Reumatyzm (reumatoidalne zapalenie stawów) i zwyrodnienie stawów. Domowe sposoby leczenia

» Stale aktualizowany artykuł o zapaleniu stawów na LeczeniePRO.pl/zapalenie-stawów-reumatyzm-zwyrodnienie »

Zapalenie stawów to charakterystyczna dolegliwość grupy chorób, w których dochodzi do uszkodzenia tkanki stawów. Zapalenie stawów jest jednym z najstarszych znanych schorzeń i jednym z najczęstszych - obecnie to główny powód kalectwa u osób powyżej 55 roku życia.

Domowe sposoby łagodzenia zapalenia stawów mogą być na tyle skuteczne, że wyeliminują konieczność korzystania z kosztownych urządzeń i towarzyszące ryzyko w inwazyjnych terapiach. Poniższe metody leczenia i profilaktyki zapalenia stawów odnoszą się do różnych jego typów w równym stopniu.

Domowe sposoby na zapalenie stawów


Odchudzanie w oczywisty sposób zmniejsza obciążenie układu kostnego. Zrzucenie zbędnych kilogramów u osób z nadwagą, skutecznie zmniejszy ból kręgosłupa, kolan, stawów biodrowych, stawów skokowych i stóp. Dlatego właściwa dieta jest pierwszą bronią w walce z zapaleniem stawów. Indywidualne diety specjalistyczne oferuje Vitalia.pl » Porównanie dietetyków online »

Ćwiczenia rozciągające. Ruchy w stawach ze stanem zapalnym powodują ból, ale ich unieruchomienie prowadzi do nieodwracalnych zmian. Nieprawidłowe ruchy szkodzą, jednak kontrolowana gimnastyka pomaga, szczególnie Joga, która uczy wykonywania ruchów przy zachowaniu właściwego ustawienia stawów. Przywraca to ich prawidłowe ustawienie, ponieważ wydłuża i wzmacnia mięśnie, które nimi kierują.

Optymalnie wykonywane ćwiczenia Jogi potrafią przywrócić zdrowie chorym stawom, dlatego warto zainwestować w sesje u doświadczonego terapeuty lub kupić gotowe szkolenia audio-video. Należy pamiętać, że ćwiczenia muszą mieścić się w granicach narzuconych przez chorobę i nie wolno dopuścić do unieruchomienia pacjenta.

Ćwiczenia aerobowe, szczególnie zalecane jest chodzenie, kolarstwo, pływanie i każda inna aktywność, którą pacjent dobrze znosi - czynność serca podczas ćwiczeń powinna wzrastać do co najmniej 120 uderzeń na minutę. Wysiłek fizyczny mogą podejmować także chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów. Ćwiczenia nie nasilają zmian zapalnych w stawach, natomiast podnoszą sprawność fizyczną i poprawiają ogólny stan zdrowia - zmniejsza się ból oraz obrzmienie stawów i wzrasta tzw. próg bólowy.

Relaks na stres. Ból wywołuje stres, a stres nasila ból, dlatego osoby dobrze radzące sobie ze stresem lepiej znoszą dolegliwości fizyczne.

Chorzy na zapalenie stawów muszą się nauczyć nadawać swojemu życiu wolniejszy rytm i nie próbować nadrabiać zaległości kiedy czują się lepiej - to pogorszy ogólny stan. Należy systematycznie i powoli wypełniać swoje obowiązki, bez względu na to, czy stawy bolą czy nie. Techniki relaksacyjne i podjęcie ważnych, angażujących zadań do wykonania łagodzi odczuwanie bólu. Natomiast skupienie uwagi na bólu prowadzi do jego nasilenia. Relaks - sposoby na stres.

Wieczorne smarowanie bolących stawów maścią przeciwzapalną zapobiega dokuczliwej sztywności stawów po przebudzeniu. Co zapewnia relaksacje mięśni i jest pozytywnym bodźcem psychologicznym - chory czuję się lepiej przez cały dzień, jeśli nie budzi się z poranną sztywnością.

Hydroterapia. Kąpiele w basenie deprywacyjnym, czyli odgradzającym od większości bodźców zewnętrznych. Kąpiel powinna trwać około godziny, temperatura wody w basenie to 34°C, czyli ciepłota skóry, ciepłe i nieruchome jest także otaczające powietrze, co sumarycznie stwarza idealne warunki dla głębokiego odprężenia.

Pływanie w takich warunkach przynosi wyraźne złagodzenie dolegliwości artretycznych - zmniejszenie bólu jest związane ze zredukowaniem obciążenia stawów. W stanie relaksacji znajduje się całe ciało, co stymuluje uwalnianie endorfin, czyli naturalnych substancji przeciwbólowych wytwarzanych przez organizm.

Ćwiczenia w wodzie w/g niektórych ekspertów mogą zdziałać cuda w leczeniu zapalenia stawów - następuje wyraźne złagodzenie bólu a stawy odzyskują giętkość. Ćwiczenia podstawowe to ruchy wiosłowania, chodzenia i pochylania tułowia będąc zanurzonym w wodzie do poziomu klatki piersiowej. Ćwiczenia bardziej zaawansowane przypominają taniec w wodzie.

Skuteczne zioła na zapalenie stawów: oczywistym typem jest kora wierzby, gdyż zawiera salicynę, czyli główny składnik aspiryny, oraz ulubione zioło indian jagoda szkarłatki, która jednak nie została do końca przebadana.

Jednak eksperci od ziołolecznictwa łącząc zioła z minerałami uzyskali efekt synergii, czyli stworzyli zestawy preparatów naturalnych, których jednoczesne stosowanie wzajemnie się uzupełnia i daje lepsze wyniki leczenia - pierwsza fuzja to Hakorośl Rozesłana (Vilcacora) i Biszofit Połtawski, natomiast drugie połączenie to produkty uznanej firmy zielarskiej Himalaya, czyli Rumalaya Forte i Rumalaya Żel.

Maść/olejek eukaliptusowy i ciepłe, wilgotne okłady to sprawdzone leczenie zapalenia stawów dłoni i stóp. W przypadku zesztywnienia lub szczególnie dokuczliwego bólu, wetrzyj maść w okolice stawów i owiń je plastikową ceratą lub gorącymi ręcznikami lub zamocz nogi czy ręce w ciepłej wodzie. Ciepło i eukaliptus to efektywna metoda leczenia zmian zwyrodnieniowych jak i reumatycznych.

Odpowiednie wsparcie otoczenia i rodziny. Nie wolno przejmować wszystkich obowiązków chorego i stale pytać o samopoczucie, takie zachowanie powoduje, że pacjent czuje się jeszcze bardziej chory. Zainteresowanie i wsparcie, należy okazywać zwłaszcza, gdy chory czuje się lepiej i jest aktywny np. wspaniale, że się tym zajmujesz - tego typu pochwały są naprawdę ważne, tymczasem ludzie o nich zapominają.

Zimno na bolące stawy. Leczeniem lodem zaleca się m.in. na stawy nadmiernie przepracowane. Można używać kostek lodu w plastikowej torebce lub mrożonki np. groszku. Zimny okład przykłada się na 15-20 minut z 10-15 minutowymi przerwami.

Ostrożnie z lekami uzależniającymi typu tabletki nasenne, leki uspokajające i narkotyczne leki przeciwbólowe. Ich skuteczność jest ogólnie znana, jednak u większości chorych występuje konieczność stopniowego zwiększania dawki co prowadzi do uzależnienia. Dlatego takie leczenie należy zastępować innymi sposobami terapii (np.biofeedback - biologiczne sprzężenie zwrotne) wspieranymi lekami przeciwbólowymi, które nie uzależniają tj. aspiryna lub ibuprofen.

Mniej olejów roślinnych na rzecz olejów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3. Nie trzeba ich całkowicie eliminować z jadłospisu, wystarczy jeść ich mniej - nie używać do sałatek, smażenia i w postaci margaryn. Oleje roślinne zawierają sporo kwasów tłuszczowych omega-6, które nasilają reumatoidalne zapalenie stawów. Alternatywą o niskiej zawartości kwasów omega-6 jest olej z rzepaku i oliwa z oliwek, jednak mimo to zaleca się umiarkowane spożycie tłuszczów, nie przekraczające 30% ogólnej podaży kalorii w diecie.

Olej lniany jest szczególnie wskazany ze względu na wysoką zawartość omegi-3, która uczestniczy w produkcji przeciwzapalnych prostaglandyn. Ich niski poziom odpowiada za występowanie przewlekłych stanów zapalnych tj. RZS. Olej lniany w diecie łagodzi przebieg choroby, bóle artretyczne i sztywność stawów.

Oleje rybne zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 tzw. tran. Porcja tranu dziennie łagodzi dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów - zmniejsza uczucie zmęczenia i uciskową bolesność stawów. Tran dostarcza organizmowi dużych ilości witamin A i D. Witamina D odgrywa istotna rolę w metabolizmie tkanki kostnej, natomiast witamina A ma silne działanie przeciwzapalne. Wskazane jest zastąpienie nasyconych kwasów tłuszczowych tłuszczem rybim.

Należy pamiętać, że przedawkowanie witamin A i D może uszkodzić wątrobę, dlatego trzeba ograniczyć się do zaleceń producenta suplementu lub zwiększyć udział ryb w diecie m.in. więcej makreli i łososia.

Masaż mięśni, których ścięgna mają swe przyczepy w bolących stawach łagodzi dolegliwości artretyczne. Jeśli zapalenie dotyczy stawów dłoni, należy masować mięśnie przedramion od nadgarstków do łokci, najlepiej stosując technikę uciskową. Jeśli zapalenie znajduje się w stawach skokowych (kostki) lub w stopie, należy masować mięśnie łydki i przednią powierzchnię podudzia.
W czasie masażu używa się dłoni, kciuka lub łokcia i uciska nimi odpowiednie mięśnie przez kilka sekund, a następnie zwalnia ucisk.

Więcej witaminy C. Pacjenci chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów cierpią na niedobór witaminy C, dlatego zwiększenie podaży tej witaminy cofa proces chorobowy - należy przyjmować 500mg dziennie w kilku dawkach.

Colostrum to suplement immunologiczny stosowany wspomagająco w leczeniu reumatyzmu. Siara lub młodziwo jest pierwszym mlekiem matki ssaka po urodzeniu bogatym w wiele związków prozdrowotnych. 

Wyłącz z diety pokarmy ryzykowne. Według ekspertów w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów można osiągnąć szybką poprawę stanu zdrowia wyłączając z diety produkty pokarmowe z rodziny psiankowatych (ziemniaki, pomidory, paprykę, bakłażany, tytoń i pieprz oprócz czarnego) oraz przetwory mleczne.

Głodówka oparta na sokach jarzynowych przynosi znakomite wyniki w leczeniu zapalenia stawów. Można pić sok z marchwi, selera lub kapusty. Kuracje rozpoczyna się od 1 dnia picia soków jarzynowych w pierwszym tygodniu, drugi tydzień to 2 dni jarzynowe przedzielone 1 dniem zwykłego odżywiania, trzeci tydzień to 3 dni np. poniedziałek, środa i piątek. Jednak ta terapia wymaga konsultacji lekarskiej.

Miedziane bransoletki to kontrowersyjna metoda z medycyny ludowej, której medycyna tradycyjna w pełni nie popiera. Jednak istnieje teoria wyjaśniająca, dlaczego pacjenci noszący miedziane bransoletki odczuwają ulgę - wielu chorych na zapalenie stawów ma utrudnioną przemianę miedzi dostarczanej z pokarmów, co może nasilać ból stawów. Ale jony miedzi mogą trafiać do organizmu w inny sposób - rozpuszczane przez pot z miedzianej bransoletki wnikają przez skórę i łagodzą ból.

Tematy pokrewne

Ból karku
Ból kolana
Ból krzyża
Dna moczanowa
Zapalenie kaletki stawowej

4 komentarze:

 1. Świetny artykuł i bardzo dużo konkretnych informacji ;-) Dobrze, że rekomendujecie naturalne preparaty, a nie jakieś chemiczne buble jak większość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Mateuszu za słowa dopingu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z Mateuszem... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) to nie to samo co reumatyzm i nie można tego wrzucać do jednego "worka". Inaczej leczy się reumatyzm, a inaczej RZS; o ile w jednym pomaga ciepło, to w drugim wręcz przeciwnie - powiększa stan zapalny.
  Pomimo postępu cywilizacyjnego ludzie (a zdarza się, że i lekarze) mylą te dwie choroby.

  OdpowiedzUsuń