Objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych

Objawy AZS są niekiedy bardzo widoczne i mogą przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby walki ze schorzeniem.


Czy mogę chorować na atopowe zapalenie skóry?


Atopowe zapalenie skóry to niezwykle uporczywe schorzenie, które dotyka osób w każdym wieku. Charakterystycznymi objawy AZS to: suchość oraz zaczerwienie skóry, swędzenie, skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych oraz wysypka.

Zmiany skórne mogą obejmować zarówno całą powierzchnię ciała, jak i występować lokalnie m.in. na zgięciach kolanowych, łokciach, twarzy i szyi. Chorzy na atopowe zapalenie skóry często zmagają się także z innymi przypadłościami zdrowotnymi, takimi jak astma, katar sienny czy zapalenie spojówek.

Niektórzy pacjenci uskarżają się na bardzo mocne objawy chorobowe. W ostrych fazach atopowego zapalenia skóry mogą pojawić się rumienie oraz towarzyszące im nadżerki i pęcherzyki.

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci


W przypadku dzieci do 2 roku życia atopowe zapalenie skóry nie powoduje bardzo dużych zmian skórnych. Objawy są zazwyczaj łagodne, a wykwity pojawiają się najczęściej na obszarach nieowłosionych, czole oraz policzkach.

Podobnie jak u dorosłych atakują skórę w zgięciach stawowych. U większości dzieci choroba ustępuje w trzecim roku życia. Do tego czasu zalecane jest stosowanie specjalnych preparatów i emulsji nawilżających, które „zbudują” skuteczną barierę hydrolipidową i uniemożliwią wnikania szkodliwych substancji w głąb skóry.

Przebieg choroby


Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o nieznanej etiologii. Wiadomo jednak, że niektóre czynniki zwiększają ryzyko zachorowania i pojawienia się reakcji alergicznej. Szczególnie niebezpieczne jest działanie substancji drażniących, takich jak detergenty czy skóra zwierząt. Olbrzymi wpływ na zachorowanie ma również czynnik psychologiczny.

Osoby żyjące w ciągłym stresie są bardziej narażone na zachorowanie niż ludzie wiodący spokojny tryb życia. Warto pamiętać, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną. Wszystkie działania podjęte przez lekarza mają charakter objawowy. Oczywiście, zdarza się, że choroba ustępuje samoistnie bądź okresy remisji wydłużają się do kilku lat.

Wszystko zależy od predyspozycji genetycznych oraz rytmu życia. Eliminując czynniki ryzyka, potencjalne alergeny oraz odstawiając kosmetyki z dużą ilością barwników i chemii, na rzecz emulsji i preparatów głęboko odżywiających, możemy kontrolować stan naszej skóry i sprawić, że objawy nie będą bardzo widoczne, lub zostaną całkowicie wyeliminowane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz