Pierwiastki ważne dla serca

» Stale aktualizowany artykuł o wzmacnianiu serca na LeczeniePRO.pl/wzmocnienie-serca »

Potas ...


... jest kluczowym pierwiastkiem przy stymulacji i regulacji pracy mięśnia sercowego oraz funkcji naczyń krwionośnych. Jego niedobór to objawy tj. nierówne bicie serca, szybki męczenie się, skurcze mięśni.

Najbogatsze naturalne źródła potasu to suszone morele, kiełki jęczmienia, suszona fasola, soczewica, zielony groszek, kakao, suszone figi, rodzynki, migdały, pietruszka, rzodkiewka, awokado, pierś indycza, banany, melony, łosoś, ziemniaki, szpinak, szparagi, seler, brązowy ryż, kiwi, pomidory, grapefruity.

Magnez ...


... normalizuje stosunek cholesterolu hdl i ldl, redukuje ryzyko zatorów, rozszerza tętnice i chroni przed zawałem. Stabilizuje rytm serca i działa antyarytmicznie. Magnez jest wykorzystywany w leczeniu zastoinowej niewydolności serca. Pomaga regulować poziom wapnia i poprawia wchłanianie potasu. Osoby pijące wodę z dużą zawartością magnezu rzadziej zapadają na choroby serca.

Magnez korzystnie wpływa nie tylko na mięsień sercowy, ale także na wszystkie pozostałe. Jego niedobór może sprzyjać zawałowi serca, arytmii i chorobie wieńcowej, a objawia się drżeniem mięśni i powiek, nerwowością i rozdrażnieniem. Natomiast nadmiar jest bardzo rzadki, gdyż organizm potrafi nadwyżki usuwać z moczem (mimo to mogą pojawić się mdłości i biegunka).

Największe naturalne źródła magnezu to pestki dyni, otręby i zarodki pszenne, naturalne kakao gorzkie, migdały, kasza gryczana, soja, fasola biała, czekolada gorzka, orzechy pistacjowe i laskowe, płatki owsiane, ciecierzyca, groch, szpinak, banan, makrela, dorsz oraz woda wysokozmineralizowana i azjatycka przyprawa nigari.
Poziomy potasu i magnezu często muszą być uzupełniane przy stosowaniu leków nasercowych przepisywanych przez lekarza!

Wapń ...


... uczestniczy w skurczu mięśnia sercowego, przewodzi impulsy bioelektryczne i reguluje ciśnienie. Jego niedobór to zaburzenia krzepnięcia krwi i rytmu serca (nawet zatrzymanie), niedociśnienie tętnicze, mrowienie i drętwienie kończyn, większa łamliwość kości (osteoporoza), tendencja do psujących się zębów, stany depresyjne i lękowe, częste krwotoki z nosa. Natomiast nadmiar to nudności, zaparcia, mniejszy apetyt i większa tendencja do formowania się kamieni nerkowych.

Najlepsze naturalne źródła wapnia to nabiał (ser parmezan, żółty, feta oraz naturalny jogurt, kefir i maślanka, przy czym są one bezpieczniejsze i zdrowsze od mleka), małe ryby (najlepiej spożywane całe z ośćmi np. szproty, sardynki, śledzie), nasiona maku, suszona trawa pszeniczna lub jęczmienna, sezam, gotowany szpinak, migdały, siemię lniane, orzechy brazylijskie, laskowe, nasiona słonecznika, soja, natka pietruszki, rzeżucha, jarmuż, liście rzepy, liście mniszka lekarskiego, liście gorczycy, a z owoców suszone figi, morele i kiwi.

Sód ...


... ściśle współdziała z potasem m.in. odgrywają ważną rolę w gospodarce wodnej – razem usuwają nadmiar wody z organizmu. Niestety proporcje między tymi pierwiastkami często zostają zaburzone, co bezpośrednio wynika z jadłospisu zbyt bogatego w sól, która jest chlorkiem sodu, dlatego najczęściej dochodzi do nadmiaru sodu objawiającego się wysokim ciśnieniem, chorobami nerek i wątroby oraz nasileniem objawów cukrzycy.

Źródła sodu to sól kuchenna, glony morskie, sery, ryby i owoce morza, zielone i czarne oliwki oraz żywność przetworzona i konserwowana.

Selen ...


... chroni błony komórkowe i czerwone ciałka krwi przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wykazuje przeciwutleniające działanie synergistyczne z witaminą E, szczególnie chroniące serce i układ krążenia przed zmianami chorobowymi. Wpływa na krzepnięcie krwi i przeciwdziała miażdżycy. Stymuluje produkcje hormonów obniżających ciśnienie krwi i działających rozkurczowo na naczynia krwionośne.

Najlepsze źródła selenu to orzechy brazylijskie, ryby i owoce morza, nieoczyszczona sól morska lub kopalna, produkty pełnoziarniste, w tym mąka z pełnego przemiału (pszenica, brązowy ryż, owies), pestki dyni, nasiona słonecznika, kiełki pszenicy, drób, chude mięso, jajka, drożdże, czosnek, cebula, grzyby, pomidory.

Miedź ...


... redukuje szkodliwość cholesterolu ldl i przeciwdziała złogom w tętnicach. Uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek oraz hormonów wpływających na czynność serca i ciśnienie tętnicze krwi. Niedobór prowadzi do anemii (niedokrwistość).

Najlepsze źródła miedzi to wątroba (w kontekście prosercowym drobiowa wydaje się najkorzystniejsza), owoce morza (ostrygi, kalmary, homary, małże), drożdże piekarskie, rośliny strączkowe, warzywa liściaste (szpinak, sałata), kakao (czekolada), zarodki pszenne, otręby pszenne, płatki owsiane, ser żółty, ziarna sezamu, ziarna słonecznika, orzechy włoskie, migdały, suszone pomidory, ziarna dyni, siemię lniane, ziarna arbuza, suszone śliwki, rodzynki, papryka, awokado, czerwone wino, głóg.

Jod ...


... jako składnik hormonów potrzebnych do prawidłowego działania mięśnia sercowego jest niezbędny. Jego niedobory mogą powodować reakcję w postaci kołatania serca.

Największe źródła jodu to ryby morskie, owoce morza (kawior, ostrygi), glony i tran oraz kuchenna sól jodowana. Zawartość jodu w innych produktach zależy od jego zawartości w glebie (rośliny) i w paszy dla zwierząt (nabiał) – najbogatsze w ten pierwiastek będą te, które powstają w obszarach nadmorskich, dlatego wakacje nad morzem są najprzyjemniejszą terapią uzupełniającą niedobory jodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz