Afty. Pleśniawki. Zapalenie i grzybica jamy ustnej. Leczenie i przyczyny

» Stale aktualizowany artykuł o aftach i pleśniawkach na LeczeniePRO.pl/afty-pleśniawki »

Afty, czyli pleśniawki lub nadżerki to drobne owrzodzenia jamy ustnej występujące m.in. na języku i w gardle.

Przyczyny aftów to uwarunkowania genetyczne, zły sposób odżywiania, zbyt energiczne mycie zębów, stres emocjonalny, nadgryzanie warg i spożywanie pokarmów gorących oraz kwaśnych, które powodują oparzenia i podrażnienia błony śluzowej.

Pleśniawki najczęściej goją się w ciągu 2-3 dni i nie wywołują większego bólu, ale czasami powodują poważniejsze zmiany, na których wyleczenie potrzeba 10-15 dni. Z upływem lat afty zdarzają się coraz rzadziej.

Pleśniawki stanowią niełatwy problem terapeutyczny - trudno je leczyć miejscowo, a w jamie ustnej znajduje się najwięcej bakterii. Stosowane leczenie musi działać dwukierunkowo, czyli niszczyć bakterie infekujące owrzodzenie i chronić ubytki śluzówki.

Domowe sposoby na afty i pleśniawki. Leczenie i zapobieganie


Witamina C (500mg) i flawonoidy należy zażywać przez 3 kolejne dni przy pierwszych oznakach afta. 

Specyfiki na bazie gliceryny i wody utlenionej. Woda utleniona uwalnia tlen i niszczy bakterie, wytwarzane przez nią pęcherzyki wnikają w każdy zakamarek, a gliceryna tworzy warstwę ochronną nad ubytkami śluzówki.

Płukanie ust roztworem wody utlenionej. Łyżeczka stołowa na szklankę wody. Zapewnia to dezynfekcję owrzodzenia i przyspiesza gojenie.

Płukanie mleczkiem magnezowym, które wykazuje działanie bakteriobójcze oraz wytwarza powłokę ochronną nad pleśniawką.

Płukanie ust naparem z korzenia gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis) i smarowanie pastą z gorzknika chorych miejsc. To ziele ma działanie antyseptyczne, ściągające i przeciwdrożdżakowe dzięki zawartości berberyny (czosnek także posiada ten składnik w swoim składzie).

Płukanie roztworem szałwii.

Preparaty zawierające benzokainę, mentol, kamforę lub olejek eukaliptusowy, lawendowy i drzewa herbacianego również są skuteczne, ale wymagają wielokrotnego stosowania, ponieważ nie przywierają do błony śluzowej.

Maści wytwarzające ochronny opatrunek nad owrzodzeniem. Jednym końcem wacika osusza się rankę, natomiast drugim nakłada maść. Są szczególnie skuteczne przy świeżych aftach.

Roztwór chlorku potasu - łyżeczka na szklankę wody. Tą mieszaniną płucze się usta i nie wolno go połykać. Taki roztwór ma łagodne działanie antyseptyczne. Chlorek potasu można znaleźć w popularnych preparatach do płukania jamy ustnej.

Roztwór witaminy E należy wcierać w afta kilka razy dziennie, tak aby owrzodzenie było stale natłuszczone. 

Tanina z czarnej herbaty to substancja ściągająca o działaniu przeciwbólowym. Należy przyłożyć na pleśniawkę torebkę wilgotnej herbaty.

Ałun jest środkiem antyseptycznym i łagodzącym ból, dlatego może zatrzymać rozwój infekcji ale nie wspomaga leczenia już rozwiniętych aftów.

Ostrożne mycie zębów nie wywoła kolejnych podrażnień.

Unikanie podrażnień z pokarmów tj. kawa, ostre przyprawy, owoce cytrusowe, orzechy z dużą zawartością aminokwasu argininy (np. orzechy włoskie), czekolada i truskawki.

Jogurty z żywymi szczepami bakterii Lactobacillus acidophilus to podstawa profilaktyki aftów. Należy jeść min. 4 łyżki stołowe jogurtu dziennie. Stanowi to ochronę przed wtórnym zakażeniem pleśniawek, gdyż wspomniane bakterie jogurtowe zwalczają chorobotwórcze drobnoustroje.

Olej kokosowy to 50%-owe źródło silnie antybakteryjnego kwasu laurynowego. Wystarczy np. masło i olej do smażenia zamienić na olej kokosowy, przynajmniej na czas trwania infekcji.

"Miód z ucha" wtarty w rankę, działa antyseptycznie i chroni owrzodzenie. Śmieszny, ale skuteczny domowy sposób :)

Leczenie homeopatyczne przy pomocy trójtlenku arszeniku (Arsenicum album) lub hiszpańskiej muchy (Cantharis vesicatoria). 

Ekstrakt z pestek grejpfruta także wykazuje właściwości przeciwgrzybicze.

Afty. Pleśniawki. Porada lekarska


Jest konieczna przy nawracającej i przewlekłej afcie trwającej ponad 2 tygodnie. Owrzodzenie jamy ustnej może być objawem takich chorób jak zapalenie jelit, nowotwór jamy ustnej, białaczka i rzadko chorób autoimmunologicznych.

Tematy pokrewne
Grzybica stóp
Nieświeży oddech
Opryszczka na ustach
Opryszczka narządów płciowych
Półpasiec
Trądzik
Zapalenie dziąseł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz