Choroba wieńcowa. Ból w klatce piersiowej. Domowe sposoby leczenia i zapobiegania

» Stale aktualizowany artykuł o bólu w klatce piersiowej na LeczeniePRO.pl/ból-w-klatce-piersiowej-choroba-wieńcowa »

Choroba wieńcowa określana także jako choroba niedokrwienna serca, dusznica bolesna lub dławica piersiowa jest spowodowana stopniowym zatykaniem tętnic doprowadzających krew do serca przez substancje tłuszczowe (złogi cholesterolowe inaczej blaszki miażdżycowe - miażdżyca tętnic wieńcowych). Wówczas serce otrzymuje mniej krwi, niż potrzebuje dla swojego pełnego odżywienia, następuje niedobór tlenu w mięśniu sercowym.

Objawy choroby wieńcowej


  • ostry i intensywny ból w klatce piersiowej o charakterze dławiącym i zatykającym, którego nie potęguje wdech, kaszel, jedzenie ani picie
  • ból promieniujący do szyi, żuchwy lub lewego, a czasami prawego ramienia
  • duszność
  • zawroty głowy
  • pocenie się
  • nudności i wymioty
Ból w klatce piersiowej, ucisk w mostku i niemożność złapania tchu podczas wysiłku, zawsze wymaga diagnozy lekarskiej!

Główne przyczyny choroby wieńcowej, w tym prowokujące wystąpienie bólu w klatce piersiowej


  • źle zbilansowana dieta, za dużo tłuszczów i soli
  • stres
  • nadmierny wysiłek fizyczny
  • anemia
  • choroby tarczycy
  • bardzo szybka lub bardzo wolna akcja serca
  • niska temperatura (zimna pogoda)

Natomiast czynnik ryzyka to ...



Domowe sposoby na chorobę wieńcową, ból w klatce piersiowej. Leczenie i zapobieganie


Pozytywne myślenie, unikanie stresu i zdrowy tryb życia to podstawa leczenia każdej choroby serca. Stosowanie różnych leków bez zmiany stylu egzystencji nie pomoże w wyeliminowaniu kolejnego ataku bólu wieńcowego. Tymczasem wielu chorych idzie na łatwiznę, jednak w przypadku dusznicy bolesnej zażycie kilku pigułek to za mało - zdrowe życie to bezwzględny wymóg skutecznego leczenia. Niezbędna jest kontrola emocji, zachowanie spokoju i regenerujący relaks - wielu chorych doznaje ataku bólu dławicowego np. po rodzinnej sprzeczce.

Natychmiastowe rzucenie palenia. Negatywny wpływ papierosów na układ krwionośny jest trzykierunkowy:

  1. zwiększenie zawartości tlenku węgla we krwi kosztem zmniejszenia stężenia tlenu
  2. skurcz naczyń wieńcowych
  3. zlepianie się płytek krwi, czyli składników osocza wytwarzających skrzepy i hamujących krwotoki.

Efektem jest niedokrwienie i niedotlenienie mięśnia sercowego, co objawia się zamostkowym bólem dusznicowym. Dlatego rzucenie palenia prowadzi niemal natychmiast do zmniejszenia częstotliwości napadów dławicy piersiowej. Dodatkowo, palenie tytoniu osłabia działanie każdego przyjmowanego leku. Według statystyk, umieralność palaczy cierpiących na chorobę wieńcową jest dwukrotnie wyższa niż tych, którzy rzucili palenie.

Alkohol z umiarem - maksymalne dawki:

  • kobiety: 1 porcja dziennie
  • mężczyźni: 2 porcje dziennie

Porcja to 10g. czystego alkoholu.

Zdrowa dieta oparta na generalnej zasadzie - mniej tłuszczu, soli i kalorii. Już jedno nadmiernie tłuste i przesolone danie może wywołać atak dusznicy, gdyż powoduje nagły wzrost ciśnienia krwi.

Tłuszcze w diecie powinny stanowić maksimum 30% kalorii, a w tym celu należy ograniczyć do minimum spożycie produktów zawierających tłuszcze nasycone (np.masło) oraz cholesterol na rzecz zdrowych tłuszczy nienasyconych.

Oto wskazówki dietetyczne:

  • maksymalna dzienna dawka mięsa, ryb lub drobiu to 12 dekagram, przy czym ryby minimum 2 razy w tygodniu
  • mięso tylko chude, czyli pozbawione tłuszczu przed przyrządzaniem; gotowe mięso mielone powinno mieć na etykiecie maksymalnie 15% tłuszczu
  • przyrządzanie drobiu bez skóry
  • lekkie podsmażanie mięsa na zdrowym oleju jednonienasyconym (np. oliwa z oliwek) lub oleju wielonienasyconym (np. olej z pestek winogron) z dodatkiem dużej ilości warzyw
  • maksymalna dzienna dawka wszystkich olejów to 5-8 łyżeczek, wyłącznie oleje jednonienasycone lub wielonienasycone; warto włączyć do diety prozdrowotny olej lniany, który jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) będących prekursorem do produkcji prostacyklin odpowiedzialnych za rozszerzanie naczyń wieńcowych i zwiększanie siły skurczu serca
  • całkowite wyłączenie z jadłospisu podrobów o wysokiej zawartości cholesterolu (np. wątroba, nerki, serce)
  • odtłuszczone przetwory mleczne (0,5-1% tłuszczu), ale uwaga na sery niskotłuszczowe - wiele z nich zawiera dużo soli
  • zwiększenie codziennej porcji surowych warzyw, owoców, ziaren zbożowych, szczególnie otrębów owsianych i nasion babki płesznik oraz jajowatej

Dieta z 10% kalorii dostarczanych przez tłuszcze to cel wzorcowy, jednak według badań tak surowy reżim wytrzymuje co dziesiąta osoba w całej populacji. Taki jadłospis to maksymalnie 10 dekagram ryb, drobiu lub chudego mięsa dziennie, zamiast masła, śmietany, sernika, jaj i tłustych słonych potraw - warzywa, owoce i pełne ziarna. Tego typu dieta to gwarancja zdrowia i stabilnej energii życiowej, jednak mimo to wiele osób szybciej z niej rezygnuje niż zaczyna.

Tymczasem trzeba zrozumieć, że zmiana nawyków żywieniowych jest bezwzględnie lepszym rozwiązaniem niż zabieg chirurgiczny lub życie ze stałą obawą przed atakiem bólu wieńcowego.

Utrzymanie proponowanej diety wymaga wytrwałości i pozytywnego nastawienia, ale tylko na początku, później duma z osiągniętych efektów automatycznie pcha do przodu - spada ciśnienie krwi, zmniejsza się stężenie cholesterolu, ataki bólu ustępują, a czasami możliwa jest nawet rezygnacja z leczenia farmakologicznego.

Suplementy naturalne i zioła wspierające leczenie choroby wieńcowej ...

  • Triphala - działa rozkurczowo, czyli obniża nadciśnienie tętnicze
  • Błonnik witalny - nasila wydalanie kwasów żółciowych, co obniża poziom cholesterolu
  • Ostropest plamisty - silnie oczyszcza organizm i naczynia krwionośne
  • Colostrum - bioaktywna odżywka odpornościowa o szerokim spektrum leczenia, w tym chorób serca
Ekstrakty złożone z 26 ziół wzmacniających serce i układ krwionośny: 
  • Alveo Mint - miętowy z obniżoną zawartością cukru dla cukrzyków
  • Alveo Grape - wzmocniony przeciwutleniaczami z winogron
Synergiczne fuzje preparatów naturalnych regulujące układ sercowo-naczyniowy:

Rozsądna aktywność fizyczna. Nie jest prawdą, że każdy wysiłek obciąża serce i prowadzi do ataku bólu w klatce piersiowej. Czasami chorym oczekującym na przeszczep serca zaleca się program zajęć fizycznych, w celu poprawy ich sprawności przed operacją. U połowy z nich, kilkumiesięczne trwanie programu powoduje taką poprawę czynności serca, że ustępują wskazania do operacji.

Jest niemal regułą, że na początku każdej sesji ćwiczeń pacjent doznaje ataków dusznicy, jednak nie jest to powód do przerwania zajęć. Chory musi uważnie kontrolować swój organizm, a gdy poczuje zbliżający się atak, powinien mieć pewność, że wystarczy ograniczenie wysiłku.

Pozytywny wpływ regularnych ćwiczeń fizycznych ma charakter wielokierunkowy:

  • rozładowanie napięcia i zmniejszenie stresu
  • ubytek niepotrzebnych kilogramów
  • zwolnienie pracy serca i obniżenie ciśnienia krwi, co pozwala zmniejszyć dawkę przyjmowanych leków właśnie w tym celu

Tymczasem stres i nadwaga to najcięższe grzechy wobec serca. Korzystne działanie aktywności fizycznej przy chorobie wieńcowej polega na tym, że trenowane mięśnie potrafią wychwycić z krwi więcej tlenu, dzięki czemu spada obciążenie serca, które przy gorszym wykorzystaniu tlenu, musiałoby tłoczyć więcej krwi.

Jednak sam wysiłek nie wystarczy do całkowitego rozwiązania problemu - dopiero połączenie ćwiczeń i zdrowej diety przynosi oczekiwane efekty.

Przed podjęciem programu ćwiczeń fizycznych trzeba skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić próbę wysiłkową, co pozwoli określić dopuszczalne granice natężenia aktywności i pozbyć się lęku u chorego. Należy także ustalić co uznaje się za ból do wytrzymania, a co jest przekroczeniem tego progu.

Zawsze wymagana jest stopniowa rozgrzewka przed podjęciem właściwego wysiłku, szczególnie jeśli ćwiczenia odbywają się na chłodnym powietrzu.

Przykładowa i prosta w realizacji aktywność: żwawy spacer przez 20 minut 5 razy w tygodniu - pierwsze objawy dusznicy to sygnał, aby zwolnić lub zatrzymać się na chwilę.

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) może uratować życie pacjentom z dusznicą niestabilną, czyli występującą w stanie spoczynku lub nawet snu - aspiryna blokuje wstępną fazę uaktywniania mechanizmu krzepnięcia krwi.

Wskazane jest codzienne przyjmowanie dawki 30-60-90mg aspiryny. Jednak przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem - aspiryna nie jest lekiem obojętnym i zawsze istnieje ryzyko interakcji z innymi lekarstwami.

Głowa wyżej, nogi niżej. Gdy ból w klatce piersiowej występuje nocą należy podwyższyć wezgłowie łóżka o 7-10cm lub opuścić nogi na podłogę, co pomaga zredukować częstotliwość ataków.

Sen w takie pozycji powoduje zwolnienie krążenia krwi w nogach, a wówczas do zwężonych tętnic wieńcowych serca dociera krew pod mniejszym ciśnieniem, co niweluje tzw. wstępne obciążenie serca i zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. W ten łatwy sposób można ograniczyć dawkę nitrogliceryny, czyli podstawowego leku stosowanego w ataku bólu wieńcowego, który rozszerza naczynia krwionośne.

Codzienna kontrola ciśnienia i poziomu cholesterolu pomaga w śledzeniu efektów leczenia, ale przede wszystkim umożliwia wczesną reakcję, gdy stan się pogarsza i nie jest zauważalny, dlatego mimo wysokiej ceny domowych przyrządów pomiarowych, są one wyjątkowo pożyteczną inwestycją » analizator krwi / ciśnieniomierz. Ciśnienie krwi należy utrzymywać poniżej 140/80.

Choroba wieńcowa. Ból w klatce piersiowej. Porada lekarska


Objawy towarzyszące chorobie wieńcowej, które wymagają natychmiastowej kontroli lekarskiej to:

  • ból w klatce piersiowej występuje przy mniejszym wysiłku niż dotychczas
  • dusznica zmieniła charakter ze stabilnej na niestabilną, czyli ataki zdarzają się również podczas odpoczynku, świadczy to o coraz mniejszej wydolności tętnic
  • ból trwający dłużej niż 15-20 minut może być objawem ataku serca, czyli niewydolności wieńcowej, najgroźniejszej postaci dusznicy niestabilnej

Niewydolność wieńcowa powoduje długotrwały ból, ale jeszcze nie wiąże się z nieodwracalnym uszkodzeniem mięśnia sercowego, do jakiego dochodzi podczas zawału serca. Jednak chory nie jest w stanie samodzielnie postawić właściwej diagnozy, dlatego trzeba natychmiast szukać pomocy lekarskiej.
W Polsce na zawał serca umiera co roku 40tys. osób, przy czym 70% zgonów spowodowane jest zbyt późnym udzieleniem pomocy.
Charakterystyczne objawy zawału serca:

  • nagły, przygniatający ból lub uczucie ciężkości wewnątrz klatki piersiowej
  • atak dusznicy nie ustępuje w ciągu kilku minut po podaniu nitrogliceryny

Tematy pokrewne

Wzmocnienie serca
Chromanie przestankowe
Hemoroidy
Trójglicerydy
Zapalenie żył
Żylaki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz