Tachykardia. Częstoskurcz. Przyspieszone bicie serca. Sposoby ograniczania ataku, dieta i styl życia

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu częstoskurczu na LeczeniePRO.pl/tachykardia »

Tachykardia, czyli częstoskurcz to przyspieszone bicie serca z częstotliwością uderzeń powyżej 100 na minutę. Przy czym częstość powyżej 160 na minutę nie jest rzadkością.

Jeśli tachykardii towarzyszy nierytmiczna akcja serca, mówi się o tachyarytmii. Tachykardia często wywołuje brak oddechu, nudności i poty. Jej poważniejsze formy mogą doprowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci.

Przyczyny tachykardii


 • bieg lub inny duży wysiłek fizyczny
 • stymulacja organizmu przez wysokie stężenie adrenaliny (stres, nerwowość itp.)
 • gorączka
 • używki: alkohol, kofeina, nikotyna
 • narkotyki np. amfetamina
 • leki zawierające atropinę, efedrynę lub pseudoefedrynę
 • nadczynność tarczycy
 • choroby serca m.in. choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego
 • niewydolność oddechowa
 • utrata krwi i niedokrwistości pokrwotoczne
 • niedocukrzenie
 • odwodnienie
 • posocznica (sepsa, ogólnoustrojowa reakcja zapalna wywołana zakażeniem)
 • wstrząs, w tym anafilaktyczny, czyli natychmiastowa reakcja alergiczna

Rodzaje tachykardii


 • tachykardia zatokowa to przyspieszenie rytmu zatokowego serca (nadawanego przez węzeł zatokowy) powyżej 100 uderzeń na minutę
 • częstoskurcz nadkomorowy dzieli się na: nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy, nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy węzłowy, częstoskurcz przedsionkowy (jedno- i wieloogniskowy)
 • częstoskurcz komorowy to przyspieszone do 200 uderzeń na minutę i zbyt słabe skurcze mięśnia komór serca, które stanowią potencjalne zagrożenie życia, gdyż mogą przejść w migotanie komór i niewydolność krążenia, dlatego wskazane jest natychmiastowe leczenie

Po pierwszym napadzie tachykardii wskazane jest przeprowadzenie szeregu badań i postawienie diagnozy. Lekarz po wykluczeniu:

 • tachykardii komorowej,
 • uszkodzeń mięśnia sercowego lub zastawek,
 • zaburzeń czynności tarczycy,
 • patologi płuc itp.

diagnozuje chorobę - tachykardia przedsionkowa, czyli napadowy częstoskurcz przedsionkowy.

Przedsionki serca to miejsca, z których dopływająca krew jest przepompowywana do prawej i lewej komory. Przedsionki mogą pracować rytmicznie, jednakże częstotliwość ich skurczów może być kilkakrotnie większa od skurczów komorowych.

Domowe sposoby na tachykardię


Jak postępować w przypadku napadu częstoskurczu?


Ograniczenie aktywności. Wstępne i nie nasilone objawy tachykardii trzeba traktować jak światło ostrzegawcze. Według kardiologów odpoczynek to najlepszy sposób na powstrzymanie ataku.

Aktywizacja układu przywspółczulnego. Częstość i siła skurczów serca jest regulowana przez 2 sieci nerwowe:

 • nerwy współczulne - układ sympatyczny
 • nerwy przywspółczulne - układ parasympatyczny

Głównym nośnikiem bodźców przywspółczulnych jest nerw błędny. Dominacja układu współczulnego wiąże się z szybką pracą serca, gdyż układ ten odpowiada za przygotowanie organizmu do reakcji stresowej "walka-ucieczka".

A więc w przypadku tachykardii należy wzmocnić oddziaływanie słabszego układu przywspółczulnego - pobudzenie nerwu błędnego inicjuje procesy chemiczne, których wynikiem jest zwolnienie pracy serca. Aby to zrobić należy wziąć głęboki oddech i wypuścić powietrze mocno napinając mięśnie.

Masaż tętnicy szyjnej wymaga wcześniejszej porady lekarskiej co do sposobu wykonania zabiegu, gdyż zbyt energiczne ruchy mogą spowodować zahamowanie dopływu krwi do mózgu i omdlenie. Należy delikatnie masować tętnicę szyjną - miejsce, które trzeba uciskać leży na granicy szyi głęboko pod żuchwą.

Moczenie twarzy w zimnej wodzie. U morskich ssaków nurkowanie w zimnej wodzie powoduje automatyczne zwolnienie pracy serca. Wystarczy zanurzyć twarz na 1-2 s. w misce zimnej wody. Czasami zabieg ten przerywa atak tachykardii.

Troska o śródmózgowie. Prace serca kontroluje część mózgu nazywana śródmózgowiem, dlatego istotna jest stymulacja przysadki, gruczołu dokrewnego zlokalizowanego w tej okolicy. Przysadka produkując różnego rodzaju hormony, decyduje o stabilności układu wegetatywnego. Wegetatywny, czyli autonomiczny układ nerwowy to wspomniany układ współczulny (przyspiesza wszystkie funkcję organizmu oprócz trawienia) oraz układ przywspółczulny.

Stres, złe odżywianie i zanieczyszczenie środowiska mogą utrudniać przysadce regulację wegetatywnego układu nerwowego, wskutek czego pracuje ona na wyższych obrotach i wywołuje stan nazywany przeciążeniem współczulnym.

Pomoc przysadce w odzyskaniu prawidłowych funkcji polega na przestrzeganiu kilku prozdrowotnych reguł:

 • Zdrowa dieta, mniej słodyczy, regularne posiłki. Nadmiar słodyczy powoduje, że trzustka produkuje więcej insuliny, co prowadzi do okresowej hipoglikemii (niedocukrzenie). Ten stan zmusza nadnercza do wytworzenia dodatkowej porcji adrenaliny, która uruchamia zapas glikogenu z wątroby. Adrenalina (główny hormon układu współczulnego) pobudza serce do szybkiej pracy, a organizm wprowadza w stan nie kontrolowanego podniecenia i lęku (» fobia).
 • Dobór sposobu odżywiania do indywidualnego metabolizmu. Osoby o szybkiej przemianie materii powinny spożywać więcej pokarmów białkowych, ponieważ są one dłużej trawione, co zapobiega gwałtownym spadkom poziomu cukru we krwi, a to z kolei uruchamia proces opisany powyżej.
 • Relaks. Udowodniono zależność pomiędzy perfekcjonistyczną, ekspansywną, nakierowaną na sukces postawą życiową, a częstością występowania napadowej tachykardii przedsionkowej. Uogólniając, te same osoby cierpią na arytmię i migrenowe bóle głowy. Właśnie u nich dochodzi do nadmiernej pobudliwości układu przewodzącego bodźce w sercu, chronicznie występuje nadprodukcja adrenaliny, a pogłębiony stres powoduje takie wzmożenie przewodzenia bodźców współczulnych w sercu, że dochodzi do utraty właściwego rytmu. W takich przypadkach eksperci zalecają relaksację np. nauczenie się metody biologicznego sprzężenia zwrotnego, medytacji lub innych technik relaksujących » Stres i sposoby relaksacji

Pomocne okazują się także mikro- i nanobąbelki tworzące efekt mlecznej wody, w której kąpiel zapewnia stan głębokiego odprężenia i stabilizacji funkcji układu krwionośnego. Aby poczuć prozdrowotną moc mikropęcherzyków już nie trzeba jechać do uzdrowisk - więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii - przełom kosmetyczny...

Wskazówki ogólne


Ćwiczenia fizyczne przyspieszające pracę serca, obniżają jego spoczynkową częstość skurczów (czynność powysiłkowa). Osoby nie oprawiające sportu mają zwykle tętno 80 uderzeń na minutę. Rozpoczęcie aktywności fizycznej np. joggingu, powoduje, że czynność serca może przyspieszyć do 160-170 unm. Jednak podczas treningu spoczynkowego częstość skurczów spada do 60-65.
Dodatkowo wysiłek fizyczny zwiększa odporność na uwalnianą adrenalinę, która zostaje spożytkowana w najbardziej właściwy sposób - czynniki agresywne zostają prawidłowo ukierunkowane.

Pulsometr umożliwia stałą kontrolę akcji serca, co pozwala na znalezienie zależności między codzienną aktywnością a pracą mięśnia sercowego. Z kolei stały monitoring ułatwia lekarzowi postawienie celnej diagnozy. Wygodne pulsometry mają formę zegarka nadgarstkowego.

Dieta w tachykardii


Zioła uspokajające, dzięki swoim właściwościom, ułatwiają stabilizacje akcji serca, wyciszają i relaksują. Zalecane zioła to m.in. melisa, lipa, pokrzywa, rumianek i ich mieszanki.

Arjuna to ziele ze starożytnej medycyny indyjskiej Ayurvedy, stosowane jako osłona i wzmocnienie serca. Arjuna zawiera m.in. duże ilości koenzymu Q10, który jest powszechnie zalecany przez kardiologów jako czynnik przeciwdziałający chorobie wieńcowej i zawałowi serca, redukujący nadciśnienie i częstoskurcz.

Pozostałe leki naturalne i zioła wspierające leczenie tachykardii ...

 • Colostrum - bioaktywny suplement immunologiczny o szerokim spektrum działania, w tym wspomagające leczenie chorób serca
 • Ostropest plamisty - roślina detoksykująca organizm i układ krwionośny, co wspomaga stabilizację pracy serca
 • Triphala - formuła 3 ziół, która poprzez kompleksową regulacje funkcji układu trawiennego stymuluje ciśnienie tętnicze i przeciwdziała chorobie wieńcowej

Kontrola poziomu magnezu. Magnez chroni komórki i równoważy działanie wapnia w komórkach mięśnia sercowego - wnikanie wapnia do wnętrza komórek pobudza skurcz, natomiast magnez to główny składnik enzymów hamujących napływ wapnia do komórki. Dzięki temu można zachować prawidłowy rytm skurczów i rozkurczów. Zalecane dzienne dawki magnezu: kobiety 280mg, mężczyźni 350mg.

Źródła magnezu:

 • soja np. połowa filiżanki tofu to 125mg
 • orzechy
 • fasola strączkowa, filiżanka gotowanej fasoli to 70-100mg
 • otręby i ziarna zbóż
 • warzywa o ciemnozielonych liściach np. filiżanka gotowanego szpinaku to ponad 150mg
 • skorupiaki
 • czekolada i kakao

Dobrym rozwiązaniem jest uzupełniająca suplementacja preparatem magnezowym.

Kontrola poziomu potasu. Potas to kolejny pierwiastek, który wpływa na pobudliwość włókien mięśniowych serca. Jego niedobór może być spowodowany nadmiarem sodu w organizmie, głównie soli z pokarmów lub stosowaniem środków odwadniających i przeczyszczających.

Na co uważać i czego nie stosować?


Papierosy, alkohol i narkotyki STOP - oczywista oczywistość :)

Kofeina STOP. Uwaga! Każdy środek z zawartością kofeiny zwiększa ryzyko występowania napadowej tachykardii przedsionkowej!

Leki pobudzające STOP, czyli zawierające atropinę, efedrynę lub pseudoefedrynę.

Ostrożne stosowanie pobudzających preparatów naturalnych i ziół.

Tachykardia. Porada lekarska


Każdy przypadek, a zwłaszcza regularne problemy z zaburzeniem rytmu serca wymagają diagnozy lekarskiej. Tylko specjalista odróżni napadową tachykardię przedsionkową od poważniejszych zaburzeń wspomnianych na wstępie tj. częstoskurcz komorowy, czyli zaburzenie regularności skurczów komór, części serca, które tłoczą krew do tętnic. W wyniku tego schorzenia do tętnic wpływa mniej krwi co może wywołać zasłabnięcie, poty, utratę przytomności oraz migotanie komór, które jest powikłaniem stwarzającym śmiertelne zagrożenie dla życia.

Tematy pokrewne

Nadciśnienie tętnicze
Niedociśnienie tętnicze

5 komentarzy:

 1. ciekawy artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękuję za ten artykuł

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dieta i ruchy fizyczne !

  OdpowiedzUsuń