Impotencja. Zaburzenia erekcji. Domowe sposoby leczenia

» Stale aktualizowany artykuł o leczeniu impotencji na LeczeniePRO.pl/impotencja-problemy-z-erekcją »

Impotencja to niezdolność do odbycia stosunku płciowego z powodu:

 • niemożności osiągnięcia normalnego wzwodu (erekcji)
 • utrzymania erekcji wystarczającej do orgazmu
 • niezdolności do ejakulacji (wytrysku)

Zaburzenia erekcji mają podłoże psychologiczne, zwłaszcza gdy mężczyzna ma prawidłowe wzwody poranne - jeżeli wzwody w ogóle zanikają, najprawdopodobniej przyczyną jest choroba (3/4 przypadków).
Impotencja dotyczy 152mln. mężczyzn na świecie, w tym 1,5mln. Polaków.
Wielu mężczyzn nie rozumie przyczyn własnej impotencji, a mimo to nie szukają specjalistycznej pomocy, co często wynika z dużego zakłopotania i wstydu. Wielu mężczyzn nie wie, że każdemu reprezentantowi płci brzydkiej przydarzył się w życiu przynajmniej jeden epizod impotencji.

Przyczyny impotencji


impotencja psychogenna:

 • depresja, lęk, złe samopoczucie, bezsenność, płaczliwość, utrata wiary w siebie, stres
 • problemy partnerskie - epizodyczna impotencja, zwykle prawidłowe wzwody poranne

choroby organiczne i uszkodzenia narządów:

 • nadużywanie alkoholu i nadmierne palenie papierosów - zaczerwieniona twarz i dłonie, rzadkie wzwody poranne
 • zaburzenie krążenia krwi wynikające ze zwężenia naczyń krwionośnych, choroby serca i niewydolność tętnic (np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zakrzep krwi) - trwały brak wzwodów, rzadkie wzwody poranne lub całkowity ich brak, często chłodne stopy lub całe nogi
 • cukrzyca, uszkodzenie nerwów u cukrzyków
 • otyłość
 • uszkodzenie miednicy lub rdzenia kręgowego
 • uszkodzenie prącia
 • skutek uboczny operacji prostaty
 • wada anatomiczna (stulejka, ciasne wędzidełko)
 • choroba Peyronie'a objawiająca się silnym skrzywieniem członka w trakcie erekcji
 • nieprawidłowa funkcja jąder
 • ucisk rdzenia kręgowego przez nowotwór
 • choroba neurologiczna (wiąd rdzenia, stwardnienie rozsiane)

impotencja polekowa:

 • leki ograniczające dopływ krwi do prącia, czyli obniżające ciśnienie krwi np. stosowane w leczeniu raka prostaty, nadciśnienia, depresji lub nadużywane leki bez recepty - trwały brak wzwodów, rzadkie wzwody poranne lub całkowity ich brak 

inne:

 • starzenie się organizmu
 • niski poziom testosteronu  

Domowe sposoby na problemy z erekcją. Leczenie i zapobieganie


Więcej czasu. Im starszy mężczyzna, tym dłuższy okres stymulacji genitalnej jest potrzebny do uzyskania erekcji:

 • w wieku 18-20 lat erekcja może nastąpić w ciągu kilku sekund
 • w wieku 30-40 lat potrzebne są 1-2 minuty
 • po 60-ce brak erekcji po 2 minutach wcale nie świadczy o impotencji

Cały proces wzwodu wydłuża się proporcjonalnie do wieku. Wraz z wiekiem rośnie także czas między wytryskiem a następną erekcją. Po 60-ce czas do następnego wzwodu może trwać nawet tydzień lub dłużej. Jest to normalne następstwo procesu starzenia się organizmu.

Weryfikacja przyjmowanych leków. Zaburzenia potencji mogą być wywoływane przez lekarstwa przepisane przez lekarza z powodu różnych chorób lub przez leki dostępne bez recepty, w tym stare środki przeciwhistaminowe (depresyjne działanie na ośrodkowy układ nerwowy), moczopędne i uspokajające - na liście podejrzanych specyfików jest ponad 200 leków. Jednak należy pamiętać, że ich szkodliwe działanie jest uwarunkowane indywidualnymi predyspozycjami - to co zaszkodziło jednej osobie, nie musi tak samo zadziałać u drugiej.

Impotencja polekowa najczęściej dotyczy mężczyzn po 50-ce. Jeśli istnieje podejrzenie, że przyjmowany lek może być przyczyną zaburzeń erekcji należy zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty, który zmodyfikuje dawkowanie lub zmieni preparat na inny - nie wolno tego robić bez konsultacji!

Unikanie substancji ogólnie stymulujących tj. kofeina. Preparaty pobudzające powodują zwężenie mięśni gładkich, które sterują szerokością naczyń krwionośnych, a wówczas erekcja jest słaba lub w ogóle do niej nie dochodzi. 

Środki uzależniające negatywnie wpływające na wydolność seksualną to: kokaina, marihuana, opiaty, heroina, morfina, amfetamina i barbiturany.

Alkohol wzmaga pożądanie, ale niszczy jego skuteczność, gdyż wpływa depresyjnie na układ nerwowy. Alkohol hamuje wszystkie odruchy, wytwarzając stan przeciwny do pobudzenia, czyli stanu czuwania, który jest przeciwstawny do senności i snu - już 2 drinki mogą być powodem takiego rozstrojenia.

Przewlekłe nadużywanie alkoholu może uszkodzić nerwy i wątrobę, a uszkodzona wątroba zaburza równowagę hormonalną w całym organizmie, która polega na nadmiarze hormonów żeńskich. Tymczasem prawidłowy stosunek tych hormonów i testosteronu decyduje m.in. o funkcjach płciowych.

Dbałość o tętnice to dbałość o potencję. Prącie jest narządem zależnym w głównej mierze od zaopatrzenia tętniczego w krew. Wszystko co prowadzi do zwężania się tętnic (np. cholesterol i tłuszcze nasycone zawarte w pokarmach) utrudnia również dopływ krwi do narządów płciowych. Już u mężczyzn powyżej 38 lat tętnice zaopatrujące prącie wykazują pewne zwężenie, związane z odkładaniem blaszek miażdżycowych, co zaburza mechanizm wypełniania się krwią przestrzeni naczyniowych prącia, tzw. ciał jamistych, który decyduje o prawidłowym wzwodzie.

Dlatego należy zwracać większą uwagę na sposób odżywiania - duże stężenie cholesterolu we krwi jest jedną z głównych przyczyn impotencji.

Rzucenie palenia papierosów. Nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co upośledza krążenie krwi, w tym także dopływ krwi do prącia warunkujący erekcję. Dym tytoniowy blokuje erekcję, ponieważ hamuje pełne rozluźnienie tkanki naczyniowej, która musi wypełnić się krwią, by doszło do wzwodu. Ryzyko wystąpienia impotencji u palaczy jest o 50-80% wyższe niż u mężczyzn niepalących.

Umiarkowana aktywność fizyczna. Nadmiar ćwiczeń stymuluje w organizmie produkcję naturalnych opiatów, tzw. endorfin, które mają tendencje do osłabiania wszelkich wrażeń. Doraźny wysiłek jest dla organizmu pożyteczny, ale po przekroczeniu pewnego progu, podejmuje on działania samoobronne.

Przesadna aktywność fizyczna kieruje wszystkie siły organizmu na związaną z nią pracę, osłabiając lub zupełnie hamując procesy reprodukcyjne. Dobrym przykładem są zawodowe tancerki, u których często dochodzi do zaniku miesiączkowania, podobne zjawisko występuje u osób przewlekle głodujących.

Ból trzeba z nadzieją przeczekać. Wszelkie rodzaje bólu, podobnie jak nadmierny wysiłek, są przyczyną produkcji wspomnianych endorfin, które wyłączają bodźce seksualne i nie ma na to rady, oprócz mijającego czasu.

Dobre samopoczucie. Sprawdzoną receptą jest np. realizacja odkładanych celów i marzeń. Im lepsze samopoczucie fizyczne, tym większe szanse osiągnięcia spełnienia seksualnego.

Ważny jest relaks psychiczny. Układ nerwowy organizmu dzieli się na 2 podstawowe stany funkcjonowania: współczulny i przywspółczulny. Dominacja układu współczulnego oznacza, że organizm jest w stanie alarmu. Hormony powstające w nadnerczach (głównie adrenalina) przygotowują organizm do reakcji walki lub ucieczki, znaczna część przepływu krwi zostaje skierowana do mięśni ze szkodą dla przewodu pokarmowego i narządów płciowych. Człowiek może sam pobudzić układ współczulny, gdy przejawia nadmierny lęk lub niepokój. U wielu mężczyzn obawa o niepowodzenie seksualne jest tak silna, że organizm zostaje dosłownie zalany adrenaliną i następuje skurcz mięśni, co niemal przekreśla szansę wzwodu.

Dlatego uruchomienie układu przywspółczulnego poprzez relaksację jest kluczem do sukcesu. Sygnały tej części układu nerwowego powodują rozszerzenie tętnic i zatok naczyniowych w prąciu (w ciałach jamistych łechtaczki u kobiet), co oznacza gotowość do aktu płciowego. Reasumując - podstawą skuteczności seksualnej jest relaks.

Aromaterapia i masaż jako techniki relaksacyjne są szczególnie wskazane i skuteczne w leczeniu impotencji psychogennej wywołanej przez stres lub niepokój. Wskazany jest olejek sandałowy, geraniowy i tymiankowy.

Uczuciowe elementy bliskości to jedna z metod relaksu. Należy skierować uwagę na inne części ciała poza sferą seksualną. Trzeba oddać się pieszczotom i wzajemnej grze miłosnej, nie zamartwiając się stanem penisa i jego wzwodem. Według ekspertów, największym narządem uczestniczącym w aktywności seksualnej nie jest penis, a skóra. Dlatego nie wolno skupiać się na stanie członka, ponieważ całe ciało musi reagować podczas zbliżenia płciowego.

Wcześniejsze przygotowanie planu działania to dobre rozwiązanie na wypadek, gdyby erekcja zawiodła. Świadomość posiadania alternatywnego wyjścia pomaga nie koncentrować się na erekcji, a wówczas są największe szanse, by do niej doszło.

Poprawa relacji partnerskich. Jeśli do erekcji dochodzi we śnie lub przez masturbację, ale nie w obecności partnerki, wówczas przyczyną impotencji są problemy partnerskie, które trzeba koniecznie wyjaśnić.

Otwarta rozmowa z partnerką. Podczas epizodu impotencji, nie wolno wzmagać napięcia zachowując grobowe milczenie. Wskazana jest wspólna zabawa w detektywa i próba wykrycia przyczyn problemu z erekcją - stresująca praca? chore dziecko? dotąd nie wyjaśnione napięcie w związku?

Wiedza o potencjalnych przyczynach niepowodzenia seksualnego, pozwala znaleźć wyjaśnienie w czynnikach niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka - trzeba wspólnie rozmawiać o różnych rozwiązaniach. Miłość stwarza wiele możliwości, dlatego erekcja czy jej brak nie może być elementem decydującym o bliskości kochających się ludzi.

Terapia seksuologiczna jest skuteczna w przypadku impotencji psychogennej bez podłoża choroby organicznej, czyli problemy natury emocjonalnej lub kryzys partnerski. Jej celem jest przywrócenie wiary pacjenta we własne możliwości seksualne i rozwiązanie problemów partnerskich.

Afrodyzjaki. Medycyna akademicka z rezerwą odnosi się do skuteczności afrodyzjaków w leczeniu zaburzeń erekcji, jednak niektóre z nich mają szerokie grona zwolenników, co siłą rzeczy świadczy o ich efektywności - oto one:


Pomocne zioła i kompleksy ziołowe silnie odżywiające organizm i tym samym poprawiające witalność:

 • Tribulus terrestris to roślina zwiększająca popęd płciowy poprzez pobudzanie produkcji naturalnego testosteronu
Płynne ekstrakty złożone z 26 ziół wybitnie odżywiające organizm i wzmacniające witalność:
 • Alveo Mint - miętowy z obniżoną zawartością cukru dla cukrzyków
 • Alveo Grape - wzmocniony przeciwutleniaczami z winogron 

Plaster z testosteronem przyklejony stale do uda zapewnia prawidłową ilość hormonu, jeśli przyczyną impotencji jest niski poziom testosteronu.

Viagra (cytrynian sildenafilu; inne nazwy handlowe: Kamagra, Maxigra, Vizarsin, Levitra, Cialis). Skuteczność Viagry jest powszechnie znana - na zachodzie (np.w Wielkiej Brytanii) istnieje zauważalny trend nadużywania tego specyfiku przez starszych panów :) i kwitnący handel na czarnym rynku. Tymczasem Viagra posiada szereg przeciwwskazań do stosowania:

 • choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa)
 • niekontrolowane ciśnienie tętnicze, złośliwe nadciśnienie tętnicze 
 • złośliwe arytmie komorowe wyzwalane przez wysiłek i emocje
 • kardiomiopatia ze zwężeniem drogi odpływu 
 • zwężenie zastawki aortalnej lub ciężka wada zastawkowa 
 • stosowanie leków z grupy nitratów
 • uczulenie na sildenafil
 • ciężka niewydolność wątroby i nerek
 • niedawno przebyty udar mózgu lub zawał mięśnia sercowego
 • zmiany zwyrodnieniowe siatkówki
 • ostrożnie u osób z fizycznymi wadami prącia (choroba Peyroniego, zwłóknienie ciał jamistych) 
 • ostrożnie u osób ze skłonnością do priapizmu (długotrwały bolesny wzwód bez podniecenia i pobudzenia seksualnego)

Większość z powyższych przeciwwskazań dotyczy szczególnie starszych mężczyzn, którzy najczęściej cierpią na impotencję, więc znaczna grupa odbiorców automatycznie się nie kwalifikuje do stosowania Viagry. Jednak istnieje alternatywa bez skutków ubocznych - równie skuteczne specjalne mieszanki ziołowe na potencję w formie preparatów doustnych i żeli do stosowania miejscowego. Na szczególną uwagę zasługują 2 preparaty:

Vialafil. Uznana linia specyfików naturalnie wspierających męską potencję. Kapsułki i żel usuwają większość męskich problemów fizjologicznych, w tym słabą erekcję i przedwczesny wytrysk. Zwiększają podniecenie seksualne i maksymalizują satysfakcję ze współżycia poprzez intensyfikacje orgazmu.

Unikalny skład to m.in. najskuteczniejsze naturalne afrodyzjaki: Johimbina, Kozie Ziele (Epimedium Sagittum), Muira Puama (Ptychopetalum, Drzewo Potencji), Maca (Leoidium meyenii), Żeń-szeń syberyjski, Selernica (Cnidium Monnier), Xanthoparmelia Scabrosa (grzyb na potencje), Catuaba, Owies zwyczajny (Avena Sativa), Miłorząb dwuklapowy (japoński, Ginkgo biloba), nasiona Dodder (Cuscuta, Kanianka), olejek mięty pieprzowej, anyż + l-arginina i cynk.

Penis XL. Produkty naturalne w formie tabletek i żelu służące do powiększania penisa i tym samym poprawy jakości życia seksualnego poprzez zwiększenie intensywności doznań u obojga partnerów. Skutki działania preparatu to wydłużenie i pogrubienie członka, przedłużenie czasu trwania stosunku, poprawa potencji i siły erekcji.

Synergiczna aktywność składników specyfiku skupia się na poprawie krążenia, pobudzeniu wzrostu tkanek, zwiększeniu możliwości adaptacyjnych ciał jamistych i skonsolidowaniu efektu powiększenia. Przeciwwskazania: nadciśnienie lub stałe przyjmowanie leków wymaga konsultacji lekarskiej.

Spedra (lub Stendra) to lek na potencje nowej generacji zawierający awanafil (avanafil, avanafilum), który blokuje enzym fosfodiesterazy rozkładający cGMP. Jest to substancja odpowiedzialna za erekcję, gdyż rozluźnia mięśnie tkanki gąbczastej w penisie, co umożliwia swobodny napływ krwi do prącia. Innymi słowy, mniej enzymu to więcej cGMP i tym samym trwalszy oraz mocniejszy wzwód. Spedra posiada przeciwwskazania, dlatego jest dostępna po konsultacji online.

» Pomocne akcesoria »

 • Terapia próżniowa, czyli wywoływanie erekcji przez zastosowanie pompki próżniowej ułatwiającej napływ krwi do prącia. 
 • Pierścień uciskowy na prącie jest przydatny w przypadku problemów z utrzymaniem erekcji. 
 • Pierścień stymulujący pracę jąder w konsekwencji silnie wzmaga potencję bez stosowania jakichkolwiek substancji. Jego działanie można porównać do pieszczot z jądrami jakie stosują niektóre kobiety ;)
 • JesExtender zwiększy rozmiar penisa, co wpłynie na wyższy komfort psychiczny niezbędny do pełnej erekcji. Urządzenie służy do korygowania krzywizn członka i jego powiększania. Producent podaje średni wzrost rozmiaru penisa o 28%. Ekstender działa na zasadzie trakcji, a jego skuteczność została potwierdzona wieloma wynikami badań, które dowodzą, że ludzkie ciało pod wpływem zewnętrznego nacisku potrafi się dostosowywać do nowych warunków.

Impotencja. Zaburzenia erekcji. Porada lekarska


Zaburzenia erekcji zawsze są wskazaniem do konsultacji lekarskiej ze względu na, wymienione na wstępie, potencjalne przyczyny chorobowe impotencji - wbrew powszechnej opinii, problemy z potencją nie mają jedynie podłoża emocjonalnego. Jeśli przyczyna jest chorobowa lekarz skupi się na leczeniu źródła problemu.

Natomiast w impotencji o charakterze emocjonalnym, specjalistyczna konsultacja także może być pomocna i nie mam na myśli psychologa leczącego fobie i depresje - chodzi o chirurgiczne wprowadzenie implantu prącia do ciał jamistych penisa. Z drugiej strony szybki kontakt z psychologiem także jest wskazany przy impotencji psychogennej, która często przyczynia się do rozpadu związku.

Tematy pokrewne

Niepłodność
Opryszczka narządów płciowych

3 komentarze:

 1. niskoprzetworzona dieta z pewnością pomaga przy erekcji i nie tylko. to klucz do zdrowia całego ciała, u mnie niestety wchodzą jeszcze w grę ogromny stresy. na zaburzenia z potencją ratuję się spedrą z substanchą czynna awanfil, efekty widoczne są praktycznie od razu

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak facet większość życia nie dba o siebie, je byle co, nie ćwiczy, pali i pije codziennie to nie ma co się dziwić że ma problemy z mieczem. Panowie dbajcie o siebie a będzie dobrze. Głowa do góry! I mały też do góry... ;)

  OdpowiedzUsuń