Prawidłowy przebieg miesiączki – jak wygląda?

Miesiączka, czyli inaczej okres, cykl owulacyjny bądź też period, dotyczy każdej kobiety. Jej pojawienie się oznacza, że kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę, choć w tym przypadku nie doszło do zapłodnienia. Mimo wszystko, w kolejnym cyklu znów jest szansa na to, że pojawi się dziecko.


Okres zawiera w sobie także informację o właściwym działaniu gospodarki hormonalnej. Dobrze jest kontrolować jego przebieg, by mieć pewność, że organizm funkcjonuje poprawnie i nie trzeba się niczym martwić.

Jak rozpoznać miesiączkę?


Oczywiście, istnieje kilka objawów, które zwiastują zbliżający się okres. Jako pierwsze należałoby wymienić bóle menstruacyjne, czyli dolegliwości, związane z ruchami mięśniówki macicy, która pozbywa się martwego nabłonka, łuszczącego się wówczas, gdy nie doszło do zapłodnienia.

Ich nasilenie może być różne (niektóre kobiety bardzo źle znoszą cykl owulacyjny i muszą zażywać środki przeciwbólowe, by móc normalnie funkcjonować), a pojawiać się mogą albo tuż przed krwawieniem, albo w jego trakcie.

Zwykle ustępują jednak w przeciągu dnia lub dwóch. Ponadto, mogą wystąpić też bóle kręgosłupa oraz nagłe zmiany nastroju, a przede wszystkim nagłe rozdrażnienie, często bez powodu. Więcej » Zespół napięcia przedmiesiączkowego »

Kiedy nadchodzi czas na pierwszą miesiączkę?


Pierwszy okres to na pewno ważne wydarzenie w życiu nastolatki. Zwykle pojawia się w wieku jedenastu - trzynastu lat. Najpierw nie jest zbyt obfita, a raczej kojarzy się z lekkim plamieniem niż krwawieniem, które obserwuje się w późniejszym wieku u kobiet.

Nie należy się też martwić jej nieregularnością oraz tym, że w zasadzie trudno ją przewidzieć, ponieważ z początku to całkowicie normalne, ponieważ cykl jeszcze się nie uregulował, a gruczoły, wydzielające odpowiednie hormony, nie osiągnęły jeszcze pełni rozwoju.

Ile zwykle trwa cykl?


Wiadomo, że każda kobieta jest inna i jej organizm reaguje w nieco inny sposób. Podobnie jest też z miesiączką, ponieważ nie wszystkie panie muszą mieć okres równo co dwadzieścia osiem dni, co przyjmuje się zwykle za normę.

Uznaje się, że właściwe cykle miesiączkowe nie powinny być krótsze niż dwadzieścia dni ani dłuższe niż trzydzieści pięć dni. Oczywiście, może się zdarzyć, że raz na jakiś czas miesiączka nieco się przesunie w jedną bądź drugą stronę, jednak nie może to mieć miejsca więcej niż dwa, trzy razy pod rząd.

W przeciwnym razie konieczna jest wizyta u ginekologa. Zdarza się też, że krwawienie trwa zbyt długo lub zbyt krótko. Wówczas również lepiej zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ mogą to być poważne zaburzenia hormonalne. Trzeba mieć też na uwadze, że zbyt duża utrata krwi może doprowadzić do anemii, a w konsekwencji nawet do śmierci.

1 komentarz:

  1. Miesiączka jest to jeszcze jeden sposób organizmu na regularne oczyszczanie się z toksyn. Warto mieć to na uwadze.

    OdpowiedzUsuń