Silnik szukajki

Zapalenie dziąseł i przyzębia. Leczenie i profilaktyka

Zapalenie dziąseł (gingivitis) to pierwszy etap choroby przyzębia, nieleczone prowadzi do zapalenie przyzębia (kości, w której osadzone są zęby, dziąsła i więzadła przyzębowe), popularnie nazywanego paradontozą - główna przyczyna wypadania zębów.

Przyczyną zapalenia dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej, która w konsekwencji objawia się nadmiarem płytki nazębnej mineralizującej do postaci kamienia nazębnego (wybielanie zębów). Następuje namnażanie się toksycznych bakterii, które wywołują lokalne zapalenie dziąsła.

Typowe objawy zapalenia dziąseł to:
- zaczerwienienie
- obrzęk
- krwawienie
- ból
- świąd
- afty
- uczucie niesmaku
- nieświeży oddech

Oto domowe sposoby leczenia i skutecznej profilaktyki zapalenia dziąseł:

Dłuższe mycie zębów i używanie nici dentystycznej to obowiązek przy zapaleniu dziąseł. Stomatolodzy zalecają staranną pielęgnację jamy ustnej: 2-3 razy dziennie po 3-5 minut.

Właściwe szczotkowanie zębów to szczotkowanie na krawędzi dziąseł. Stan zapalny rozpoczyna się w miejscach, gdzie tworzy się płytka, czyli na krawędzi dziąseł, które są najczęściej zaniedbywane podczas mycia zębów. Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45­­° w stosunku do zębów, tak by jej jedna połowa czyściła zęby, a druga dziąsła i poruszać rotacyjnie.

Naprzemienne korzystanie z 2 szczoteczek. Wskazana jest zmiana szczoteczki co drugi dzień, co pozwala na ich całkowite wyschnięcie.

Elektryczne szczoteczki są skuteczniejsze od tradycyjnych, gdyż usuwają 98% płytki nazębnej - zwykłe 48%.

Odpowiednia szczoteczka. Jeśli elektryczna szczoteczka jest zbyt droga, można korzystać ze szczoteczki tradycyjnej o specjalnej konstrukcji, która przypomina małą szczoteczkę do mycia probówek. Można ją wprowadzać w trudno dostępne miejsca.

Płyn do płukania ust efektywnie hamuje rozwój płytki nazębnej i zapalenie dziąseł. Ważne, aby wybrany preparat zawierał czynne składniki tj. chlorek cetylpirydyny lub bromek domifenu.

Płukanie ust wodą utlenioną 3 razy dziennie powstrzymuje wzrost bakterii. Należy 3% roztwór wody utlenionej zmieszać z wodą w stosunku 1:1 i otrzymaną mieszanką płukać usta przez 30 sekund.

Aparat do płukania wodą pod ciśnieniem. Ważne, aby strumień wody skierować na zęby, a nie do kieszonek dziąsłowych. Takim przyrządem może być zwykła gumowa gruszka z długą końcówką.

Czyszczenie języka usuwa gnieżdżące się na nim bakterie i wirusy. W tym celu można użyć małej łyżeczki, łopatki do języka lub zwykłej szczoteczki do zębów. Język należy zeskrobywać 10-15 razy od tyłu do przodu.

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu). Sodę miesza się z małą ilością wody, otrzymaną papkę nakłada się wzdłuż dziąseł i szczotkuje zęby. Oprócz oczyszczania i polerowania zębów oraz usuwania nieprzyjemnego oddechu, ten sposób neutralizuje kwaśne resztki pokarmowe.

Żel/sok aloesowy używany do szczotkowania zębów zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej i łagodzi zapalenie dziąseł.

Większa podaż wapnia. Zapalenie dziąseł może być początkiem osteoporozy okołozębowej, czyli procesu niszczącego kości szczęki, podobnie jak osteoporoza inne kości w całym ciele. Dlatego, aby wzmocnić strukturę tkanki kostnej, trzeba dostarczać organizmowi właściwą ilość wapnia poprzez takie produkty jak przetwory mleczne, łosoś, migdały, ciemne rośliny zielone i suplementy wapnia - te naturalne to m.in. No-scar i Chrząstka rekina. Wskazana jest także aktywność fizyczna i rzucenie palenia.

Witamina C skutecznie zmniejsza krwawienie dziąseł.

Stewia to słodka roślina zastępująca cukier. W przeciwieństwie do niego składniki stewii nie są przekształcane do kwasów przez bakterie w jamie ustnej, a jej właściwości przeciwbakteryjne ograniczają wzrost płytki nazębnej.

Olej kokosowy to 50%-owe źródło silnie antybakteryjnego kwasu laurynowego, dzięki czemu może skutecznie wspomóc leczenie. Wystarczy np. masło i olej do smażenia zamienić na olej kokosowy przynajmniej na czas choroby. 

Codzienne jedzenie surowych warzyw skutecznie zwalcza objawy zapalenia dziąseł. Wszystkie twarde i włókniste pokarmy oczyszczają i stymulują zęby oraz dziąsła.

Masaż dziąseł poprawia w nich krążenie krwi. Należy chwycić dziąsło między kciuk a palec wskazujący (zostaje na zewnątrz) i wykonywać ruch pocierania.

Stresujący styl życia lub oddziaływanie substancji toksycznych to czynniki pogarszające stan dziąseł.

Nałogi STOP. Palenie papierosów oraz picie alkoholu powodują wypłukiwanie witamin i soli mineralnych z organizmu, co niekorzystnie wpływa na stan jamy ustnej.

Nie od razu, ale systematycznie. Nie trzeba powyższych zaleceń wykonywać codziennie. Jednego dnia można wymasować dziąsła, a drugiego oczyścić język ale ważne, aby robić to regularnie.

PORADA LEKARSKA

Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do poważniejszego zapalenia przyzębia i utraty zębów. Konsultacja stomatologiczna jest niezbędna po wystąpieniu następujących objawów:
- nieprzyjemny zapach z ust nie ustępujący w ciągu doby
- zęby wydają się dłuższe
- wyczuwalna różnica poziomu zębów przy zamykaniu ust
- częściowe protezy zębowe przestają pasować
- ropa pomiędzy zębami a dziąsłami
- luźne zęby
- krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów
- utrzymywanie się bólu i obrzęku mimo starannej pielęgnacji jamy ustnej

TEMAT POKREWNY

Ból zęba

12 komentarzy:

 1. co z zapaleniem po wyrwanym zębie

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy zapalenie dziąseł trzeba wygrzewac?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ogrzewaj. Spuchnie jeszcze bardziej. Nie pozwól też przewiać. temperatura pokojowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. polecam wode utlenioną 50%-50% z wodą czystą przegotowana pomaga !!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. przy zapaleniu dziasel ,dziasla krwawia wtedy tez mozna wode utleniona??

  OdpowiedzUsuń
 6. http://pl.wikipedia.org/wiki/Nadtlenek_wodoru#Woda_utleniona_.283.E2.80.933.2C5.25_roztw.C3.B3r.29

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeedyna skuteczna metoda , ktora calkowicie cofnie zapalenie przyzebia , jest mycie zebow i plukanie jamy ustnej wlasnym moczem i moczem odparowanym . Trzeba zebrac 2 litry moczu i gotowac go , az zostanie pol litra . Ostudzic edo letniego i trzymac w lodowce . Wlac 1/3 szklanki do miseczki , maczac szczoteczke , polozyc dobra paste do zebow np Elmex zielony i szczotkowac zeby . Reszta moczu przeplukac jama ustna a najlepiej plukac przez 20 minut tym odparowanym moczem . Mocz zabije tylko niepotrzebne bakterie a nie zniszczy potrzebnych . Ta metoda calkowicie wyleczy paradentoze , czyli zapalenie przyzebia , nawet zaawansowane . Inne moga jedynie poprawic stan dziasel .

  OdpowiedzUsuń
 8. co ty piszesz jaki mocz :/ ręce opadają

  OdpowiedzUsuń
 9. Potwierdzam metodę z moczem, potwierdzona również przez moją mamę tylko w inny sposób: nacieranie chorych miejsc szmatką nasączoną moczem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tylko ze mocz musi byc "czysty" tzn. ze w okresie zbierania moczu nie mozna jesc miesa tylko owoce i warzywa i pic tylko czysta woda.

  OdpowiedzUsuń
 11. Opisane w artykule metody nie rozwiązują głównej przyczyny choroby przyzębia. Gdyby tak było, przy obecnym dbaniu o higienę jamy ustnej, zanotowalibyśmy spadek chorób dziąseł. A tak w rzeczy samej nie jest. Problem tkwi w odżywianiu.

  OdpowiedzUsuń