5 życzeń szczęśliwej wątroby

Gdyby wątroba mogła komunikować się werbalnie, to przedstawiłaby listę życzeń dotyczących postępowania swojego właściciela. Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twoja wątroba była szczęśliwa.


Nawet niewielkie dawki alkoholu, wypijane codziennie, sieją spustoszenie w wątrobie. Alkohol niszczy najważniejsze komórki wątroby, tak zwane hepatocyty, co prowadzi do wyłączenia z funkcjonowania kolejnych obszarów wątroby.

W konsekwencji dochodzi do marskości tego organu, a to może być bezpośrednią przyczyną śmierci człowieka. Wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracji, a więc odstawienie alkoholu może uruchomić proces autoodbudowy struktur wątroby i sprawić, że będziesz posiadał szczęśliwą wątrobę.

Utrzymuj prawidłową masę ciała


Jeśli masz nadwagę lub nawet otyłość, nie stosuj restrykcyjnych, niedoborowych diet odchudzających. Na ogół powodują one nieprawidłową pracę wątroby i wielu innych organów, a w konsekwencji prowadzą do późniejszych kłopotów zdrowotnych.

Pamiętaj, że nie przytyłeś 10 kg w ciągu dwóch tygodni, więc i nie możesz schudnąć w ciągu 14 dni. Odchudzaj się rozsądnie, stosuj zbilansowaną dietę, a powinieneś tracić 2 lub 3 kg w ciągu miesiąca.

Leki zażywaj tylko z powodu wskazań lekarskich


Wątroba musi neutralizować substancje toksyczne trafiające do orgazmu. Znaczna ich część pochodzi właśnie z leków. Aby uświadomić skalę problemu, trzeba dodać, że połowę wszystkich przypadków niewydolności wątroby powoduje nadmierne, często nieuzasadnione przyjmowanie leków.

Jeśli zaczynasz dzień od garści środków przeciwbólowych, a uważasz się za osobę zdrową, powinieneś jak najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi. On wykluczy nieistniejące powody takiego postępowania, lub wdroży prawidłowe leczenie ewentualnych, rzeczywistych dolegliwości.

Zrezygnuj z żywności przetworzonej w stopniu wysokim


Jedni uważają, że żywność wysokoprzetworzona to osiągnięcie cywilizacji, bo umożliwia przygotowanie obiadu w 5 minut, inni jednak zdają sobie sprawę z powagi problemu. Tego typu półprodukty, gotowe potrawy zawierają bardzo wiele dodatków chemicznych, które odpowiadają za ich smak, aromat, kolor i możliwość bardzo długiego przechowywania.

Wszystkie te dodatki chemiczne przedostają się do naszego organizmu, a wątroba musi je zneutralizować. Jeśli dostarczamy je w dużych ilościach i w sposób ciągły, wątroba jest przeciążana i w normalny sposób nie poradzi sobie z tym. Jej wydolność będzie malała z każdym tygodniem i miesiącem, a to prosta droga do jej kompletnej niewydolności.

Jeśli chcesz więc pomóc własnej wątrobie, zrezygnuj z takiej żywności, odstaw jedzenie typu fast food i… zacznij sam gotować, a szybko odkryjesz, że czujesz się znacznie lżej i masz więcej siły.

Skomponuj właściwie jadłospis


Jak ważna jest dobrze zbilansowana dieta dla całego organizmu człowieka z pewnością słyszał każdy. Ale słyszeć, a wprowadzić w życie to dwie różne historie. Aby Twoja wątroba miała komfortowe warunki do pracy, jadłospis powinien składać się z potraw przygotowywanych w procesie gotowania lub duszenia.

Smażone dania to dla wątroby potężne wyzwanie. I choć to jej zadaniem jest przetwarzanie tłuszczów, to zbyt duża ich ilość przeciąży ją i nie będzie ona w stanie normalnie pracować. Może też dojść do stłuszczenia tego organu, co prowadzi do potężnych problemów zdrowotnych.

Każdy posiłek powinien zawierać warzywa i owoce, bo to one są źródłem wielu niezbędnych witamin i mikroelementów, potrzebnych całemu organizmowi, a więc i wątrobie.

Ważne też jest to, aby jeść kilka razy dziennie, a porcje powinny być niezbyt duże. Tylko jeden lub dwa ogromne posiłki w ciągu dnia, przytłoczą wątrobę ogromem pracy, a ta może mieć trudności w zrealizowaniu wszystkich swoich zadań.

» Szczegółowe opisy sposobów regeneracji wątroby »

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz