Hemoroidy. Leczenie i domowe sposoby na żylaki odbytu

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu hemoroidów na LeczeniePRO.pl/hemoroidy-żylaki-odbytu »

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to guzki krwawnicze (powiększone żyły w odbytnicy), uwypuklające się wewnątrz lub na zewnątrz odbytu.

Ryzyko powstania hemoroidów rośnie z wiekiem, w okresie ciąży i w czasie porodu. W większości przypadków żylaki odbytu zanikają po kilku tygodniach, ale mogą ponownie nawrócić.

Objawy hemoroidów


 • krwawienia z odbytu i wydzielina śluzowa (widoczne np. na papierze toaletowym po oddaniu stolca)
 • uczucie dyskomfortu
 • bolesność podczas oddawania stolca
 • swędzenie i pieczenie
 • widoczne i wyczuwalne niebieskopurpurowe guzki na zewnątrz odbytu
 • silny ból jeśli dojdzie do zakrzepu, owrzodzenia i stanu zapalnego żylaka

Przyczyny hemoroidów


 • niewłaściwe odżywianie się
 • przewlekłe zaparcia, wysiłek podczas parcia, jednak zdarzają się pacjenci z hemoroidami, u których zaparcia nie występują
 • dziedziczność, wrodzone osłabienie tkanek odbytu
 • ciąża, zwiększone stężenie progesteronu, który powoduje osłabienie ścian naczyń żylnych + powiększona macica wywołuje wzrost ciśnienia wywieranego na naczynia krwionośne w obrębie miednicy, co sprzyja zastojowi krwi w żyłach odbytnicy
 • praca siedząca

Hemoroidy to bardzo popularne i wstydliwe schorzenie - w pewnym okresie życia choruje na żylaki odbytu 8 na 10 osób - podobno były przyczyną klęski Napoleona pod Waterloo :) Występują równie często u kobiet, jak i u mężczyzn. 

Domowe leczenie i profilaktyka hemoroidów, przeprowadzone według poniższych wskazówek trwale zapobiega kłopotliwej wizycie u lekarza ...

Miejscowe leczenie hemoroidów


Nasiadówka czyli siedzenie z podkurczonymi nogami w wannie wypełnionej ciepłą wodą na 7-10cm. Według wielu fachowców najskuteczniejsza metoda walki z hemoroidami. Ciepła woda łagodzi ból i wspomaga przepływ krwi w okolicach odbytu - ustępuje obrzęk powiększonych żył. W wodzie można rozpuścić łagodny środek przeciwzapalny lub olejek leczniczy


Kąpiel mikrobąbelkowa. Japońscy naukowcy z dziedziny nanotechnologii wody zaprojektowali i opatentowali domowe generatory mikro- i nanobąbelków powietrzno-wodnych o przełomowych właściwościach prozdrowotnych.

W kontekście hemoroidów, woda nazywana białą lub mleczną, zapewnia unikalny mikromasaż, który w połączeniu z ciepłą temperaturą jeszcze silniej poprawia krążenie krwi. Dodatkowo, powstająca podczas pękania bąbelków energia i fala ultradźwiękowa gwarantuje przyjemne uczucie ciepła wewnętrznego, które utrzymuje się nawet po kąpieli. Działanie sterylizujące mikrobąbelków pozwala na precyzyjne mycie bez stosowania chemicznych środków myjących typu mydło, które drażnią wszystkie rany, w tym krwawiące żylaki odbytu, opóźniając gojenie. Z tych względów nasiadówki w mlecznej wodzie często okazują się najskuteczniejszym elementem zewnętrznego leczenia hemoroidów.
Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii - przełom kosmetyczny...
Leki zewnętrzne w postaci kremów i czopków na ogół nie leczą hemoroidów, ale skutecznie zmniejszają ból i obrzęk. Przy czym kremy i maści są lepsze, gdyż czopki nie pomagają w przypadku hemoroidów zewnętrznych i często także przy żylakach wewnętrznych - zwykle przesuwają się wyżej nie wywierając pożądanego skutku.

Wywar z oczaru wirginijskiego obkurcza naczynia krwionośne i zatrzymuje krwawienie. Należy nasączyć nim wacik i umieścić w odbycie - jeden z najskuteczniejszych sposobów na zewnętrzne hemoroidy zwłaszcza krwawiące.

Wazelinę lub inny tłusty krem należy nałożyć wacikiem lub palcem na głębokość 1,5cm.

Biszofit to sole mineralne prehistorycznego pochodzenia. Można je stosować zamiast wazeliny lub kremów, często z lepszym skutkiem. Pomocna jest także maść majerankowa.

Zimny okład. Przykładanie woreczka z lodem pomaga złagodzić silny ból towarzyszący zakrzepicy hemoroidów.

Okłady z gotowanej cebuli. Należy ugotować cebulę w całości, następnie pociąć w plastry i jeszcze ciepłą przyłożyć do odbytu aż wystygnie.

Polewanie naprzemienne kolan (gorąca-zimna) kilka razy po 8-10 sekund. W ten sam sposób można polewać prysznicem pupę stojąc w wannie lub brodziku, co poprawia krążenie w obrębie odbytu.

Dieta na hemoroidy. Leczenie wewnętrzne


Nadwaga wywołuje nadmierne obciążanie kończyn dolnych, dlatego osoby otyłe częściej chorują na hemoroidy oraz na żylaki nóg. Dlatego wskazane jest odchudzanie poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Dieta powinna obfitować w dużo świeżych owoców i warzyw - minimum 5 porcji dziennie. Należy się starać, aby w przygotowywanych posiłkach było jak najwięcej produktów bogatych w błonnik.

Sól zatrzymuje wodę w organizmie także jej nadmiar prowadzi do przepełnienia wszystkich naczyń krwionośnych także w odbycie.

Kawa, ostre przyprawy, piwo i cola są niewskazane, gdyż nasilają dokuczliwy świąd.

Miękki stolec podczas wypróżniania ułatwia parcie, a zaparcie (zatwardzenie) jest główną przyczyną obrzęku żył w odbytnicy. Dlatego należy pić jak najwięcej płynów i jeść dużo włókien pokarmowych (błonnik), dzięki czemu stolec będzie miękki i łatwo przejdzie przez odbyt - błonnik zwiększa ilość wody w kale, a rzadszy kał łatwiej jest wydalany.

Obfite źródła włókien to m.in. płatki owsiane, grube kasze, otręby pszenne i ciemne pieczywo pełnoziarniste. Jednak ich trwałe włączenie do jadłospisu w wielu przypadkach bywa trudne ze względu na rzekomą, niską atrakcyjność smakową tych produktów. Dlatego doskonałą, wysokobłonnikową alternatywą są smaczne ziarna babki płesznik i jajowatej.

Ostropest plamisty to roślina silnie oczyszczająca organizm i eliminująca toksyny z krwi. Natomiast czysta krew to jej swobodniejsze krążenie, czyli mniejsza podatność na zastoje i powstawanie żylaków w obrębie odbytu i nóg - wzmocnione naczynia krwionośne i ograniczone krwawienia.

Colostrum czyli siara, pierwsze mleko matki ssaka po urodzeniu. Suplementacja siarą przynosi zaskakująco dobre rezultaty w leczeniu hemoroidów - colostrum hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie żylaków i wzmacnia naczynia krwionośne. Artykuł naukowy Colostrum vs. hemoroidy

Olej lniany wzmacnia błony śluzowe całego systemu pokarmowego, czyli także układu wydalniczego. Tym samym stwarza gorsze warunki dla powstawania i rozwoju hemoroidów. 

Collinsonia canadensis to ziele o silnym działaniu ściągającym, wzmacniające strukturę i funkcję żył. Kapsułki leku należy popijać pełną szklanką wody.

Leki doustne stanowią czynnik wspomagający leczenie hemoroidów - polepszają wydolność żylną kończyn dolnych.

Diosmina zwiększa napięcie ścian żylnych oraz działa ochronnie na strukturę naczyń krwionośnych. Poprawia powrót krwi z układu żylnego, zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w nogach oraz odbycie, wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Pomocne leki naturalne i zioła na hemoroidy ...


 • Triphala - indyjska mieszanka ziołowa kompleksowo regulująca funkcje układu pokarmowego m.in. leczy zaparcia
 • Olej rokitnikowy - owoce rokitnika syberyjskiego, leczenie wewnętrzne (przyjmowanie doustne) i zewnętrzne (smarowanie odbytu) 
 • Pilex - maść ziołowa na hemoroidy o właściwościach przeciwzapalnych i suplement w postaci tabletek redukujący nabrzmiałość żył i zaparcia

Hemoroidy. Wskazówki w codziennym życiu


Staranne podcieranie jest niezwykle ważne po każdym opróżnieniu. Należy robić to dokładnie i delikatnie.

Właściwy papier jest nie perfumowany, bezbarwny i miękki, najlepiej przed użyciem zwilżyć go wodą - wiele tanich papierów toaletowych zawiera drażniące substancje chemiczne. Alternatywą są higieniczne chusteczki do twarzy z kremem nawilżającym lub do higieny intymnej.

Specjalna toaleta z kranikiem do systematycznej higieny okolicy odbytu.

Nie wolno drapać! Skutkiem jest tylko chwilowa ulga, a łatwo może dojść do uszkodzenia ścianek delikatnych żył co znacznie pogorszy dolegliwość.

Nie wolno dźwigać! Ciężkie przedmioty i wzmożony wysiłek mogą mieć podobne działanie jak parcie na stolec i zaostrzą schorzenie.

Ciąża sprzyja tworzeniu się hemoroidów - powiększona macica uciska naczynia odprowadzające krew z żył hemoroidalnych. Należy kilka razy w ciągu dnia kłaść się na lewym boku na około 20 minut, co zmniejsza ucisk na żyłę główną dolną.

Na swoje miejsce. Jeśli z odbytu wystaje śluzówka wraz z powiększonymi żyłami należy delikatnie i czystymi opuszkami palców włożyć to tam gdzie było - pozostawienie hemoroidów na zewnątrz prowadzi do powstania skrzepów.

Poduszka do siedzenia powinna być okrągła z otworem w środku. Pomocne są poduszki poporodowe lub podróżne.

Hemoroidy. Porada lekarska


Każde krwawienie z odbytu jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty lekarskiej i wyjaśnienia przyczyny. Oprócz hemoroidów może to być także objaw zakażenia pasożytem po powrocie z egzotycznej podróży lub nowotworu.
Diagnoza lekarska jest niezbędna również w przypadku odczuwania dyskomfortu lub bólu podczas oddawania stolca, który utrzymuje się kilka tygodni.

Tematy pokrewne

Szczelina odbytu
Zapalenie żył

24 komentarze:

 1. Bardzo wartościowy i rzetelny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wreszcie rzetelna informacja!Dziekuje serdecznie na pewno skorzystam z porad!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry artykuł napisany bardzo skłądnie i na temat każdy może skorzystać z porad podanych na kążda kieszeń :) pozdrawiam wszystkich żylakowców ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. podpisuje się pod powyższymi komentarzami.przejrzałam wiele artykułów i żaden nie okazał się tak pomocny jak ten.Napisany "po polsku" i bez zbędnych informacji których ciężko zwyklemu człowiekowi rozszyfrować.Od dziś zaczynam "nasiadówke" i dam znać za jakiś czas czy sa efekty!:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przejrzyście i na temat napisany artykuł. Wypróbuję niektóre leki i porady. Oby pomogło,bo już mam dość tej dolegliwości. A wizyta u chirurga kończy się ciągle stwierdzeniem ,że najlepiej operować.

  OdpowiedzUsuń
 6. kilka dobrych porad. wreszcie normalna medycyna. artykuł na szczęście bez tej ezoterycznej szmiry typu czytanie z oczu, syfy homeopatyczne i temu podobne bzdury dla ciemniaków bez szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 7. Haile I Selassie I Jah Rastafari,w moim przypadku ziola i ciepla woda pomogla ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. ja mam hemoriody od 4 dni i nie wiem jak sie ich pozbyc!!!:(

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja wyleczyłam hemoroidy surowymi ziemniakami. Poleciłam ten sposób koleżance, której żadne środki farmakologiczne nie pomagały, a ziemniaki pomogły.

  OdpowiedzUsuń
 10. A co robić z tymi ziemniakami?

  OdpowiedzUsuń
 11. Pojawiły mi się hemoroidy zewnętrze. Czy to prawda, że można je polewać pod prysznicem naprzemian gorącą i zimną wodą ?
  pozdrawiam Teresa

  OdpowiedzUsuń
 12. tak, ale nasiadówki są podobno skuteczniejsze...

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo interesuiacy artykuł ale mnie pomógł OSTROPEST PLAMISTY 2 łyzeczki dziennie jako napój lub posypka do kanapek lub posypka do drugiego dania obiadowego POZDRAWIAM I POLECAM MAK

  OdpowiedzUsuń
 14. Od nasiadówek skuteczniejsze są zioła szwedzkie. Kup sobie krem z ziół szwedzkich, Smaruj dwa razy dziennie, albo więcej jak masz możliwość i powinno szybko pomóc. Ja sobie bardzo cenię taki krem.

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajny artukuł, napisany prosto i bez obciachu, co zrobić, gdzie wepchnąć i jak zrobić nasiadówkę. Naprawdę fajna rzecz w zalewie bełkotliwych pseudofachowych porad. Ja nadal uważam, że podstawowa rzecz - to przełamać się i pójść do lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 16. fajna metoda jest to z cebulą

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawy artykuł dokładnie opisany i jego zalecenia dużo sobie z tego zanotowałam ,bo od 9 lat tylko czopki i maść ,a i tak się nawraca .Zastosuje to i aby pomogło z góry Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 18. kobieta w ciazy? Jeden maly zewnetrzny, co najskuteczniejsze?

  OdpowiedzUsuń
 19. Mi wraca to co jakis czas... co robic? Boje sie pojsc do lekarza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szare mydło. ..namydlić palce i mydliny wpychać do kiszki stolcowej.Można zrobić sobie czopek ze szarego mydła.Ten sposób sama sprawdziłam na sobie.Mam 58 lat,a ten sposób znam od mojej Mamy

   Usuń
 20. ja byłem ostatnio w szpitalu w miniony czwartek bo po wypróżnieniu leciała mi krew i tam chirurg mi powiedział że żylaki odbytu i mam iść na operację w najbliższy wtorek miałem coś takiego pierwszy raz więc chciałem to skonsultować z innym chirurgiem jeszcze a ten mi powiedział że jak mam wytyczne co i jak to mam się zastosować a nie szukać konsultacji :(

  OdpowiedzUsuń
 21. "...mam się zastosować a nie szukać konsultacji..."
  Nigdy nie poddawaj się operacji bez konsultacji z innym lekarzem. Operacja to ostateczność i trzeba być do niej przekonanym.
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam różne komentarze na temat leczenia hemoroidów, ale nie znalazłam żeby ktokolwiek wiedział, że dobrym sposobem na hemoroidy jest zwykłe szare mydło.Wystarczy namydlić palce i wepchnąć trochę mydlin do kiszki stolcowej. Ja wiem, że to pomaga. Mam 58 lat i przytrafiła mi się ta dolegliwość 3 może 4 razy w moim życiu. Pierwszy raz za radą mojej Mamy zastosowałam ten sposób i dlatego wiem,że to pomaga.

  OdpowiedzUsuń
 23. przez ostanie 3 dni w rannym stolcu pojawiaja mi sie znaczne ilosci jasnek krwi.Wiem ,ze mam hemoroidy,musze to jakos sama zwalczyc mieszkam za granica i ciezko by mi by bylo isc gdzies do specjalisty.Jak moglabym temu zapobiec,picie kisielu z lnu tez pewnie by pomoglo

  OdpowiedzUsuń