Śmierdzące buty i stopy. Nadmierna potliwość stóp. Domowe sposoby

» Stale aktualizowany artykuł o nadpotliwości stóp na LeczeniePRO.pl/śmierdzące-buty-stopy-pocenie »

Śmierdzące buty wynikają z nadpotliwości stóp, które wydzielając nadmiar potu po prostu śmierdzą zarażając tym samym przykrym zapachem obuwie. Jest to wyjątkowo krępujący problem, gdy jest się gościem w obcym domu.

Domowe sposoby na nadpotliwość stóp i śmierdzące buty


Częste mycie nóg to fundament profilaktyki. Należy je skrupulatnie myć w ciepłej wodzie z mydłem, nawet kilkakrotnie w ciągu dnia jeśli jest taka potrzeba. Delikatne szorowanie miękką szczoteczką, także między palcami i dokładne osuszanie.

Zasypka do nóg, mączka skrobiowa lub aerozol przeciwgrzybiczy należy stosować po każdym myciu stóp. Do butów można nasypać trochę talku, aby chłonął wilgoć.

Preparaty złożone łączące działanie odwaniające i przeciwpotne to najlepszy wybór. Środki przeciwpotne lub dezodoranty tylko maskują nieprzyjemny zapach, ale nie hamują nadmiernego wydzielania potu. Optymalne rozwiązanie to preparaty zawierające heksahydrat chlorku glinu.
W przypadku grzybicy nie wolno stosować tego rodzaju środków, ponieważ wywołują one silne pieczenie. Zalecane są sztyfty zamiast sprajów, początkowo stosowane 2-3 razy dziennie, później tylko raz.

Roztwór jonów srebra doskonale sprawdza się jako środek do płukania butów i skarpetek. Należy wszystko dobrze wyprać, wypłukać w roztworze jonów srebra i zostawić do wyschnięcia. Dobrze sprawdzają się tabletki do uzdatniania wody. Płukanie należy powtarzać co jakiś czas.

Częsta zmiana skarpet, nawet 3-4 razy dziennie. Najlepsze są skarpety z włókien naturalnych, które dobrze wchłaniają wilgoć, przy czym bawełniane bardzo powoli ją odprowadzają - lepsze są wełniane, zimą i latem. 

2 pary skarpet jednocześnie. Warstwa powietrza między tkaninami poprawia chłodzenie stóp, dzięki czemu zmniejsza się ich potliwość. Najpierw należy założyć skarpetki bawełniane, potem wełniane.

Odpowiednie obuwie. Tradycyjne buty zwiększają potliwość stóp i stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii, dlatego najlepsze są skórzane sandały lub buty z otwartymi noskami. Nigdy nie należy chodzić w tym samym obuwiu przez 2 dni z rzędu. Dopiero po upływie doby buty są odpowiednio suche.

Kuracja nocna: wieczorem dokładnie myje się stopy i wciera w nie alkohol, następnie na spód stopy rozpyla się silny antyperspirant i owija całe stopy plastikową folią, aby substancja głębiej wniknęła w skórę, na koniec zakłada się skarpetki. Zabieg należy powtarzać co wieczór przez tydzień, a potem w razie potrzeby 1-2 razy w tygodniu.

Częste moczenie stóp w różnych roztworach to kolejny skuteczny sposób w walce z nadmiernym poceniem. Wskazane mieszanki:

  • herbata - tanina zawarta w herbacie ma działanie wysuszające, 3-4 torebki herbaty gotuje się przez 10 minut w 1l wody, następnie dolewa się zimnej i moczy w tym stopy przez 30 minut, po tym czasie dokładnie suszy się nogi i posypuje pudrem; zabieg wykonuje się 2 razy dziennie, aż do uzyskania poprawy, później wystarczy go powtarzać 2 razy w tygodniu
  • sól koszerna (grubsza od zwykłej kuchennej) - moczy się stopy w roztworze, w proporcji pół filiżanki soli koszernej na 1l wody
  • octan glinu (płyn Burowa) - do 0,5l zimnej wody należy dodać 2 łyżki stołowe płynu Burowa i w otrzymanym roztworze moczyć nogi przez 10-20 minut powtarzając zabieg 2 razy dziennie
  • soda oczyszczona (wodorowęglan sodu, dwuwęglan sodu) - w 1l wody rozpuszcza się łyżkę stołową sody oczyszczonej i moczy w tym stopy 2 razy w tygodniu przez 15 minut
  • ocet - zamiast sody można użyć octu, pół filiżanki na 1l wody
  • ciepło/zimno - wskazane są także naprzemienne kąpiele nóg w gorącej i zimnej wodzie (zawsze kończąc na zimnej), zmiana temperatur działa obkurczająco na naczynia krwionośne, co zmniejsza wydzielanie potu; zimna kąpiel z kostkami lodu i sokiem z cytryny; na koniec naciera się stopy alkoholem i osusza; podczas upałów taki zabieg należy powtarzać codziennie; przeciwwskazania to cukrzyca i choroby układu krążenia

Wywar z bylicy to skuteczny sposób likwidowania brzydkiego zapachu obuwia. Wywarem należy zraszać wnętrze buta.

Wkładki do butów z dodatkiem węgla aktywowanego skutecznie wchłaniają wilgoć, co pomaga zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi stóp.

Spokój. Gruczoły potowe gwałtownie reagują na silne emocje, dlatego zarówno stres pozytywny jak i negatywny, powoduje wzmożone wydzielanie potu, co z kolei aktywizuje bakterie wywołujące brzydki zapach stóp. Warto poznać sprawdzone sposoby na stres i techniki relaksacyjne.

Dieta. Jedzenie ostrych produktów tj. cebula, papryka czy czosnek może nasilać zapach potu.

Nadmierne obciążenie stóp lub schorzenie ortopedyczne np. płaskostopie także może być przyczyną nadmiernej potliwości. Im bardziej obciążone stopy, tym więcej wydzielają potu, a im więcej potu, tym większa wilgoć, która sprzyja rozwojowi bakterii rozkładających pot, co staje się źródłem śmierdzących stóp i butów.

Dlatego usunięcie bezpośredniej przyczyny np. przywrócenie właściwego wysklepienia stóp za pomocą odpowiednich wkładek, może natychmiast zmniejszyć potliwość.

Tematy pokrewne

Nadmierne pocenie się
Cera tłusta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz