Chromanie przestankowe. Ból i skurcze łydek. Domowe sposoby leczenia i zapobiegania

» Stale aktualizowany artykuł o bólu łydek na LeczeniePRO.pl/chromanie-przestankowe-skurcze-łydek »

Chromanie przestankowe to przewlekły ból i skurcz łydek (jednej lub obydwu) związany z niedokrwieniem kończyn dolnych, który pojawia się podczas wysiłku, ustępuje po krótkim odpoczynku i wraca ponownie po pokonaniu krótkiego dystansu. Chorzy mogą odczuwać ochłodzenie stopy i łydki. Ból rzadziej występuje w obrębie stóp, ud, pośladków czy bioder.

Niewystarczająca podaż krwi w stosunku do zwiększonego zapotrzebowania mięśni na tlen i składniki odżywcze jest najczęściej spowodowana uszkodzeniem, zwężeniem lub całkowitą niedrożnością tętnicy doprowadzającej krew, stąd medyczna nazwa tego schorzenia - miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych lub miażdżyca zarostowa tętnic.

Gdy choroba tętnic dotyczy serca, dochodzi do bólu wieńcowego i zawału, zmiany w tętnicach mózgowych doprowadzają do wylewów. Chromanie przestankowe to to samo schorzenie, lecz zlokalizowane w kończynach dolnych. Innymi słowy - ból jest tylko objawem, a podstawowa choroba zagraża życiu i nie wolno jej lekceważyć.

Chorobowe przyczyny chromania przestankowegoChorzy z chromaniem to zazwyczaj osoby w podeszłym wieku, częściej płci męskiej i z obecnością czynników ryzyka miażdżycy.

Domowe sposoby na ból łydek. Leczenie chromania przestankowego i hamowanie postępującej choroby obwodowych naczyń krwionośnych


Rzucenie palenia to fundament leczenia i czynnik warunkujący skuteczność poniższych metod. Od 75 do 90% pacjentów z chromaniem stanowią palacze. Palenie papierosów powoduje wzrost tlenku i dwutlenku węgla we krwi oraz spadek stężenia tlenu, na którego niedobór cierpią mięśnie nóg.

Dodatkowo nikotyna powoduje obkurczenie tętnic oraz sprzyja tworzeniu się skrzeplin, a więc ogranicza dopływ krwi pod wieloma względami.

Aktywny tryb życia. W żadnym wypadku nie wolno rezygnować z ćwiczeń fizycznych. Najlepsza forma wysiłku, zgodnie zalecana przez wszystkich specjalistów to chodzenie, czyli najprostsze ćwiczenie. Niezbędny jest co najmniej godzinny spacer każdego dnia.

Trzeba chodzić, aż do pojawienia się bólu i nie zatrzymywać się już po pierwszych objawach - tylko wtedy ćwiczenie przynosi korzyści. Dopiero gdy ból wyraźnie się nasili, można stanąć i odpocząć 1-2 minuty, a potem ruszyć dalej. W czasie codziennego godzinnego spaceru cykl chodzenie-ból-chodzenie powinien powtarzać się jak najczęściej. Rezultatów należy się spodziewać po upływie minimum 2-3 miesięcy.  

Efekt leczniczy zapewnia każdy rodzaj aktywności ruchowej, który dostarcza mięśniom łydek okazji do wysiłku wywołującego ból, dlatego jeśli pogoda nie sprzyja spacerom, codzienne ćwiczenia trzeba kontynuować w domu - np. rower stacjonarny, wspinanie się na palce, wchodzenie po schodach, bieg w miejscu, skakanka lub taniec.

Właściwa pielęgnacja stóp. Nawet najmniejsze zranienie stopy trzeba jak najszybciej opatrzyć. Urazy stóp u osób z niewydolnym krążeniem obwodowym prowadzą do poważnych zakażeń, a w konsekwencji nawet do amputacji.

Aby obniżyć ryzyko wystąpienia problemów należy odpowiednio dbać o paznokcie u nóg, wcześnie leczyć grzybicę i unikać nadmiernego przegrzewania i ochładzania. Stopy trzeba codziennie dokładnie kontrolować, a w przypadku jakichkolwiek zmian infekcyjnych natychmiast zgłosić się do lekarza.

Normalizacja masy ciała. Otyłość obciąża stopy i dlatego jest szczególnie niebezpieczna u osób z upośledzonym krążeniem obwodowym. Niedokrwione tkanki silnie reagują na uraz związany z nadmiernym obciążeniem. Dieta powinna być uboga w tłuszcze zwierzęce. Pomocne mogą okazać się diety oferowane przez Vitalia.pl » Porównanie dietetyków online »

Olej lniany dzięki wysokiej zawartości NNKT hamuje zlepianie płytek krwi i stymuluje prawidłowe stężenie tłuszczy we krwi, co zapobiega tworzeniu się zatorów w naczyniach krwionośnych i usprawnia krążenie. Dlatego olej lniany warto włączyć do diety w profilaktyce i leczeniu wszystkich chorób krążeniowych. 

Ostrożne ogrzewanie stóp. Pacjenci z chromaniem przestankowym są szczególnie wrażliwi na zimno, co wynika z utrudnionego krążenia krwi. Mimo to sztuczne ogrzewanie nóg jest stanowczo odradzane (np. poduszka rozgrzewająca czy butelka z gorącą wodą). Aby odprowadzić ciepło niezbędne jest prawidłowe krążenie krwi, tymczasem przy jej ograniczonym przepływie łatwo dochodzi do oparzeń skóry. Najlepiej nosić luźne wełniane skarpety.

Ciśnienie krwi, cholesterol i trójglicerydy bezwzględnie wymagają stałej kontroli - permanentna opieka kardiologa jest niezbędna. Wskazane jest także samodzielne wykonywanie badań w domu każdego dnia i zapisywanie wyników w dzienniczku, jednak to wymaga analizatora krwi i ciśnieniomierza.

Aspiryna - 150mg dziennie - poprzez rozrzedzenie krwi zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i niedrożności tętnic.

Umiarkowane spożywanie alkoholu zapewnia efekt profilaktyczny na tej samej zasadzie co aspiryna (rozrzedza krew). Maksymalne dawki: mężczyźni 13-24g., kobiety 7-12g. dziennie.

Ostropest plamisty to roślina oczyszczająca krew z toksyn, tym samym rozrzedzająca krew jak aspiryna czy alkohol, jednak nie natychmiast. Suplementacja powinna trwać stale z przerwami uniemożliwiającymi przyzwyczajenie się organizmu do substancji czynnych zawartych w ostropeście. Oczywiście taka strategia jest znacznie korzystniejsza niż poprzednie dwie, bo rozrzedza krew permanentnie, a nie chwilowo.

Ból łydek. Chromanie przestankowe. Porada lekarska


Badanie kardiologiczne powinno zostać przeprowadzone natychmiast u każdego, kto cierpi na chromanie przestankowe i nie był wcześniej diagnozowany - u 75-80% stwierdza się chorobę wieńcową serca, która stwarza poważne zagrożenie dla życia.

Dla lekarza objawy niedokrwienia kończyn dolnych to znak, że u pacjenta już doszło do zablokowania pewnych naczyń w sercu lub w tętnicach szyjnych, doprowadzających krew do mózgu. Dlatego tak istotne jest zbadanie nie tylko naczyń krwionośnych, ale także narządów, które są przez nie zaopatrywane.

Tematy pokrewne

Ból mięśni
Ból stopy
Ból piszczeli
Zespół niespokojnych nóg
Żylaki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz