Hiperwentylacja. Szok tlenowy. Domowe sposoby

» Stale aktualizowany artykuł o hiperwentylacji na LeczeniePRO.pl/hiperwentylacja »

Hiperwentylacja (oddech holotropowy, szok tlenowy) to nadmierne oddychanie - zbyt szybki oddech, który najczęściej wywołany jest napadem paniki. Lęk powoduje u niektórych osób przyspieszenie i pogłębienie oddychania, choć organizm nie potrzebuje dodatkowej porcji tlenu.

Prowadzi to do obniżenia stężenia dwutlenku węgla we krwi i jej alkalozę, co w konsekwencji skutkuje zaburzeniami wielu procesów chemicznych regulujących pracę układu nerwowego - powstają objawy typowe dla stanu panicznego lęku.

Atak hiperwentylacji może trwać nawet kilka godzin, ale na ogół utrzymuje się przez 20-30 minut. Jednak chory ma wrażenie, że minęły wieki. Oddech holotropowy ma charakter nawracający.

Objawy hiperwentylacji


  • przyspieszony rytm serca
  • trudności w zaczerpnięciu powietrza
  • wrażenie wewnętrznej wibracji
  • mrowienie w całym ciele, szczególnie palców dłoni i obszaru wokół ust
  • pogorszenie samopoczucia
  • zawroty głowy
  • zaburzenie widzenia
  • w skrajnych przypadkach omdlenia

Przyczyny hiperwentylacji


  • napady paniki, lęku, niepokoju i silne emocje
  • choroby układu oddechowego
  • choroby układu krążenia (zawał, zatorowość płucna)

Domowe sposoby zapobiegania i przerywania hiperwentylacji


Oddychanie do papierowej torebki trzymanej luźno przy ustach i nosie to powszechna metoda przerywania ataku. Wdychanie powietrza, wcześniej wydychanego do torebki zapobiega nadmiernemu wydalaniu dwutlenku węgla z organizmu, co ułatwia unormowanie jego stężenia we krwi i jednocześnie zapewnia dostarczenie tlenu. U wielu osób opisany sposób działa także zapobiegawczo - sama świadomość o posiadaniu przy sobie torebki pomaga ograniczyć częstotliwość ataków.

Jednak metoda dotyczy wyłącznie zdiagnozowanej hiperwentylacji towarzyszącej napadowi lęku - jeśli przyczyną szoku tlenowego jest zaburzenie układu oddechowego lub krążenia, owy sposób może doprowadzić do obniżenia już niskiego poziomu tlenu we krwi, co w skrajnych przypadkach może wywołać zawał serca. Osoby te nie powinny stosować opisanej techniki - w ich przypadku skuteczne i pozbawione ryzyka jest wsparcie psychologiczne i uspokajanie.

Ćwiczenia oddechowe, spokój i relaks. W pozycji siedzącej należy spróbować oddychać normalnie, nie nabierać przesadnie dużo powietrza i nie spłycać oddechu. Normalnie, czyli mniej więcej 1 wdech co 6 sekund - 10 wdechów na minutę. Taką 10-minutową sesję należy powtarzać 2 razy w ciągu dnia. Służy ona wyrobieniu nawyku spokojnego, regularnego i głębokiego oddychania. Pomocna może być także medytacja i joga.

Jak najmniej myśli o oddychaniu w życiu codziennym, oczywiście poza wspomnianymi sesjami treningowymi, które wymagają skupienia na sposobie oddychania. Należy porzucić myśli o oddechu i hiperwentylacji wykonując codzienne zadania.

Aktywność fizyczna niweluje stany lękowe i dodaje pewności siebie. Podczas ćwiczeń pewne przyspieszenie oddechu jest najzupełniej normalne.

Unikanie sytuacji ryzyka. Każdy powinien samodzielnie zidentyfikować sytuacje wywołujące w swoim konkretnym przypadku napady hiperwentylacji i spróbować wyeliminować je ze swojego życia.

Unikanie kofeiny. Każdy środek pobudzający to potencjalna przyczyna hiperwentylacji. Dlatego należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, coli i czekolady.

Rzucenie palenia. Wielowymiarowy i negatywny wpływ nikotyny na organizmy żywe jest powszechnie znany, a dodatkowo wykazuje ona działanie pobudzające.

Hiperwentylacja. Porada lekarska


Jest niezbędna po pierwszym ataku hiperwentylacji - specjalista musi określić przyczynę. Choć zdarza się to rzadko, szok tlenowy może oznaczać chorobę płuc (np. zapalenie płuc), zakażenie krwi, zatrucie lub zawał serca.

Tematy pokrewne

Astma
Choroba wieńcowa

1 komentarz:

  1. A więc...
    Leczenie hiperwentylacji to proces długi i trochę skąplikowany.
    Nie ma na to lekarstw.Wiem,bo sam się teraz zmierze z tym problemem,jestem juz na wykończeniu i pora zabrać się za to i wyeliminować w końcu.
    Po pierwsze są tego jakieś przyczyny,chorby,nawyki,stres itd.
    W moim przypadku jest to chyba przewlekle zatkany nos.Więc wyrobiłem sobie nawyk oddychania ustami.A to jest karygodne.
    Oddychając ustami wypuszczamy za dużo dwutlenku węgla tzn.co2.
    A co2 jest potrzebny,do tego aby dokładnie nie wiem jak to opisać,aby tlen mógł zostać wchłonięty do organizmu.

    Ogólnie temat hiperwentylacji i sposób leczenia to temat dość obszerny.

    Ja zaczełem się tym interesować kilka dni temu,i coś już wiem.

    Wkleje link do stronki jeśli Admin usunie,a myśle,że nie bo to w końcu o leczeniu jest to pisać na gg 42756242 i link:

    http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en%7Cpl&u=http://www.normalbreathing.com/d-seizures-cause.php

    Skopiować i wkleić do przeglądarki.Poczytajcie trochę,poznacie zasady.W razie niejasności pisać na gg.Sam jestem początkujący w tym,ale widzę szanse,że się z tego guwna wyleczę.

    Podzielcie się swoimi uwagami i pytaniami tu na forum,to więcej ludzi będzie mogło sobie poczytać.

    W miarę czasu i sił będę tu zaglądał.

    Na początek dobra rada.Oddychać stale nosem,a wzdychając jeśli już musicie,to też przez nos,jak najmniej oddechów na minute i tak w miarę płytkie.

    Do usłyszenia na forum.Tomek.

    OdpowiedzUsuń