anginę lub zapalenie gardła.

Zawijanie łydek: ręcznikiem zamoczonym w zimnej wodzie owijamy łydki od kostek do kolan, na to kładziemy suche ręczniki i przykrywamy chorego. Czas zabiegu 15-30 minut. Im wyższa gorączka, tym krócej.

Zawijanie całego ciała zalecane jest gdy zaatakowała grypa lub przeziębienie:

  • ciało zawijamy chustami zmoczonymi w wodzie o temperaturze mniejszej o 2-3°C od temperatury ciała
  • na to kładziemy suche chusty i koc
  • do picia herbata z lipy lub czarnego bzu
  • po około godzinie występują intensywne poty
  • po 15 minutach pocenia zdejmujemy kompres i wycieramy chorego szmatą zamoczoną w wodzie z octem i ubieramy

Zabiegu nie powtarzamy zbyt często. Pocenie znakomicie odciąża nerki, które muszą wydalać w okresie choroby dużą ilość toksyn.

Kąpiel wstępująca jest dobra na grypę, katar lub dreszcze. Należy wejść do wody o temperaturze 37°C, po czym dolać wodę tak, aby wzrosła do 40°C. Gdy skóra się zaróżowi zawijamy się w ręcznik i kładziemy do łóżka. Herbata z lipy spowoduje korzystne pocenie.

Ważne, aby spożywać dużo płynów, najlepiej wody. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, który w trakcie choroby wydala więcej wody.

Kompres na brzuch pomaga przy dolegliwościach żołądkowych, kaszlu, odrze czy zapaleniu płuc (problemy z wyrostkiem są przeciwwskazaniem). Wilgotny, zimny kompres kładziemy na brzuch, na to suchy ręcznik i owijamy szalem. Dobre też dla dzieci. Na bóle brzucha wskazany jest kompres z wody z octem trzymany około 1 godziny.

Natrysk regenerująco-pobudzający. Należy polewać zimną wodą przez 20 sekund stopy, później 20 sekund dłonie i na końcu twarz.

Codzienna chłodna kąpiel jest elementarnym środkiem profilaktycznym, ponieważ wzmacnia siły fizyczne i psychiczne oraz uodparnia organizm.

Prozdrowotna higiena bez chemii. Mikro- i nanobąbelki powietrzno-wodne cechują się szerokim efektem terapeutyczno-kosmetycznym: precyzyjnie myją i sterylizują, dotleniają, odżywiają, wykonują unikalny mikromasaż pobudzający krążenie krwi, zapewniają uczucie długotrwałego ciepła wewnętrznego i stan głębokiej relaksacji. Ta technologia już skradła serca w Japonii, USA i Kanadzie, a obecnie opanowuje Europę. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii - przełom kosmetyczny...

Tematy pokrewne

Hartowanie ciała
Ziołolecznictwo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz