Dna moczanowa. Artretyzm. Skaza moczanowa. Domowe sposoby leczenia i zapobiegania

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu artretyzmu na LeczeniePRO.pl/dna-moczanowa-podagra-artretyzm »

Dna moczanowa znana również jako skaza moczanowa lub artretyzm to forma zapalenia stawów o gwałtownym przebiegu. Jest klasyfikowana zgodnie z lokalizacją chorego stawu:

 • podagra, czyli zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca stopy (najczęstsza)
 • chiragra, czyli zapalenie stawów ręki
 • gonagra, czyli zapalenie stawu kolanowego
 • omagra, czyli zapalenie stawu barkowego
 • rachidagra, czyli zapalenie stawu kręgosłupa

Objawy artretyzmu


Dna moczanowa charakteryzuje się silnym, nagłym i pulsującym bólem, który często pojawia się w nocy lub rano razem z obrzękiem zajętego stawu i bolesnością przy ucisku lub poruszaniu, co uniemożliwia ruch (upośledzenie czynności). Skóra wokół stawu staje się zaczerwieniona, napięta, błyszcząca i gorąca (rumień) - szybko dochodzi do złuszczania się naskórka. Nieleczony atak dny może trwać od kilku dni do kilku tygodni, po czym wygasa samoistnie, natomiast leczony napad choroby zwykle trwa kilka dni.

Najczęstsze umiejscowienie bólu:

 • duży palec stopy (paluch) i/lub grzbiet stopy
 • kolano i/lub kostki
 • nadgarstki i/lub łokcie

Artretyzm zwykle rozpoczyna się w jednym stawie, a później zajmuje kolejne. Kryształy moczanu tworzą się także w tkankach miękkich uszu i wokół ścięgien, ujawniając się jako białe punkty zwane guzkami dnawymi.

Przyczyny artretyzmu


Dna moczanowa występuje przy podwyższonym stężeniu kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia), który następnie przechodzi w sól (moczan sodowy) odkładającą się w stawach i w innych częściach ciała w postaci kryształków, co wywołuje stan zapalny - kryształki moczanu sodowego są twarde i ostre jak małe nożyczki. Hiperurykemia wiąże się z ograniczoną rozpuszczalnością kwasu moczowego we krwi. Przyczyną nadmiaru kwasu moczowego może być jego upośledzone wydalanie lub nadprodukcja - zaburzenia przemiany materii.

Przyczyny wyzwalające atak dny i nasilające wytrącanie kryształów:

 • spożywanie alkoholu
 • dieta bogata w pokarmy z wysoką zawartością puryn
 • nadwaga i otyłość
 • duży wysiłek fizyczny
 • uraz lub zabieg operacyjny
 • zakażenie
 • przyjęcie leków moczopędnych, obniżających ciśnienie tętnicze
 • zmniejszenie temperatury ciała
 • nasilenie wilgotności powietrza
 • zmniejszenie stężenia proteoglikanów (kwas hialuronowy i siarczan chondroityny) w płynie stawowym

Górne granice prawidłowego stężenia kwasu moczowego we krwi

 • 5,2 mg/dl u mężczyzn
 • 4,0 mg/dl u kobiet przed menopauzą
 • 4,7 mg/dl u kobiet po menopauzie

Kwas moczowy jest końcowym produktem przemiany puryn, które organizm człowieka otrzymuje z 2 źródeł:

 • pożywienie, czyli puryny egzogenne
 • wynik rozpadu komórek własnych organizmu, czyli puryny endogenne

Wydalanie kwasu moczowego z organizmu odbywa się przez nerki (75%) i przez przewód pokarmowym razem ze stolcem (25%).

Hiperurykemia sprzyja powstawaniu zmian zapalnych w nerkach. W okresie między napadami dny często dochodzi do powstawania kamieni w drogach moczowych i napadów kolki nerkowej. Kamienie moczanowe nie są widoczne w obrazie radiologicznym i sprzyjają zakażeniom dróg moczowych.

Artretyzm jest typową przypadłością otyłych mężczyzn w średnim wieku, często obciążonych tą chorobą genetycznie - 95% chorych to panowie. Skaza moczanowa jest rzadko spotykana u osób poniżej 35. roku życia, ale ryzyko jej wystąpienia wzrasta z wiekiem. Dna ma charakter nawracającej choroby dziedzicznej - predyspozycja genetyczna dotyczy w 99% upośledzonego wydzielania kwasu moczowego do cewek nerkowych. 

Inną odmianą tej choroby jest dna moczanowa rzekoma, którą charakteryzuje tworzenie się kryształów soli wapnia, najczęściej w stawie skokowym i/lub kolanowym.

Dna moczanowa. Domowe sposoby leczenia, łagodzenia objawów i zapobiegania


Odpoczynek. W czasie ostrego napadu bólu należy unieruchomić chory staw i ułożyć go wysoko. Według anatomopatologów, w fazie ostrego bólu, większość pacjentów nie potrafi znieść nawet najlżejszego ucisku.

Kontrola ciśnienia. Skazie moczanowej towarzyszy nadciśnienie co tworzy błędne koło - leki obniżające ciśnienie np. środki moczopędne zwiększają poziom kwasu moczowego w organizmie. Dlatego lepsze jest zastosowanie naturalnych metod redukcji ciśnienia: ograniczenie podaży jodu, odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne. Nie wolno samodzielnie przerywać przyjmowania leków wcześniej przepisanych przez lekarza. Ciśnieniomierz w domu okazuje się niezbędny.

Urazy stwarzają ryzyko - trudno się goją i mogą ulec zakażeniu. Należy wyjątkowo uważać na przypadkowe obrażenia i zawsze pamiętać o wygodnym obuwiu.

Miejscowe leczenie dny


Lodowe okłady działają kojąco i znieczulająco. Ich stosowanie jest możliwe wówczas, gdy ból po dotknięciu zajętego stawu nie jest zbyt silny. Okład z kruszonego lodu pozostawia się na chorym stawie na 10 minut, można go przykryć gąbką lub ręcznikiem i w razie potrzeby powtórzyć zabieg.

Okłady z płótna posmarowanego miodem.

Okłady ze świeżo utartego chrzanu lub liści kapusty.

Hydroterapia. Funkcje nerek można wspomóc gorącymi prysznicami. Poza tym zalecana jest gorąca kąpiel w pociętym selerze lub igliwiu sosny, jodły czy świerku albo z dodatkiem poniższych olejków eterycznych.


Efekt terapeutyczny takie kąpieli można jeszcze bardziej wzmocnić wykorzystując domowe generatory prozdrowotnych mikro- i nanobąbelków, które pękając wykonują m.in. wyjątkowy mikromasaż całego ciała, pobudzając krążenie w obrębie nerek. Japońscy specjaliści z dziedziny nanotechnologii wody zaprojektowali i opatentowali dwie specjalne głowice prysznicowe oraz dwa systemy kąpieli wannowej generujące lecznicze mikropęcherzyki. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii - przełom kosmetyczny...

Dieta na artretyzm. Co jeść i pić na dnę moczanową?


Wykluczenie produktów bogatych w puryny i w aminokwasy metabolizowane do puryn, gdyż prowadzą one do wzrostu stężenia kwasu moczowego we krwi.

Należy unikać następujących wyrobów: wysokobiałkowe produkty zwierzęce, podroby, dziczyzna, móżdżek, wątróbka, trzustka zwierzęca, mielone mięso, mięczaki i skorupiaki, śledzie, sardynki, serdelki, kawior, rosół, cynaderki, mięsne sosy i wywary, szparagi, kalafior, soczewica, owsianka, grzyby, szpinak, drożdże, rośliny strączkowe (np. fasola, zielony groszek), kakao oraz wyroby pełnoziarniste.

Alkohol STOP. Osoby po przebyciu dny nie powinny pić alkoholu, gdyż zwiększa on wytwarzanie kwasu moczowego i hamuje jego wydalanie, co może wywołać atak choroby - alkohol powoduje kwasicę mleczanową. Szczególnie szkodliwe jest piwo, ponieważ zawiera najwięcej puryn. Jeśli nie można sobie odmówić kieliszka to, aby minimalizować jego szkodliwe działanie, należy pić powoli i neutralizować szkodliwość łatwo przyswajalnymi węglowodanami tj. owoce, krakersy czy sery.

Dużo wody sprzyja wypłukiwaniu z organizmu kwasu moczowego. Międzynarodowe grono lekarskie silnie rekomenduje wypijanie 1,5 do 2 litrów wody mineralnej dziennie (6-8 szklanek). Duża ilość płynów również przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych (kamica), do czego chorzy na dnę wykazują skłonność.

Kawa. Regularne i długoterminowe picie kawy może zmniejszać ryzyko ataków dny, gdyż ten trunek jest moczopędny, dzięki czemu wspomaga usuwanie kwasu moczowego z organizmu razem z moczem.

Seler. Regularne spożywanie selera skutecznie obniża stężenie kwasu moczowego.

Herbaty ziołowe, nie zawierają kofeiny i są niskokaloryczne, dlatego można je często pić. Specjaliści ds. żywienia szczególnie zalecają krwawnika pospolitego, dziką różę, skrzyp i miętę. Zioła zaparza się pojedynczo lub razem jako mieszankę i pije kilka razy dziennie.

Cystone to mieszanka ekstraktów z 9 egzotycznych roślin stosowana w leczeniu schorzeń układu moczowego. Wykazuje ona działanie moczopędne i żółciopędne - przyspiesza procesy wydzielania moczu i żółci, dzięki czemu efektywnie wspomaga usuwanie nadmiaru kwasu moczowego. Dodatkowo przeciwdziała tworzeniu się i rozpuszcza już istniejące kamienie w układzie moczowym.

Pozostałe leki naturalne i zioła na artretyzm ...

 • Colostrum - bioaktywny suplement immunologiczny regulujący funkcję całego organizmu
 • Boswellia - zioło ajurwedyjskie o działaniu przeciwzapalnym stosowane w leczeniu zapalenia stawów
 • Lukrecja - wzmacnia kości i przeciwdziała artretyzmowi

Ostrożne odchudzanie. Trzeba pozbyć się nadwagi, aby odciążyć stawy, jednak rozważnie, ponieważ tzw. diety cud bardzo często zaostrzają ataki dny. Większość z nich prowadzi do rozpadu komórek, z których uwalniany jest kwas moczowy.

Ostrożna suplementacja witaminowa to również istotna kwestia - niacyna i witamina A mogą nasilać dnę. Przed rozpoczęciem dodatkowej kuracji witaminowej niezbędna jest rada lekarska.

Ibuprofen. Ból stawu jest wywołany nasilonym procesem zapalnym, dlatego zaleca się zażycie niesteroidowego leku przeciwzapalnego łączącego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Reumatolodzy zalecają ibuprofen, jeśli jednak wskazana dawka na ulotce nie przynosi ukojenia, należy zasięgnąć opinii lekarskiej.

Aspiryna i paracetamol NIE. Chorzy na skazę moczanową nie powinni stosować aspiryny ani paracetamolu. Według ekspertów, nie wszystkie środki przeciwbólowe działają tak samo: aspiryna może nasilać objawy dny poprzez zatrzymywanie wydalania kwasu moczowego z organizmu, natomiast paracetamol wykazuje za słabe działanie przeciwzapalne.

Synergiczne leczenie dny moczanowej. Maści miejscowe i suplementy diety


Hakorośl rozesłana (Czarci pazur, Diabelski szpon, łac. Harpagophytum procumbens). Produkty z hakorośli (susz, ekstrakt, maść) zmniejszają poziom kwasu moczowego, wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Więcej o hakorośli...

Sól biszofitu to wyjątkowy produkt naturalny, który ukształtował się miliony lat temu na skutek ocieplenia klimatu - morze wyparowało pozostawiając po sobie bogate złoża mikroelementów. Biszofit wyróżnia wysoka przyswajalność na tle innych kompleksów mineralnych. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, rozkurczające, regenerujące i miejscowo immunostymulujące. Jest szczególnie zalecany w jednoczesnym stosowaniu z hakoroślą, gdyż ich efekty terapeutyczne wzajemnie się uzupełniają. Więcej o biszoficie...
Hakorośl rozesłana + Biszofit połtawski
Rumalaya to seria wyrobów roślinnych firmy Himalaya stosowanych w leczeniu stawów. Rumalaya Gel i Rumalaya Forte to wieloskładnikowe preparaty naturalne o synergicznym działaniu, skutecznie łagodzące objawy m.in. dny moczanowej. Wyniki badań nad Rumalaya Forte i Rumalaya Gel...
Rumalaya Forte + Rumalaya Gel

Dna moczanowa. Porada lekarska


Każda osoba podejrzewająca u siebie dnę, powinna umówić się na konsultacje lekarską.
Lekarz po oznaczeniu poziomu kwasu moczowego we krwi i zbadaniu płynu stawowego pod kątem obecności kryształów moczanu, może przepisać leki zwiększające wydalanie lub hamujące produkcję kwasu moczowego.

Pomocne publikacje


Dna moczanowa Poradnik dla pacjenta Kompleksowy poradnik o dnie moczanowej autorstwa lekarza medycyny rodzinnej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w leczeniu dny wśród swoich pacjentów dr. Konrad Kokurewicz stworzył swoisty niezbędnik napisany w przystępnym języku.

Czytaj dalej »
Dna moczanowa Dieta i jadlospisy Publikacja stworzona przez profesjonalnych dietetyków zawierająca zalecenia dietetyczne, 5-posiłkowy jadłospis na 28 dni oraz spis łatwo dostępnych produktów umożliwiający komponowanie własnych, zdrowych posiłków.

Czytaj dalej »

24 komentarze:

 1. Artykuł ciekawy i chyba przydatny.Ale ...jak zawsze musi być.Co jeść?Przy podanej"wyliczance"chyba nic nie wolno jeść tylko pić herbatki.Ale tu trzeba sięgnąc do wykazu produktów żywnościowych z określonym poziomem tworzenia puryn.Gdzieś pewnie jest.A sprawa następna też bardzo istotna.Lekarz jakiej specjalności ma to leczyć?Mnie urolog powiedział,że"to nie moja broszka"(cytat).Ponieważ jestem nadciśnieniowcem(leki)zasugerowałem interniście kontrolę kwasu moczowego np co kwartał.W tym momencie przestał słyszeć i przepisuje tylko Milurit nawet nie określając ile brać i jak długo.Pozostaje tylko prywatne leczenie i drugie pytanie-do kogo iść z tym prblemem?

  OdpowiedzUsuń
 2. opiekuję się Mamą, która cierpi na dnę już od października 2013. najlepszym lekiem jest kolchicyna, której nie można podawać osobom m.inn. z nadcisnieniem. Mama dostała jedynie milulit i tyle. o diecie, suplementacji ale również przyczynach musiałam sama czytać. wszystko znalazłam w sieci. Od lekarza rodzinne go usłyszałam, ze brak nerki i kamica nie mają nic wspólnego z dną! Mama brała diuretyk, ma jedną nerkę i odwieczną kamicę nerkową. oprócz tego migotanie przedsionków, konwerter kardiologiczny i niestety nadwagę sposodowaną niedoczynnością tarczycy. Polecam ograniczenie stosowania diuretyku i zastąpienie go ziołami. Robię mieszankę z pokrzywy, liścibrzozy, korzenia mniszka, imbiru i skrzypu polnego. (mama nie może brać krwawnika). bardzo dobry rezultat daje kuracja cytrynowa - odkwaszanie organizmu. nie musi być to nawet prawdziwa kuracja a wystarczy wypijać dziennie cytrynę rozcienczona wodą. Duże ilości wody Jana i niecoprzynajmniej Zubra. Do tego Czarci pazur proszek. jest rewelacyjny! ale w przypadku choroby wrzodowej należy przerywać kurację i zażywać babkę jajowatą z ostropestem plamistym dla osłony żołądka. poza tym dieta. unikać roślin strączkowych, KAWY i herbaty, żadnych konserwantów, ALKOHOLU, szprotów, śledzi, makreli. Unikać smażonego i tłustego. Można zastąpić tłuszcze olejem kokosowym a przynajmniej nim uzupełnić. Zrezygnować z mięsa wieprzowego i wołowiny. Niewielkie ilości indyka, pstrągi, tołpygę i karpia ale nie lubie tego ostatniego. Dobre są cytrusy, gotowane jabłka, kapusta biała i kiszona gotowana, kasza jaglana, amarantus, od czasu do czasu lub jako dodatek do zup ziemniaki, kalafior i brokuł, dużo szpinaku. herbatki owocowe bez maltodekstryny i lukrecji, która podnosi cisnienie. ostrożnie z pomidorami bo zakwaszają organizm. Buraczki ćwikłowe jako ćwikła z chrzanem i jako barszcz. Suplement diety z kwasem hialuronowym i kolagenem Collaflex. Być może o czymś zapomniałam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fachowy artykuł. Tylko w końcu jak jest z tą kawą, bo już zgłupiałem? Można ją pić czy nie? A i gdzie ten olej kokosowy kupić, bo nie widziałem jeszcze takiego cuda. Ja używam oliwy z oliwek. Z tego co wiem to szpinaku wcale nie można jeść. Wydaje mi się, że ta choroba jest wywoływana przez lekarzy, ja jestem pewny, że zaaplikowali mi ją poprzez narkozę w szpitalu. Straszne osłabienie organizmu i wyniszczenie flory bakteryjnej organizmu poprzez silne leki. Także wmawianie ludziom kitu, że to przez złe odżywianie to stek bzdur. Zawsze się winę zwala na pacjenta. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  Ja osobiście polecam picie wody jonizowanej alkalicznej która w fantastyczny sposób odkwasza organizm. Picie tej wody ma bardzo wiele zalet dla naszego organizmu ale przede wszystkim pomaga mi przy leczeniu dny moczanowej. Ataki stały się bardzo rzadkie i krótkotrwałe. Poczytajcie trochę o niej w sieci.
  Widziałem że można kupić samą wodę w sieci ale ja osobiście polecam urządzenie do jonizacji własnej wody.

  OdpowiedzUsuń
 5. kawa? ok, ale rozsądne dawki + zbilansowana dieta uzupełniająca minerały wypłukiwane przez kawę. podobnie ze szpinakiem - ostrożnie, bo jest purynowy, ale jednocześnie bogaty w składniki odżywcze. świeży sok z buraków dobrze odkwasza → http://domoweleczenie.blogspot.com/2014/01/najtansze-wyciskarki-wolnoobrotowe-recenzja.html. Więcej informacji o oleju kokosowym → http://www.olejkokosowy.leczeniepro.pl/

  OdpowiedzUsuń
 6. I mnie dopadło, walczę już 2 miesiąc i powoli, powoli zaczyna ustępować, Milurit od 25 dni, ale stan zapalny jest nadal, już drugi medykament na stan zapalny, pierwszy 75 SR przestał działać i stan zapalny się odnowił.

  Niby mamy XXI wiek, ale czasem mam wrażenie, iż albo ja jestem specyficzny i na mnie lekarstwa nie działają (uodparniam się na nie) albo wiedza naszych lekarzy jest delikatnie mówiąc słaba, może nie wiedza ale doświadczenie.

  Kwartał wyjęty z życia, ale widzę już światełko w tunelu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam ,
  Proszę o pomoc mam lekkie bóle stawów dłoni oraz ogólne bóle mięśni zwłaszcza grzbietowych i ramion. Lekarz zlecił wykonanie badań krwi , wszystko w normie tylko kwas moczowy w surowicy 6,6 mg/dl ( norma 2,4 — 5,7) lekarz rodzinny orzekł że to jest dna moczanowa i powinnam stosować dietę o niskiej zawartości puryn . Od 3 dni jestem na takiej diecie , po jakim czasie powinnam powtórzyć badanie krwi żeby stwierdzić czy dieta jest skuteczna i kwas moczowy się obniżył ???

  OdpowiedzUsuń
 8. Kochani , to co czytam, jedno przeczy drugiemu,jedni mowia, kalafior jesc, drudzy ,- nie, i tak dalej, mysle nawet w dnie moczanowej trzeba jesc wszystko tylko w ograniczonych ilisciach, kontrolowac regularnie ,poziom puryny i zyc bez stresu , powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 9. Podobnie jak jak. Od 22 marca mam problem z kostka. Odwiedziłam dwóch ortopedów i trzech internistów i żaden z nich nie potrafił zdiagnozować co mi dolega. Jeden nawet powiedział, ze mnie chyba coś ugryzło. W końcu znajomy lekarz stwierdził, ze jest to podagra. Jest to niesamowity dyskomfort. Bół piekąco kłujący. Walczę z tym prawie dwa miesiące i końca nie widać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Po ataku /paluch/,zainteresowałem się dną i poprosiłem lekarza o receptę na kolchicynę na wszelki wypadek. Gwałtowny atak dny w śródstopiu , uniemożliwiający chodzenie, kolchicyna zlikwidowała w ciągu 24 godzin. Ale biegunka trwała dłużej/kolchicyna jest toksyczna/.

  OdpowiedzUsuń
 11. Do opiekujacej się mama. Ty chyba oglupialas lub specjalnie dajesz rade odwrotna niż być powinna aby inni chorzy na dnę pogorszyła swój stan! Żadnych buraczkow wywarow rosolowych i szpinaku! ToTwszystko zawiera duże ilości pory które chorobę zaostrza!

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam, no to się naczytałem, hmmm, zastosuję ścisłą dietą, oprócz piwa bo lubię je wieczorem po pracy, zaraz poszukam w necie urządzenia do produkcji zjonizowanej wody moża ona zastąpi to piwko ;), pozdrawiam i trzymcie się

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam, podzielę się swoimi doświadczeniami: pierwszy atak miałem zaraz po 30-tym roku życia (nie wiedziałem wtedy co mi jest). Lekarze generalnie przepisują Millurit i na atak kolchicynę lub przeciwbólowe. Obecnie nie chodzę do lekarzy, nie biorę milluritu, mam zawsze diclofenac (Voltaren acti 25 mg - bez recepty) na wypadek jakbym sobie pofolgował i zaczyna kłuć paluch.
  U mnie kluczowe było mocne ograniczenie mięsa (najlepiej byłoby w ogóle zrezygnować, ale nie da się) i systematyczne picie mieszanek ziołowych (skrzyp, pokrzywa, liśc brzozy i najważniejsze!! : PODAGRYCZNIK - zielsko leczące dnę).
  Do tego dobrze zjeść grejpfruta dziennie i ruszać się.
  Stosując się do tego mam spokój, pozwalam sobie na piwko.
  Czasem palec zakłuje gdy podjem mięsa i popiję, wtedy szybko Voltaren, żeby atak zdusić w zarodku. Każdy jest inny i musi na sobie wypróbować "najlepsze ustawienia".
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje doświadczenie to potwierdza

   Usuń
  2. Jezu ale Ci zazdroszczę ja juz wszystko wypróbowałem

   Usuń
 14. Dobra powiedzcie mi co sie robi jak boli jak cholera ?? bo zaraz utnę stope ;x tak jak pisze wieczorem w nocy i nad ranem boli jak najbardziej a mnie boli przeważnie w nocy a od 20 godziny sie zaczyna horror POMOCY ! ???

  OdpowiedzUsuń
 15. Co robiliście jak w nocy was bolało ?? bo ja umieram już ?? pomocy !

  OdpowiedzUsuń
 16. Co robić w nocy?Stopę bądź dloń na mięciutka poduszkę,na spuchnięty staw zimne okladygorzej jak zaczynają się dreszcze i gorączka przeważnie wieczorem,wtedy szybko trzeba się rozgrzać ja stosuję termofor ale tylko do moentu ustapienia dreszczy.Co do podagrycznika piję go od paru miesięcy ale sam podagrycznik nie pomoże jeśli wcina się dużo mięsa zwłaszcza wędlin.Umnie cytrusy i kapusta kiszona wzmagają ból w stawach no i dowiedzialam się,że owsianka przy atakku zabroniona a ja się nią raczyłam,kawe piję z eksperesu alkocholu 0 a ta cholera i tak wraca.Jak za dużo ćwiczę też.Wyczytałam,że nawet jak stosuje się milurit to tęż mogą wystąpić napady dopiero po 2 latach sytuacja się stabilizuje.U mnie zawsze po zabiegach operacyjnych występuje atak,także przed zabiegiem wypełniam zamrażalnik bo bywa że nie mogę odkręcić butelki ukroić chleba,Obecnie też mam napad nadgarstków i nic nie mogę robić jak atak kostek chodzić i tak do us....nej śmierci

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam to cholerstwo od dość dawna (pewnie 15-20 lat ) ale ataki były rzadkie i nietypowe , bo kolano i stopa ale nie paluch , więc nikt z lekarzy nie skojarzył ,internetu też nie było . Liczcie bardziej na siebie i internet , niż na lekarzy .Trzeba obserwować swoje ataki i spisywać jak działają leki , czy też zioła . U mnie przy lekkim podejrzeniu ataku , natychmiast biorę Dexak (próbowałem kilkanaście innych ale żaden nie skutkował tak szybko i skutecznie ,od niedawna jest bez recepty ) .Jak widzę że to poważniejszy atak , jak ostatnio prawdopodobnie po sardynkach ,biorę Colcicum Dispert 2x 2 tabl. dziennie (zawsze mam w zapasie ,a Dexac noszę w portfelu .Lekarz widząc moją wiedzę na temat dny , pyta się tylko co mi wypisać , nic nie komentując . Co zauważyłem ważne przy walce z tym świństwem jest aby organizm nie był zakwaszony .Kupiłem jonizator wody ,eksperymentuję z suplementami aby maksymalnie odkwasić organizm .Powiem wam jeszcze raz ,obserwujcie wasz organizm ,spisujcie co jecie ,pijecie i jakie leki bierzecie , czytajcie ciekawe posty w internecie i nie liczcie zbytnio na nikogo innego . Trzeba z tym jakoś żyć .

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam. Opiekuję się tatą i około 2 tyg temu miał uraz dużego palca u stopy, zrobił się spuchnięty, bordowy, jak i poduszka pod nim. Obawiałam się, że może być to złamanie, ale mógł ruszać tym palcem i chodzić, tylko czasem go strasznie zaczynało boleć. Zadecydowaliśmy odwiedzić chirurga, ale Rentgen nic nie wykazał, a jedynie lekarz zlecił badanie na kwas moczowy i wyszło, że ma 7,4mg z tego co potem powiedział okazało się, że jest to za dużo i choruje na dne moczanową. Tato ma 54 lata, jest osobą "dużą" jeśli można to tak nazwać.. Jest wysoki i przy kości, lubi sobie wieczorem piwo wypić, na obiad codziennie schabowy, bo jak inaczej. Lekarz przepisał mu Millurit, ale tato choruje na nadciśnienie i w ulotce jest wyraźnie napisane, że nie może przyjmować tego leku. Dlatego chciałam tutaj zapytać czy są jakieś tabletki, które można przyjmować razem z tabletkami na nadciśnienie?
  Pozdrawiam M.

  OdpowiedzUsuń
 19. cd. II
  Nie powinno się zażywać preparatów z syntetycznym żelazem, gdyż podejrzewa się, iż nadmiar
  żelaza może prowadzić do zaostrzenia się bólu. Nie ma przeciwwskazań do spożywania
  pokarmów bogatych w żelazo.
  GLUKOZAMINA – środek, który doskonale regeneruje chrząstkę stawową i jest niezbędny w
  celu skutecznego leczenia artretyzmu.
  Dodatkowo należy stosować: BORACELLE, PAU D’ARCO, Urosept (tabl. ziołowe, Urosan
  sypki lub Urosan fix, żurawina (sok lub konfitury), Wit. E, Magnez z wit. B6 (ich niedobór u
  zwierząt powoduje artretyzm), kw. pantotenowy i foliowy (chorzy na a. mają często ich
  niedobór), wapń (choroba znika, gdy podaje się 2 razy więcej Ca niż fosforu!), wit. B3 (najl.
  Amid kwasu nikotynowego, bo nie powoduje zaczerwienienia twarzy) - 3 gr. dziennie (b. duże
  dawki, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem) prowadzi do wyleczenia!!!
  Zakaz stosowania drożdży piwnych i piekarskich, gdyż zawierają duże ilości puryn (dr A. Trash).
  Zakaz spożywania tłuszczu w szczególności zwierzęcego, ale i roślinnego, gdyż zakłóca proces
  wydalania kwasu moczowego z organizmu. To samo powoduje alkohol i kawa.
  ODDYCHANIE – Przeprowadzone w USA doświadczenie z aspiryną i ćwiczeniami
  oddechowymi wykazało, że głębokie oddychanie powodując zmniejszenie stężenia CO2 we krwi
  prowadziło do uśmierzenia bólów artretycznych.
  Koniecznie należy pić więcej wody między posiłkami i jeść więcej owoców i warzyw.
  Zewnętrznie bardzo dobre wyniki daje WODOLECZNICTWO, a konkretnie gorące i zimne
  naprzemienne prysznice lub kąpiele czy okłady na całe ciało lub bolesne miejsca.

  Można spróbować akupresury, masować punkty na stopie: nerki, moczowody, nadnercza.
  Z ziół użytecznych w leczeniu dny stosować skrzyp, pokrzywę, bratka, korzeń mniszka, które wspomagają prace nerek, które muszą poradzić sobie z metabolizowaniem kwasu moczowego.
  Kąpiele w wodzie z olejkami żywicznymi,np. sosnowym, działają pobudzająco na nerki i pomagają organizmowi w walce ze stanem zapalnym.

  Stosuję leki homeopatyczne Boiron o potencji 30ch, które są bardzo pomocne, zwłaszcza w ostrej fazie, biorę co 1-2 godziny, 3 granulki pod język.
  Wybieram spośród poniżej wymienionych lek, który najbardziej pasuje do objawów, które mam:
  Ledum palustre - obrzęki stawów bez zaczerwienienia;bóle zaczynają się w stawach stóp i wędrują ku górze;pogorszenie pod wpływem ruchu, w cieple i w nocy;poprawa pod wpływem zimna i zimnych okładów.
  Colchicum autumnale - w przypadku rozdzierających bólów w mięśniach i stawach, darcia w nogach, stopach;ostre bóle w paluchu nogi;pogorszenie przy najmniejszym ruchu, w zimnie i w nocy.
  Urtica urens - Obrzęk, ból kłujący i piekący; ciepło polepsza.
  Arnica montana - jeżeli atak jest wyzwalany przeforsowaniem lub urazami.
  Apis mellifica - Obrzęki wokół stawów różowe, niezbyt intensywne; bóle żądląco-palące;poprawa pod wpływem zimna i zimnych okładów, pogorszenie w cieple.
  Jeden lub dwa leki wymienione powyżej pasujące do obrazu moich dolegliwości stosuję na zmianę co drugi dzień na czczo 3 granulki pod język.
  Pozdrawiam A. też z dną.

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam, u mnie zaczelo sie po tym jaknosilismy meble na 4 pietro,najpierw po poludniu delikatny ból kostki,oblozylem lodem i niby przeszlo, po kilku dniach i dwoch ostro zakrapianych imprezach w nocy ból w kostce niee do wytrzymania, rano kierunek lekarz, badanie krwi ,wynik 7,7 troszke ponad norme kwas moczanowy,do tego lek przeciwzapalny,i milurit,objawy mam takie od kilku dni,czasem w nocy boli kostka ,podkresle.ze.nie ma obrzeki,zadnwgo zaczerwienienia, rano chwile poboli i odczuwam ból ww kostce podczas chodzenia. Trwa to mniej wiecej juz 5 dni,mieliscie cos takiego? jak.dlugo taki stan zapalny moze trwac i kiedy przestanie bolec kostka.podczas chodzenia? Narazie nie pije alkoholu i przestrzegam.diety.chwilami jest tak ze nic nie boli i moge chodzic normalnie.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Oczysc organizm dieta warzywno - owocowa dr Ewy Dabrowskiej (mozna w jej osrodku). Ale potem zregeneruj organizm! KOLAGEN likwiduje nieszczelnosc jelit, ktora jest przyczyna wszystkich chorob. Przez dziurawe jelita przenikaja do krwiobiegu toksyny, patogeny, niestrawione bialka itp. To zaburza dzialanie systemu immunologicznego (system obronny broni nas przed intruzami jednoczesnie atakujac wazne organy) oslabia tez oczyszczanie organizmu np. z kwasu moczowego. Gluten dziurawi jelita, cukier niszczy prawidlowa flore bakteryjna jelit). Czyli oczysc organizm z toksyn dieta warzywno - owocowa. Ja pilam ok 2 l soku dziennie (marchew, czerwony burak, seler). Dostarczja organizmowi witamin, mineralow, mikroelementow itp. Zregeneruj organizm KOLAGENEM czyli gotuj rosoly na kosciach! Nie prawda, ze sa szkodliwe to klamstwo XXI wieku, zeby wmawiac ludziom, ze choroby sa nieuleczalne! Wpisz w gogle: lecznicze wlasciwosci rosolu na kosciach - interia. Kolagen + Wit. C lewoskretna kilka gramow dziennie (dziala przeciwzapalnie i pomaga prawidlowo wbudowac kolagen). Oraz Wit. D3 10000 j.m. Zwracaj uwage na to co jesz - ma byc naturalne pozywienie a nie z chemia przemyslowo produkowane w fabrykach szkodliwe dla ludzi i zwierzat (koty, psy - choruja na te same choroby co ludzie). Sam upiecz mieso najlepiej baranine, wiejskiego kurczaka, kaczke, krolika (a nie 37 dniowy przemyslowy kurczak karmiony pasza GMO ....), warzywa, jajka. Rob kombuche z grzyba herbacianego. Choroby pojda w zapomnienie!!!

  OdpowiedzUsuń
 22. Przede wszystkim nie jeść pomidorów łącznie z nabiałem. Kawę można pić ale z dodatkiem szczypty sody oczyszczonej, kombuchę robić, a jeśli nie, to przynamniej pić ocet jabłkowy, najlepiej własnej roboty, łyżkę z ćwierć szklanki wody przed jedzeniem zwłaszcza białkowym mięsnym.

  OdpowiedzUsuń