Choroba, syndrom i zespół niespokojnych nóg. Domowe leczenie, objawy i przyczyny

» Stale aktualizowany artykuł o syndromie niespokojnych nóg na LeczeniePRO.pl/zespół-niespokojnych-nóg »

Zespół niespokojnych nóg (RLS - ang. restless legs syndrome), określany też jako syndrom niespokojnych nóg lub choroba/zespół Ekboma to przewlekła i łagodna dolegliwość polegająca na nieprzyjemnych odczuciach w obrębie nóg (parestezja) w połączeniu z uporczywą potrzebą okresowego poruszania nogami. Najczęściej dokucza w czasie odpoczynku. Wieczorem i nocą, nasilenie objawów może powodować bezsenność.

Zwykle zespół niespokojnych nóg dotyczy podudzi, ale może przejść na uda a nawet ramiona. Nie zawsze obejmuje obie strony ciała. Choroba ustępuje podczas aktywności fizycznej np. w czasie chodzenia.

Na zespół Ekboma cierpi 5-10% populacji. W późnym wieku wiąże się z procesami starzenia centralnego układu nerwowego, jednak u młodych ludzi może być objawem poważnego schorzenia neurologicznego lub chorób układu krążenia.

Objawy zespołu niespokojnych nóg


  • cierpnięcie, mrowienie, drętwienie nóg
  • uczucie zmęczenia nóg i dyskomfort
  • przymus poruszania nogami (paluch, staw skokowy, staw kolanowy i biodrowy)

Przyczyny i podłoże zespołu niespokojnych nógDomowe sposoby na syndrom niespokojnych nóg


Przechadzka po pokoju. Aby najszybciej zaspokoić dziwaczną potrzebę poruszania nogami wystarczy wstać z łóżka i przejść się po sypialni.

Wieczorny spacer zmniejsza częstotliwość napadów zespołu niespokojnych nóg. Wysiłek fizyczny zmienia równowagę chemiczną w mózgu (wydzielanie endorfin) i ułatwia spokojny sen.

Nieskoordynowane ruchy stopami są wskazane przy nasileniu dolegliwości - zmęczenie uspokaja.

Zmiana pozycji snu okazuje się pomocna jeśli napady zdarzają się w określonym ułożeniu ciała.

Moczenie nóg w zimnej wodzie może przynieść ulgę, ale jeśli nie pomaga skuteczniejsze może okazać się ogrzewanie np. przy użyciu poduszki/koca elektrycznego.

Multiwitamina. 1 tabletka dziennie jest wskazana w profilaktyce zespołu niespokojnych nóg. Według jednych specjalistów przyczyną schorzenia jest niedobór żelaza, natomiast inni uważają, że problem tkwi w niedoborze kwasu foliowego. Naturalną alternatywą dla syntetycznych multiwitamin jest pyłek pszczeli.

2 tabletki aspiryny przed snem przynoszą poprawę u wielu pacjentów.

Unikanie jedzenia obfitych posiłków wieczorem. Możliwe, że proces trawienia wyzwala objawy syndromu niespokojnych nóg.

Stres nasila objawy RLS, dlatego warto poznać skuteczne techniki relaksacyjne. Relaksujący odpoczynek jest mocno wskazany.

Masaż i rozciąganie nóg tuż przed pójściem spać może przynieść ulgę.

Nie wolno stosować tabletek nasennych, które przynoszą doraźną ulgę i łatwo uzależniają. Zamiast jednego problemu powstają dwa!

Alkohol również nie jest rozwiązaniem, to następny podwajacz kłopotów.

Kofeina STOP. Należy ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z picia napojów kofeinowych, co zapewnia wyraźne ograniczenie napadów RLS.

Rzucenie palenia papierosów przynosi bezdyskusyjną poprawę. Znany jest przypadek 70-letniej kobiety, która wyzdrowiała w miesiąc po odstawieniu tytoniu.

Unikanie zimna. Wielu ekspertów uważa, że wydłużona ekspozycja na zimno jest prawdopodobną przyczyną zespołu niespokojnych nóg.

Bawełniane rajstopy zakładane na noc lub noszenie jedwabnej piżamy według wielu pacjentów przynosi poprawę.

Zespół niespokojnych nóg. Porada lekarska


Kontakt z lekarzem jest wskazany jeśli zespół niespokojnych nóg uniemożliwia spokojny sen, gdyż może świadczyć o poważniejszej chorobie tj. schorzenia płuc, niewydolność nerek, cukrzyca, choroba Parkinsona lub inne schorzenie neurologiczne.

Tematy pokrewne

Ból piszczeli
Zespół cieśni nadgarstka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz