Podrażnienia skóry. Cera wrażliwa. Domowe sposoby pielęgnacji

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu podrażnień skóry na LeczeniePRO.pl/podrażnienia-skóry »

Szorstka i podrażniona skóra najczęściej jest skutkiem noszenia niewłaściwej odzieży, która może powodować otarcia głównie twarzy i szyi, a także opryszczkę i trądzik. Dlatego warto poznać kilka porad, aby uniknąć zbędnego problemu dermatologicznego.

Domowe sposoby na podrażnioną skórę


Odzież z włókien naturalnych zamiast sztucznego poliestru to fundament profilaktyki podrażnień tkanki skórnej. Najlepsze wyjście to materiały bawełniane.

Pranie nowych ubrań przed pierwszym włożeniem. Każda nowa odzież, szczególnie sportowa, wymaga wyprania przed pierwszym założeniem. Pomaga to zmiękczyć nowy materiał.

Elastyczny bandaż jest zalecany osobom otyłym. Należy owijać te części ciała, które są najbardziej narażone na tarcie np. grube uda. Bandaż chroni skórę, ponieważ zamiast tarcia skóry o skórę, następuje tarcie materiału o materiał. Ważne, aby bandaż był założony fachowo i nie przesuwał się na ciele.

Opatrunek samoprzylepny również skuteczni chroni miejsca potencjalnie zagrożone przed podrażnieniem np. biegacze nakładają takie opatrunki na sutki. 

Obcisłe ubranie to także dobre rozwiązanie. Elastyczne rajstopy czy kolarskie szorty są miękkie i rozciągliwe, dzięki czemu nie obcierają skóry.

Bawełna pod spód. Jeśli sportowe ubranie jest wykonane z nylonu lub innego syntetycznego tworzywa, warto pod spód włożyć bawełnianą bieliznę. Dlatego wielu sportowców nosi np. bawełniane podkoszulki.

Gruba odzież jest niewłaściwa. Im grubszy materiał, tym skóra jest bardziej narażona na otarcia i podrażnienia.

Smarowanie wazeliną wszystkich miejsc, w których może dojść do podrażnień skóry np. wewnętrzna strona ud, palce u nóg, pod ramionami. Wazelina gwarantuje optymalną ochronę. Równie skuteczne są kremy i maści ochronno-nawilżające.

Puder działa podobnie, dlatego jest powszechnie stosowany u niemowląt. Najwygodniej nasypać porcję pudru na środek, dużej miękkiej chusteczki, związać jej brzegi i używać jak puszki do pudrowania.

Specyfiki naturalne na podrażnienia skóry to m.in. maść propolisowa, biosok z aloesu, liście stewii i olejki eteryczne tj. miętowy, tymiankowy, różany i rumiankowy.

Olejek arganowy wymaga oddzielnego opisu. Zawiera on składniki regeneracyjne oraz ochronne w naturalnej formie i optymalnej proporcji, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką skutecznością w leczeniu dermatologicznym, nie tylko podrażnień skóry. Korzystne działanie wykazuje także olej lniany oraz kokosowy stosowane zewnętrznie na skórę i w diecie.

Chwilowa zmiana uprawianej dyscypliny sportowej daje czas podrażnionej skórze na wygojenie np. jazdę na rowerze można zamienić na pływanie, które z oczywistych względów nigdy nie wywołuje otarć. Natomiast sportowcy z nadwagą mogą stale cierpieć na podrażnienia skóry, dopóki nie schudną.

Tematy pokrewne

Pękające dłonie
Pękające usta
Rany i zadrapania
Sucha skóra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz